En Fazla Kaç Aylık Kredi Çekilebilir?

Ekonomik endişenin yoğun olduğu şu zamanlarda siz de diğer insanlar gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına kredi çekme ihtimalini düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Günümüz şartlarında ev geçindirebilmek veya en azından kendi hayatınızı sağlıklı sürdürebilmek adına bazen normalden biraz daha fazla paraya ihtiyaç duysanız da ihtiyaç duyulan para her zaman cüzdanda hazır halde bekliyor olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda sırta konan bir minder gibi yetişen krediler kullanmak gerekli hale gelmektedir. Ancak kredi başvurularına başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bu sebeple yazımızda sizleri en fazla kaç aylık kredi çekilebilir, bireysel kredi çeşitleri nelerdir ve kredi başvurusu için hangi evraklar gerekebilir konularında bilgilendirecek ve yazının sonunda kredi almak hakkında bazı ipuçları vereceğiz.

En Uzun Vadeli Bireysel Kredi

Öncelikle en uzun vade imkanı veren kredi türünden başlayalım. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan son düzenlemelerin devamında bireysel krediler kapsamında en uzun vade imkanını hala konut kredileri vermektedir. Neredeyse her banka tarafından verilen bu konut kredileri normal şartlarda 120 ay vade ile işleme alınıyorlar. Ancak Mortgage gibi ödeme yöntemleri ve müşterilerin banka tarafından incelenmesi gibi bankadan bankaya bazı farklılıklar gösteren uygulamalar altında 120 ay olan bu vadenin 240 aya kadar uzayabildiğini belirtmek isteriz. Ülkemizdeki pek çok bankada standart biçimde verilen bu konut kredileri bazı bankalarda müşterilere farklı hizmetler sağlamak açısından arsa, ortaklı konut alımı, devir gibi farklı isim ve işlevlerde verilmektedir. Bu farklı isim ve işlevli hizmetler belirgin farklar ile sonuç verirken aralarından kira öder gibi ev sahibi olmaya olanak tanıyan Mortgage sistemini de mutlaka değerlendirmek gerekmekte. Konut kredilerinde gerekebilecek belgeler ise tüm bankalarda genel olarak nüfus cüzdanı ve/veya fotokopisi, gelir durumunuzu gösterir belge, satın almak istediğiniz konutun tapu fotokopisi veya yerine ilişkin bir belge olarak sayılabilirken bu belgeler dışında bankadan bankaya değişmek kaydıyla bazı belgelerin daha istenmesi kuvvetle muhtemeldir. Hatta alacağınız konut kredisinin arsa için olması veya ortaklı konut kredisi gibi farklı hizmetlerden olması durumunda da o hizmete ilişkin başka belgelerin ek olarak istenmesi mümkün olup bu belgeler için ilgili bankaya danışmak gerekmektedir.

Diğer Kredi Türleri

Günlük ihtiyaçlar pek çok çeşit olduğu gibi bunlara uygun krediler de pek çok çeşittir. Konut almak gibi bir düşünce yerine sadece geçici nakit ihtiyacını çözmek veya ayağınızı yerden kesecek bir taşıt almak niyetinde olabileceğinizi de düşünerek sizlere kısaca bu kredilerden de bahsetmek isteriz. Yine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 2016 yılı Eylül ayında yapılan düzenleme ile hem ihtiyaç hem taşıt kredilerinde uygulanabilecek en yüksek vade oranı 48 ay ile sınırlandırıldı. Bu sınırlama ile almayı düşündüğünüz ihtiyaç ve taşıt kredilerinde en fazla 4 yıl taksitlendirme imkanına ve taksit sayısına göre değişebilen faiz oranlarına sahip olabileceksiniz. Yine bankalar arasında farklılık göstermek şartı ile birlikte ihtiyaç kredileri ayrıntılarda çok çeşitli farklara sahipken taşıt kredileri çoğu bankada markalara özel faiz oranları dışında yaklaşık olarak aynıdırlar. Her iki kredi çeşidi için bankalar tarafından genel olarak nüfus cüzdanı ve/veya fotokopisi ve gelir durumunuzu gösterir belge istenirken ihtiyaç kredilerinde bazı durumlarda üzerinize olan elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikleri gösterir belgeler de istenebilmektedir.

Kredi Kullanmanın Püf Noktaları

Kredi almak istiyorsanız muhtemelen bir aciliyetiniz olduğunu söylemek mümkün. İşte bu aciliyet anlarında bankalar tarafından kötü anlaşmalar ile bağlanmak istemiyorsanız sizlere bu püf noktalarına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Kredi kullanmadan önce mutlaka ülkenin içinde olduğu ekonomik koşulları ve piyasanın seyrini inceleyin. Bunu kredi faiz oranları ve kredilendirme ile ilgili haberleri ve makaleleri okuyarak yapabilirsiniz.

Kredi kullanmak için başvurulara başlarken önceliği şu anda veya geçmiş bir dönemde müşterisi olduğunuz bankalara verin. Kredi kullanırken faiz oranı ve vade gibi rakamlara bakmanın önemi yanında başvuru önceliğini bu bankalara vermeniz de faydalıdır. Çünkü bankalar bazen müşterilerine uygun oranlarla kredi vermek veya sicillerindeki ufak aksaklıkları görmezden gelmek gibi iyilikler yapabilirler.

“Acaba bu bankadan kredi alabilir miyim?” kaygısını yaşamayın. Kredi almak bankalardan ricacı olmak anlamına gelmez. Bankalar kredi vererek uzun dönemde kâr elde ettikleri için bu iş aslında karşılıklı bir ticaret işidir.

Bankalara gitmeden önce kredi sorgulama ile güncel kredi notu gibi bilgilerinizi öğrenin. Bankaya vardığınızda elinizde pazarlık yapabilecek birkaç bilgi olması her zaman işe yarar.

Pazarlık yapın. İhtiyaç veya taşıt kredilerinde pek mümkün olmasa da konut kredisi gibi uzun vadeli ve yüksek meblağlı kredilerde mümkündür.

Kredi süresi boyunca çıkabilecek ek masrafları hesaba katın. Ödeme vakitlerinde ödemelerinizi geciktirmeniz sicilinize etki edebileceği gibi üst üste binen ödemeler de kısa süre içinde birikmeye başlayacaktır. Özellikle uzun vadeli krediler için ek masrafları hesaba katmayı unutmayın.

Kredi araştırmalarınızda birkaç büyük bankaya bağlı kalmayın. Bazı durumlarda küçük bankalardan daha iyi teklifler bulabileceğiniz gibi piyasada aktif olarak kredi veren bankaların sayısı da az değildir. Başka bankalardan teklif almaktan çekinmeyin.

Kredinin tüm masraflarını sorun. Bankalar bireysel kredilerde yasal olarak binde 5 oranında masraf alabilirler. Üstelik bunun yanında dosya masrafı, ekspertiz, ipotek veya varsa sigorta masrafları da hesaba eklenebilir. Krediyi kabul etmeden önce bu masrafları mutlaka öğrenin.

Bankaya gitmeden önce kendi bütçenize göre bir ödeme planı hazırlayın. Bankada yapacağınız görüşmede size sunulacak standart ödeme planlarına karşılık siz de kendi ödeme planınızı sunabilirsiniz. Her bankada kabul edilmeyebilir fakat kabul edilirse ödemelerinizi kendi bütçenize göre yapmış olursunuz.

Hangi kredi türünü almak istediğinize iyi karar verin. Bazen ihtiyaç ile alınan kredi tam olarak uyuşmaz. Bu uyuşmazlığı önlemek için kredi görüşmenizde mümkün olan tüm kredi türleri için genel bir bilgi alın. Bu size ihtiyacınıza daha uygun bir kredi bulmada kolaylık sağlar.

Scroll to Top