Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Bireysel Kredi Çekebilir mi?

duo tone bank icons vector

Kredi kartı borcu olan kişi bireysel kredi çekebilir mi? Eminiz bu soru çoğu banka müşterisinin ve kredi çekmeyi düşünen vatandaşlarımızın aklını kurcalamıştır. Kısa ve net bir yanıt ile başlayacak olursak; halihazırda devam eden bir kredi kartı borcunuz olduğu halde ayrıca bir ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Birçok banka bugün mevcut müşterilerini ve aralarına yeni katılacak olan müşteri adaylarını bünyelerinde tutmak ve devamlılıklarını sağlamak için bir takım düzenlemeler ve ekonomik programlar oluşturmaktadır. Her dört kişiden üçünün kredi kartı sahibi olduğu bilgisinden hareketle birçok kredi kartı borçlusu olduğunu hatırlatmakta fayda var.

credit card convenience checks Photodisc

Kredi Kartı Borcu Varsa Bireysel Kredi Çekilebilir mi?

Başta da belirttiğimiz gibi size bağlı bir durum bu. Düzenli bir ödemeler planınız varsa, en azından 3 aylık dönem geçirmediyseniz kredi kartı borcu asgari ödeme tutarını, kredi notunuz yeterli seviyede ise, ipotek-rehin durumda bir taşınır veya gayri menkulünüz yoksa veya kara listede isminiz yoksa ‘Kredi kartı borcunuz olsa dahi başvurduğunuz zaman istediğiniz miktarda bireysel kredi çekebilirsiniz’. Şimdi bu durumları ayrıntılı olarak ele alalım.

3 Ay’ı Geçmiş Kredi Kartı Borcu Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı borcu bugün herkesin olan genel bir durumudur. Kredi kavramından tamamen farklı bir sistemi olduğu için de karıştırmamak gerek. Bankalar müşterileri mağdur olmasın ve ihtiyaçları doğrultusunda kredi kartı kullanımı haricinde kredi de kullanabilsinler diye bir çok düzenleme ve kolaylık sağlamaktadır. Kredi kartı kullanımında mevcut gelirinizin ölçütünde size belli bir harcama limiti verilir ve o miktar üzerinden aylık harcama yapar ve ödeme yaparsınız. Fakat bireysel krediler kişinin yüksek ihtiyacı doğrultusunda gelirinin kat ve kat fazlasını kapsayabilmektedir. Bu yüzden kredi kartı borcunuz var ise bireysel kredi de kullanabilirsiniz (üç aylık asgari ödeme tutarını geçirmedi iseniz).

Düşük Kredi Notu

Kredi notu ise bir diğer hatta en önemli kredi alım kıstasıdır. İstediğiniz kadar kredi kartı borcunuzu zamanında ve eksiksiz yatırın veya son derece dikkatli bir kredi kartı kullanıcısı olun eğer kredi notunuz düşük ise kredi alım işlemi yapamazsınız. Çünkü kredi notu bir takım ekonomik ölçütler göz önünde bulundurularak artış ve azalış gösteren değişken bir veridir. ‘Ama ben borçlarımı düzenli yatırıyorum ve herhangi bir gecikme falan da yaşamadım’ diyebilirsiniz fakat kredi notu sadece düzenli ödemeleriniz ile ilgili bir durum değildir; gelir durumunuz, mal varlığınız, daha önceki kredi kullanımlarınız da etkilidir.

İpotek – Rehin Mal varlığı

İpotek veya rehin bir mal varlığınızın da olması kredi kullanımınızı sekteye uğratabilir. Çünkü ipotek-rehin durumu var olan borcun ödenemediği veya büyük ölçüde aksadığının bir sonucu olarak ve borca karşılık gösterilen bir mal varlığı tutanak durumdur. Borcun ödendiği durumlarda bu ipotek ve rehin durumunun kalkacağını hatırlatmak isteriz.

Kara Liste – Yasal Takip Durumu

Yasal takip en uç noktadır bir borçlu için. Çünkü bu durumda artık çok uzun bir ödeyememe durumuna geçildiği için devlet bir adım atar ve resmi takip sürecine alınır borçlu. Bu süre zarfında ismi kara listeye alınabilir ve başka kredi/kredi kartı kullanım – alım işlemleri engellenebilir.

Verdiğimiz bilgilerden hareketle bu durumda ‘eğer sağlıyorsanız gerekli durumları’ kredi kartı borcunuz olsa bile bireysel kredi çekebilir/kullanabilirsiniz diyebiliriz. Gelir durumunuzun yeterliliği (çünkü ödeme gücünüz önemlidir), kredi notunuzun yüksek olması (fazla kredi notu daha fazla kredi miktarı demektir), kredi kartınızın en azından düzenli asgari borç ödemeleri ve takibe alınmamış veya ipotek durumu olmayan bir vatandaş modeli sunmanız sizin için kredi alımı sırasında herhangi bir sorun çıkarmayacaktır. Bu ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece ne kadar kredi kartınız olursa olsun hatta o kredi kartlarınız da borçlarla dolu olsun bireysel kredi çekebilirsiniz.

Scroll to Top