Fortis Bank Swift Kodu Sorgulama

swift payment system1600

Günümüz artık mesafelerin birbirine yaklaştığı, uzakların uzak olmaktan çıktığı zamanlar. Ticaret, ekonomik birlikler veya iş ortaklıkları eskiye nazaran şimdilerde daha kolay. Eskiden bir ürün almak için veya onun satımı için uzun mesafeler aşılır, alışveriş orada sağlanır ve ödeme ile sona ererdi. Şimdilerde ise teknoloji ve internetin böyle yaygınlaşması bizlerin ticaret yapmasını, ekonomik ilişkiler kurmasını daha da kolaylaştırıyor. Ülkemizde liberalizm akımı etkisi ile yaklaşık 10 yıl önce yabancı sermayeli şirketlerin ülke pazarımıza girişi ile ticaret yapma şansımız daha da arttı. Bu şirketlerin ortaklık yolu ile Türk şirketleri ile birlikte ilerlemesiyle ekonomik olarak kalkınma da sağlandı. Bazı şirketler ise kendi sektöründen olan yabancı şirketler ile bağlantı sağlayarak ortaklık veya iş anlaşmaları yapmaktadır. Bu ortaklıklar, iş anlaşmaları ya da ticaret para aktarımı yolu ile sağlanmaktadır. Ülke içinde yapılan işlemlerde para aktarımı kolayca yapılmaktadır. Çünkü bankalar aracılığı ile bu işlem sağlanır. Fakat yurt dışındaki şirketler ile yapılan işlemlerde para aktarımının sağlanması için başka yöntemler gereklidir. Bu yöntemlerden biri de uluslararası alanda en çok kullanılan yöntemlerden biri olan ” swift kodu” yöntemidir. Şimdi sizlere swift kodu nedir ve Fortis Bank Swift Kodu Sorgulama işlemi nasıl yapılır konuları hakkında bilgiler aktaracağız.

Swift Kodu Nedir?

Swift kodu; bankaların tanımlanması için kullanılan bir koddur. Her banka 8 ya da 11 haneli olmak üzere bir Swift kodu oluşturur. Swift İngilizce açılımı olarak “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication”dir. Tükçe’de ise ”Döviz Transferi” olarak bilinir. Dünyada bulunan bankaların her biri kendine has bir adet Swift koduna sahiptir. Swift kodu sayesinde bankalar arasında yapılan işler sonucu gerekli fon akışı yapılır.

Swift kodu ile yapılan fon aktarma işlemleri belli saatler arasında yapılmaktadır. Eğer Swift üzerinden para transferini 17:00’dan önce yaparsanız bu durumda gönderilen para şirketin hesabına 2 iş günü içinde yatar. Eğer Swift üzerinden para transferini saat 17:00’dan sonra yaparsanız bu durumda ise gönderilen para şirketin hesabına 3 iş günü içinde yatacaktır.

Swift kodunda bulunan baştan 4 karakter bankanın kodunu ifade eder. Bundan sonra gelen 2 karakter ise ISO ülke kodunun ifadesidir. Bizim ülkemiz için bu ifade TR olarak bilinir. Sonra gelen 2 karakter ise yerel koddur. Sonda bulunan 3 karakter ise o bankanın şube kodunu ifade eder.

Dünyadaki tüm bankalar arasında fon aktarımını dijital ve yüksek güvenlikli ortamda sağlayan bu sistem 1973 yılında kuruldu. 1977 yılından beridir de kullanılmaktadır. Ortalama günlük 3.000.000 yakın işlem yapılıyor olup, 6000 tane de üyesi bulunmaktadır.

Fortis Bank Swift Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Fortis Bank 2011 yılından beri ülkemizdeki faaliyetlerine TEB yani Türkiye Ekonomi Bankası olarak devam etmektedir. Bu yüzden Fortis Bank Swift Kodu Sorgulama işlemi TEB resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Fortis Bank Swift Kodu Sorgulama işlemi yapmak için , TEB resmi internet sayfasının internet şubesi kısmında yer alan “Yabancı Para Transferi İşlemleri”ne tıklamanız gerekir. Bu menüde hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunan bankalar ile Swift üzerinden işlem yapılır. Bu işlemler transfer talimatı verilmesi ile başlanır. Daha sonra sistem otomatik olarak para transferinizi yapacaktır. Bu transfer sonucunda ise size bir referans numarası verilir. Bu referans numarası ile para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fortis Bank Swift Kodu Sorgulama işlemi yapmadan önce bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. Bunlar;

  • Transferin Yapılacağı Tarihi (Ödeme Tarihi)
  • Döviz Cinsi
  • Alıcının Adı-Soyadı, Adresi, Ülkesi
  • Alıcı Bankanın SWIFT Kodu
  • IBAN dır.

Eğer para transferi yapmak istediğiniz banka kendi bankanızın listesinde yoksa bu durumda işlemler için müşteri hizmetlerinden yardım almalısınız.

Swift kodu ile yapacağınız para transferleri belli bir ücrete tabidir. TEB resmi internet sitesinde belirtilen miktarlar aşağıdaki gibidir.

 

Masraf Asgari Tutar Asgari Oran Azami Tutar Azami Oran Açıklama Güncelleme Tarihi
Giden Havale Komisyonu – Efektif / DTH / TL 25 USD 200 USD %0.5 Swift ücreti de eklenir.%5 oranında BSMV ilave edilecektir. 20.09.2011
Swift Ücreti 21 USD BSMV dahildir. 03.04.2011

BIC Kodu Nedir?

BIC kodu yani genel açılımı ile “Bank Identifier Codes” her banka için ayrı ayrı tanımlanmış kod anlamına gelir. BIC kodu Swift kodu ile aynı anlamdadır. BIC kodu ve  Swift kodu, bankaların ikamet ettiği şehir ve ada göre verilir. Swift kodunda bulunan baştan 4 karakter bankanın kodunu ifade eder. Bundan sonra gelen 2 karakter ise ISO ülke kodunun ifadesidir. Bizim ülkemiz için bu ifade TR olarak bilinir. Sonra gelen 2 karakter ise yerel koddur. Sonda bulunan 3 karakter ise o bankanın şube kodunu ifade eder.

Fortis Bank Swift Kodu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top