Ev Tapusu İle Kredi Çekme

Ev Tapusu İle Kredi Nasıl Çekilir?

Hayat pahalı oldukça bir şeylere sahip olabilme durumumuz da zorlaşıyor. Yıllık maaşların bu kadar azken, bu maaşlar ile ev geçindirip çocuk okutmak oldukça güçtür. Bu yüzden bizler mülk sahibi olabilmek için nakit ihtiyacı duyarız. Bankalar insanların nakit ihtiyacını karşılamak için verdikleri krediler ise çeşitlidir. Bu krediler konut, araç veya ihtiyaç kredisi gibi farklı alanlarda verilmektedir. Tabi bu kredilerin verilme şartları bulunmaktadır. Bizler bankalara giderek kolayca kredi alamıyoruz. Fakat bazı şartları sağlayarak bu kredileri alabiliriz. Türkiye de 50’den fazla yerli ve yabancı sermayeli bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar genel olarak kredi başvurularında düzenli maaş alan kişilere öncelik vermektedir. Bankaların verdiği krediler için bankalara başvuru yapılır. Daha sonra bankalar kişilerin hangi alanda kredi istediğini sorgular. Bu aşamada hangi alanda kredi verilecekse o konuda şartlar sağlanmaya çalışılır. Bu şartlardan bazıları kişilerin düzenli maaşa sahip olması gerekliliğidir. Ayrıca bu maaşın en az asgari ücret olması gerekliliğidir. Birçok banka kredi başvurusu yapan kişilerden 6 aylık maaş bordrosu isterler. Bu belge ile kişinin düzenli bir şekilde maaş aldığı için kredi taksitlerini düzenli bir şekilde ödeyeceğine inanırlar. Daha sonra kişilerin bir hayat sigortası olmasını isterler. Eğer bir sigorta sahibiyseniz, krediyi ödeyemez duruma geldiğinizde hayat sigortasının aylıkları kredilerin taksitlerini öder. Ayrıca kredi notu yüksek olan kişilere kredi verilmek istenmektedir. Kredi notu; Kişilerin kredi veya kredi kartlarının borçlarını nasıl ödediklerini ve ödeme düzenlerinin puanlanması sonucu elde edilen nottur. Bankalar kredi verecekleri kişilerin kredi notunun yüksek olmasını beklerler. Çünkü kredi notu yüksek olan kişiler kredi verebilecekleri türden güvenilir kişiler olarak varsayılır. Ayrıca kredi notu yüksek kişi zaten taksit veya borçlarını düzenli ödeyen kişidir. Bu sayede verilecek olan kredinin de kolaylıkla ödeneceğini bilirler. Bankalar bazen kredi notu düşük olan veya sabit geliri olmayan kişilere de kredi verirler. Bu kredileri ipotek veya kefil yolu ile sağlarlar. İşte bu yazımızda sizlere bir kredi çekmek için nelerin ipotek edilebileceğinden biraz bahsedeceğiz. İpotek yollarından biri olan ev ipoteği sayesinde ev tapusu ile kredi çekme yazısını okuyabilirsiniz.

Ev Tapusu İle Kredi Nasıl Çekilir?

En çok merak edilen konulardan biri olan ev tapusu ile kredi çekilip çekilmeyeceğidir. Bizler de sizlere bu yazıda bu durumun mümkün olup olmayacağını anlatacağız. Kredi notu düşük kişiler bankalardan kredi almak konusunda sıkıntıya düşebilirler. Bu yüzden bu kişiler evlerini ipotek altına alarak kredi çekebilmesi mümkündür. Tabi bu kredilerin de türleri vardır. Eğer ihtiyaç kredileri alanında bir kredi çekmek isterseniz ve bu krediyi almak için kredi notunuz düşük ise çözümü var. Evinizi ilgili bankaya ipotek ettirebilirsiniz. Bunun içinse evin sizin adınıza tapusu bulunmak zorundadır. Ancak ev tapusu ile kredi çekebilirsiniz. Bunun için ilgili bankaya gidersiniz. Banka eksperleri tarafından evin değeri belirlenir. Daha sonra evin tapusu üzerinden kredi çekilmesi için işlem başlatılır. Ev tapusu ile verilen krediler için farklı bir durum vardır. Bu krediler ancak evin değerinin yarısı kadar verilir. Yani sizin alacağınız kredi evinizin asıl değerinin yarısı olacaktır.

Ev Tapusu İle Kredi Veren Bankalar

Birçok banka ev tapusu üzerine çeşitli alanlarda kredi vermektedir. Bunlardan en önemlisi ise konut kredileridir. Konut kredileri 120 ay vade ile kişilere ev tapusu karşılığında verilmektedir. Bu bankalardan bazıları şunlardır;

  1. Halkbankası
  2. Ziraat Bankası
  3. Garanti Bankası
  4. TEB
  5. HSBC
  6. Finansbank
  7. Denizbank
  8. Vakıfbank
  9. Akbank

Ziraat Bankası Ev Tapusu İle Kredi Çekme: Ziraat Bankasından alınan krediler de, konut için ekspertiz değerinin %80’i, iş yeri için ekspertiz değerinin %75’i, imarlı arsa için %50’sine kadar verilir. Ayrıca tüm krediler 48 aya kadar vadelidir.

Garanti Bankası Ev Tapusu İle Kredi Çekme: 55.000 TL ye varan kredi imkanı ve 48 ay vade seçenekleri ile ev tapusu ile kredi çekebilirsiniz.

Akbank Ev Tapusu İle Kredi Çekme: Akbank online sitesinde bu işlem ile ilgili gerekli olan her şey ayrıntılı bir biçimde verilmiştir. Aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.

Denizbank Ev Tapusu İle Kredi Çekme: Bankanın online sitesine girerek burada tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Siteye Tc kimlik numarası ve cep telefonunuzu girdiğinizde banka size geri dönüş yapacaktır.

Vakıfbank Ev Tapusu İle Kredi Çekme: Eğer bu bankadan kredi çekmek isterseniz bir ev ya da bir arsa tapusu yeterlidir. Verilen kredi ihtiyaç kredisi olup taksitli şekilde ödenir.

Ziraat Bankası Online Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Garanti Bankası Online Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

 Akbank Online Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Denizbank Online Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Vakıfbank  Online Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top