ZİRAAT BANKASI TARIM KREDİSİ

ziraat bankası tarım kredisi

Ülkemizin geçim kaynağının büyük bir kısmı tarım ve hayvancılık üzerinden gerçekleşmektedir. Bankalar, tarım ve hayvancılıkla uğraşan işletmeler veya kişilere, işleri gereği gerek duydukları araç, ekipman, arazi vs. gibi ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla krediler vermektedir. Bu yazımızda ise bankacılık sektöründe devlet sermayesine dayalı banka olarak hizmet sunan Ziraat Bankası tarım kredisi hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası birçok alanda olduğu gibi tarım alanında da çiftçileri desteklemek amacıyla krediler vermektedir. Ziraat Bankası tarım kredileri şu şekildedir;

Nakliye Aracı Kredileri

Tarım ile uğraşan işletmelerin veya kişilerin ihtiyaç duydukları nakliye araçlarının maddi desteğinin sağlanması amacıyla verilen kredilerdir.

Nakliye aracı kredileri kapsamında; 1, 3, 6, 12 ayda bir geri ödeme seçenekleri, vade sonuna kadar sabit faiz oranı, faturada belirtilen KDV+ÖTV dahil satış fiyatının %75’ine kadar kredi sağlanmaktadır.

Sözleşmeli Üretim Kredileri

Ziraat Bankası’nın sözleşmeli üretim yaptıran firma ve firmanın müşterisine; tarımsal girdileri tamamen ya da kısmen temin etmek, avans ödemek, üretimle ilgili teknik hizmetler vermek ve ürünü almayı garanti etmek suretiyle tahsis ettiği bir Ziraat Bankası tarım kredisidir.

Sözleşmeli üretim kredileri kapsamında;

Firmalara, sözleşmeli üreticilerin üretim faaliyetleri için maliyet bedellerinin %75’ine kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Üreticilere ise, ürün bedellerinin Ziraat Bankası’na firma kefaleti ya da üreticilerin sunacağı diğer teminatlar karşılığında, ürün bedeli alacaklarının azami % 75’ine kadar sunulmaktadır.

İşletme Edindirme Kredileri

Bitkisel, hayvansal ve su ürünleri avcılığı veya üreticiliği yapan mevcut işletmelerin işleri için alacakları arazilerin maddi desteğinin sağlanması amacıyla sunulan Ziraat Bankası tarım kredisidir.

İşletme edindirme kredileri kapmasında;

Tarımsal üretim yapan ya da yapacak olan, tapuda kayıtlı işletmeler için, işletme değerinin %75’ine kadar kredi imkanları sunulmaktadır.

Taksitli Tarım Destek Kredisi

Herhangi maddi ihtiyaçınızı, hasat dönemi ve sezona bağlı olmadan karşılayabileceğiniz bir Ziraat Bankası tarım kredisidir. Uzun ve esnek vade sistemiyle ödenebilmektedir.

Taksitli tarım destek kredisi kapsamında;

Taksitli tarım kredisini, sabit faizli olarak kullanabilme, 84 aya varan vade seçenekleri, taksit tarih ve tutarlarını ürününüzün hasat dönemine göre ödeme ve 12, 6, 3 aylık periyotlar ile ödeme imkanları mevcuttur.

Lisanslı Depo Ürün Senedi/ELÜS Karşılığı Kredi

Lisanslı depo ürün senedi kredisi, ürününü lisanslı olarak depoya teslim eden çiftçilere özel verilen bir Ziraat Bankası tarım kredisidir. Bu ürünlerin karşılığında alacağınız ürün senedi değerinin %70’i kadar kredi kullandırılmaktadır.

Lisanslı Depo Ürün Senedi/ ELÜS Karşılığı Kredi sayesinde;

Sağlıklı ve güvenli ortamda depolama ve saklama, ürünleri gerçek değerinde pazarlama, vergi muafiyeti ve ticarette kolaylık gibi imkanlara sahip olabilirsiniz.

IPARD Programı Kapsamında Kullandırılacak Krediler

IPARD yatırım kredileri KDV dahil fatura bedelinin % 90’a kadar verilmesiyle oluşturulan bir Ziraat Bankası tarım kredisidir.

IPARD programı kapsamında kullandırılan krediler kapsamında;

IPARD programı kapmasında alınan kredileri sabit veya değişken faizli olarak kullanabilirsiniz. Taksit tarihlerini ve taksit tutarlarını hasat dönemine göre belirleyebilirsiniz. 12, 6, 3 veya aylık periyotlarla kredi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 84 aya varan vade seçenekleri ile kredinizi değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankası tarım kredisi seçenekleri yukarıda anlattığımız gibidir. Eğer herhangi bir Ziraat Bankası tarım kredisine başvurmak istiyorsanız en yakın Ziraat Bankası şubesinden başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top