Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Yurtdışına Çıkabilir mi?

slider 1 bg

Her kredi kartı kullanıcısı ve kredi kullanmış banka müşterisi en az bir kez üzerine düşünmüştür bu sorunun. Banka borçlarım yurtdışına çıkmam da bir sorun çıkarır mı? Vize işlemlerim sırasında ya geriye yönelik borçlarım beni olumsuz gösterirse? Mevcut banka kredisi ve kredi kartı borçlarım yüzünden yurtdışında iken sınır dışı edilir miyim? gibi sorularda keza öyle. Kuşkuya kapılmanıza gerek yok çünkü değil banka kredi borçlarınız birden fazla kredi kartınızın varsa bile birikmiş borçları, yurtdışına çıkmakta herhangi bir yasaklama ve kısıtlamaya hiçbir şekilde tabi tutulamazsınız.

Bankacılık sektörü sunduğu hizmetler kadar müşterilerinin hakları ile de ters düşmeyecek prosedürler ile işlemektedir. Kredi kartı kullanımının yurtdışında da aktifliğini sürdürmek adına birçok kampanya ve hizmeti yürüten bankalar borcu olan birine yurtdışı engeli getirdiği takdirde kendisi ile çelişeceği için böyle bir engelleme ve kısıtlama yoluna gidemez. Kaldı ki seyahat özgürlüğü hakkı anayasal çerçevede de güvence altına alındığı için değil bankalar hiç bir özel sektör kurum ve kuruluşu müşterisine böyle bir engel ve kısıtlama getiremez. Biz de bu yazımızda kredi ve kredi kartı borcu olan kişi yurtdışına çıkabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi Kartı Borcu En Geç Ne Zaman Ödenir

Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Yurtdışına çıkma hususu doğrultusunda herhangi bir sıkıntı olmaz. Fakat kredi ve kredi kartı borcu olan yurt dışına çıkacak kişiler, her ülke için olmasa da bazı ülkelerin vize kısıtı ile karşılaşabilirler. Çünkü gelir durumu düşük veya borç birikimi çok olan bir turistin ülkelerine bir takım yollar üzerinden oturum alıp kalmaları maddi açıdan da sosyolojik açıdan da gidilen ülke adına büyük masraf demektir. Bu yüzden her ülke olmasa da bazı ülkeler geriye yönelik 6 aylık borç veya ödeme bilgisini turistten talep edebilir.

Bir başka hususta kredi kullanımı ve kredi notu. Her ne kadar kredi ve kredi kartı borçları yurtdışına çıkma da legal olarak bir engel veya kısıt oluşturmasa da. Bir sonraki banka kredisi kullanımı sürecinde düşük kredi notu sizin için olumsuz bir izlenim bırakacağı gibi kara listeye alınmış olma ihtimaliniz de oluşabilecek risklerin en önemlilerini oluşturmaktadır.

fca7ed17047403.562b4f585b0a2

Kredi ve Kredi Kartı Borcum Yurtdışına Çıkışımı Engellemiyorsa Hangi Durumlarda Yurtdışı Yasağı ile Karşılaşabilirim?

Sadece devlet ile alakalı borçlar yurtdışına çıkışa engel teşkil edebilir. “Vergi Borcu” veya “Maliye Borcu” gibi ödenmesi zorunlu borçların varlığı vatandaşa yurtdışı seyahat engeli getirebildiği gibi kısıtlamalarda öngörmektedir. Daha önceki senelerde hukuki takibe alınmış birçok kredi ve kredi kartı borçlusu yurtdışına çıkmada büyük engeller ile karşılaşabiliyor iken, günümüz yasal düzenlemeleri ve anayasal haklara ters düşmeme adına bu engel ve kısıtları da kaldırmıştır. Vergi ve Maliye Borcu yirmibeş bin lirayı aşkın ise bu engel her vatandaş için yasal olarak işler ve yurtdışı çıkış hareketleri takip altına alınarak engellenir.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olan Kişiye Yurtdışındayken Bir Engel Getirilebilir mi?

Bu tamamen bankanız ile ilgili olan bir durum. Bazı durumlarda kimi bankalar müşterileri yurtdışında iken kredi kartı kullanımlarına kısıt koyabilmektedirler. Bunun sebebi ise müşterisinin menfaatidir; güvenlik prosedürleri, gizlilik anlaşmaları ve harcama limitleri gibi bir takım bankacılık mevzuatları bu kısıtlamanın sebebidir. Yurtdışındaki ATM’lerden POS cihazlarına birçok alanda güvenlik sorunu algılayan banka kartı kendisini bloke edebilmektedir. Bu gibi durumlarda yurtdışından bankanız ile irtibata geçerek blokajı kaldırabilir. Limit artırabilir ve bir defaya mahsus borç erteleme isteyerek kartınızı kullanabilirsiniz. Kısacası bu konu tamamen bankanız ile aranızda olan düzenli ödemeler ile ilgilidir. Şimdiden iyi yolculuklar.

Scroll to Top