BANK MELLAT KREDİLERİ

BANK MELLAT KREDİ BAŞVURUSU

Elbette günümüzün gelişmiş banka sistemleriyle sadece bireysel ihtiyaçlarımız karşılamıyoruz. Eğer bir işletme sahibiysek kurumsal desteklere de ihtiyacımız olabilir. Böyle durumlar için işletmelerin  finansal desteklerini karşılamak amacıyla kurulmuş bankalar da vardır. Bu bankalar işletmelere kredi verip bunu taksitler halinde veya tek seferde alabilirler. Ayrıca bunun dışında ödeme garantisi sistemleri de vardır. Yani iki firma arasında aracı olarak satıcı / işi yapan ve alıcı / işi yaptıran arasında köprü görevi kurarlar ve böylelikle iş bittiğinde ödemeyi anında hizmet veren firmaya aktarırlar. Bu yazımızda size Bank Mellat kredilerinden bahsedeceğiz. Bank Mellat kredileri de anlattığımız destekleri vermektedir. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Bank Mellat Kredileri Nelerdir ?

Bank Mellat kredileri nakdi ve gayrinakdi olarak iki ana başlıkta incelenirler.

Nakdi Krediler Nelerdir?

İşletmenizin her türlü acil nakit ihtiyacında size finansal destek sağlayıp bunu taksitler halinde veya tek seferde ödetirler. Nakdi krediler altı alt başlıkta incelenirler. Bunlar rotatif krediler, spot krediler, iskonto kredisi, taksitli ticari kredi, döviz endeksli krediler, işletme kredisi ve döviz kredileridir.

  • Rotatif krediler: Bu kredi türü işletmelerin acil nakit ihtiyaçları için kullanılır. Gerek yatırım amaçlı gerek finansal sıkıntılı dönemlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Spot krediler: Bank Mellat kredilerinin bu çeşidinde ödeme tek seferde yapılır. Yani bir miktar para çekersiniz ve bunun geri ödemesini belirlediğiniz tarihte tek vadede yaparsınız.
  • İskonto kredileri: Eğer elinizde vadesi gelmemiş çek ve senetler varsa bunları çok düşük bir farkla bozdurabilirsiniz. Böylelikle borçlanmadan nakit ihtiyacınızı kısa sürede elde etmiş olursunuz.
  • Döviz endeksli krediler: Bir döviz oranına bakıp Türk lirası olarak kullandırılan kredi çeşididir. Bu krediler dövizin dalgalanmasından etkilenmezler.
  • İhracat kredileri: Bank Mellat kredilerinin bu çeşidi döviz kazandıran işletmelere destek sağlamaktadır. Bu doğrultuda ihracatı hareketlendirip ülkeye döviz girmesine yardımcı olarak aynı zamanda ülkemizdeki işletmecilerin ihracata yönelmesini sağlarlar.

Gayrinakdi Krediler Nelerdir?

Bank Mellat kredilerinin gayrinakdi kredileri dört alt başlıkta incelenir. Bunlar teminat mektubu, referans mektubu, akreditif ve harici garantidir.

  • Teminat mektubu: Resmi kurum ve kuruluşlar için oluşturulmuştur.
  • Referans mektubu:Bank Mellat kredileri bu başlık altında inşaat sektörüne destek sağlamaktadır.
  • Akreditif: Bu kredi çeşidiyle işi yapan ve işi yaptıran arasında köprü görevi görülür. Yani işi yaptıracak olan bankamıza başvurur ve diğer firmayla bir anlaşma imzalanır. Bazı şartlar ve taahhütlerle imzalanan bu anlaşma ile her iki firma arasındaki güven sorunu ortadan kaldırılır. İş yapıldıktan sonra Bank Mellat kredileri tarafından işi yapan firmaya gerekli ücret ödenir.
  • Harici garanti: Bank Mellat’ın sağlamış olduğu harici garantinin amacı yurtdışı ticaretlerini güvene almaktır. Alıcı ve satıcı arasında köprü görevi kurmayı banka sorumluluğuna bırakmaktır. Yükümlülük tamamen bankaya aittir.

Bank Mellat Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top