Kredi Almak Ve Kredi Kullanımı Hangi Dönemde Daha Avantajlı

Gelişen ekonomiyle ve artan tüketim ihtiyacıyla birlikte günümüz dünyasında bireysel ya da ticari olarak herkes daha fazla paraya ihtiyaç duymakta ve bu ihtiyacı karşılamak için çeşitli yollardan nakit ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadırlar. Bu nakit ihtiyaçlarını giderme hususunda bankaların kredi imkanları devreye girmektedir. İşte bu durumda birbiriyle yarış içerisine girmiş olan bankalar kredi vermeyi müşteriler için en avantajlı hale getirmeye çalışmaktadır. Bireysel ve ticari olarak bütün kişiler ihtiyaçlarını bu kredi imkanlarıyla karşılamaya yönelmişlerdir. Peki Kredi Almak Ve Kredi Kullanımı Hangi Dönemde Daha Avantajlıdır? Bu sorunun ortaya çıkma sebebi ise birbirleriyle rekabet halinde olan bankaların çeşitli zamanlarda kredi faiz oranlarını arttırmaları veya azaltmalarıdır. Bankaların sermayelerine büyük bir katkı sağlayan krediler bireyler için de oldukça önemli olunca hangi dönemde daha avantajlı kredi alınabileceği merak edilen en büyük sorulardandır. Yazımızda bu sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Kredi Almanın ve Kullanmanın Avantajsız Dönemleri

Bankalar ülkelerin ekonomik durumlarından en hızlı etkilenen kurumlardır. Bir ülkenin ekonomik durumunun iyileşmesi ya da kötüleşmesi öncelikli olarak bankaları etkilemektedir. Eğer ülke ekonomisi iyi ise bu ülkenin bankaları da oldukça güçlü durumdadır. Fakat ülke ekonomisi kötüye gidiyorsa bankalar da bu durumdan etkilenerek güç kaybetmeye başlarlar. Ayrıca ülke ekonomisinin eksi yönde gelişme göstermesi bireylerin alım gücünün azalmasına bu sebeple de bankalara daha az başvurmalarına sebep olmaktadır. Bu durumda kredi almak için bankaya başvuranların sayısı oldukça düşürmekte bu durum da bankaların müşterilerinin azalması anlamına gelmektedir. Müşterileri azalan bankalar da ekonomik kayıplarını en aza indirmek için çeşitli hamleler yapmaktadırlar. İşte böyle dönemler de bankalar sürekli olarak para kaybı yaşadıklarından bireysel ve ticari kredi sağlamada zorlanabilir ve faiz oranlarını arttırırlar.

Bu durum kredi almak isteyen müşterilerin dezavantajına olur. Çünkü bankalar düşük faiz oranlarına sahipken aldıkları kredinin ödemesi daha az oranda olacakken faiz oranları arttığında krediyi almış olan müşteriler aynı para için daha fazla miktarda geri ödeme yapacaklardır.

Eğer faiz oranları yüzünden almış olduğunuz kredi miktarının çok çok üstünde geri ödeme yapmak istemiyorsanız ve bu krediye acil olarak ihtiyacınız yoksa ülke ekonomisinin değer kaybettiği ve bu sebeple bankaların  faiz oranlarını uçuk miktarda arttığı dönemlerden uzak durmalısınız.

Kredi Almanın Ve Kullanmanın Avantajlı Dönemleri

Bir ülkenin ekonomisi canlı durumda ise ve sürekli ülke içinde ve dışında ticaret hacmi artıyorsa bu durum ülkenin ekonomik durumunun oldukça iyi olduğunu hatta artan ticaret hacmi ile sürekli olarak gelişmeye devam ettiğini gösterir. Böyle durumlarda vatandaşların bu ticaret alışverişi içerisinde daha fazla bulunması sağlanmaya çalışılır. Bu sebeple bir çok yer de çeşitli indirimler gerçekleştirilir. Ve bu olaylar akışına yükselen ekonomi içerisinde iyice güç kazanan bankalar da katılır. Daha fazla müşteri daha fazla kar anlayışına sahip olan bankalar birbirleriyle çeşitli konularda ve en çok da müşteri kazanmada bulunan rekabetlerinden dolayı kredilere uyguladıkları faizleri en aza indirerek müşteri kazanmaya çalışırlar. Nitekim faizlerin oldukça düşmesi ile birlikte bireyler de bankalardan kredi çekme için seferber olmuşlardır. İşte böyle dönemler bireylerin ve ticari kurumların çeşitli ihtiyaçları için kredi almak ve kullanmak en çok avantaja sahip olacakları dönemlerdir. Çünkü bireyler düşük faiz oranları ile almış oldukları kredi miktarının geri ödemesinde almış oldukları para miktarına yakın bir ödeme ile borçlarını kapatabilirler.

Kısacası, ülkelerin ekonomik krizlerinde bankaların kredilerinde faizleri yükselmektedir. Bu nedenle kriz dönemlerinde kredi çekmek sizi zarara uğratacaktır. Bu dönemlerde bankalar kredi vermede zorlanmaktadır. Bu nedenle kredi alırken ekonomiyi takip etmeli faizlerin en düşük olduğu ve ekonominin canlandığı dönemlerde alınması çok daha doğru bir karar olacaktır.

Scroll to Top