Burgan Bank Swift Kodu Sorgulama

Uluslararası döviz transfer işlemlerinde kullanılmakta olan yönteme verilen isme Swift kodu denmektedir. ISO 9396 olarak da bilinen SWIFT kodu ya da BIC kodu uluslararası ticarette genel olarak bu iki terimde kullanılır. SWIFT kelimesinin açılımı ise Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunication olarak adlandırılan Swift kelimesi dövizin uluslararası transferinde işlemlerde güvenlik için oldukça önemli bir işlemdir. Bu yazımızda Burgan Bank Swift Kodu Sorgulama işlemlerini işleyeceğiz.

Swift Kodu Ne Demektir?

Swift kodları bankaları tanımlamak adına kullanılan kodlar olarak bilinmektedir. Swift, söz konusu olan bankaya ve her bankanın kendine ait özel 8 ya da 11 haneli olan bir koddur. Bütün dünyada bankalarda bir swift yani BIC kodu bulunmaktadır. Tüm dünyada kullanılan bankacılık sisteminde Swift kodu standart kullanılır. Bu kod sayede de bankalar arasında fon transferi işlemi yapılmış olur.

BIC, Bank Identitier Codes yani banka tanımlama kodları ifadesinin kısaltılması olarak kullanılır. Swift kodu kullanılan bir bankanın bütün şubelerinin hepsinde aynı olmaktadır. Swift kodunda ilk 4 karakter banka kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, ondan sonraki 2 karakter yerel kod ve bu sayılardan sonra eğer verilmişse son 3 karakteri de şube kodunu belirtmektedir. Merkez şubeler için XXX kullanılmaktadır. Türkiye’de hizmet vermekte olan bankalarda BIC ve SWIFT kodları aynı olmaktadır.

Swift İşlemi Hangi Saatler İçerisinde Yapılmaktadır?

Swif işlemlerinde para transfer işlemlerinde, saat 17.00’den önce yapılması halinde para, karşı hesaba 2 iş günü içerisinde ulaşmaktadır. Saat 17.00’den sonra yapılması halinde 3 iş günü sürer.

Burgan Bank Swift Ücreti Ne Kadardır?

Swift ücreti, döviz transferi yapılacak olan ülkeye, gönderilecek olan miktara ve işlem yapılan bankanın muhabir olan bankası ile yapmış olduğu anlaşmaya göre de değişiklik göstermektedir. Bu konuda yapacak olduğunuz işlemlerden önce Burgan Bank’ın size en yakın şubesine gidip, oradan bilgi alabilmeniz mümkündür.

Burgan Bank Swift Kodu Sorgulama İşlemi

Burgan Bank, uluslararası anlamda geçerliliği olan birçok finansal anlaşma tarafında yer almaktadır. Bu durumda ise sahip olduğu Swift kodu olan TEKFTRIS kod ile uluslararası döviz transferlerinde kolaylıkla işlem yapabilmesi mümkündür.

Scroll to Top