Halk Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

f481584043b579f7169b7d03529df421

Banka hesaplarının açılmasında ve banka hesabı üzerinden yapılacak işlemlerde en önemli  unsurlardan biri IBAN numarasıdır. Bankaya dair yapacağınız hemen hemen her işlem için bilinmesi ve kullanılması zorunlu olan IBAN numarası, banka hesabı açtırdığınız zaman size verilen Banka Hesap Cüzdan’ının ilk sayfasında yazmaktadır. Banka Cüzdan’larının kaybedilmesi veya ihtiyaç olunduğunda yanında olunmaması durumunda IBAN  numarasının nasıl öğrenileceği sık sık sorun yaratmaktadır. Bu durumla karşı karşıya gelen müşteriler için Halk Bankası’nın sunduğu çözüm son derece rahat ve kullanışlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk Bankası’na bağlı hesaplarınızın IBAN numarasını unutmanız durumunda neler yapmanız gerektiğiniz ve IBAN numaranız ile yapabileceğiniz işlemleri sizin için derledik.

IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) Nedir?

IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası), hesap açtırdığınız bankaların mevcut müşteri hesap numaralarının yerine kullanılan , para transferlerinin hızlı, kolay, düşük maliyetli ve hataya yer vermeden gerçekleştirilmesi için belirli uluslararası standartlara göre oluşturulmuş uluslararası Banka Hesap Numarası’dır. IBAN numarasının oluşturulması zorunu olmakla birlikte bankanıza bağlı işlemlerin çoğunda kullanılması gerekmektedir.

IBAN’ların kullanılmasındaki temel amaç, bankalara kayıtlı her bir müşteri için hesap numarasını uluslararası standartta tanımlamak, para transferinde kolaylık, hız ve düşük maliyet sağlamaktır. IBAN kullanılmadığında paran transferlerinde birçok hata ile karşılaşılmakta, özellikle yurtdışı para transferlerinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlar yüksek meblağa sahip para transferlerinde ciddi mali kayıplara neden olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı belirli standartlara göre düzenlenmiş IBAN numaraları ile işlemlerin hem yurtiçinde hem yurtdışında  doğru, hızlı ve güvenli şekilde yapılması amaçlanmıştır.

Son yıllarda ülkemizde IBAN numaraları ile çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Özellikle 2010’dan önce genellikle işlemlerde Banka Hesap Numarası istenirken, bu tarihten sonra Banka Hesap Numaraları ile yapılan işlemlerin çoğu IBAN numarası ile yapılması zorunlu kılındı. IBAN kullanımı 2008’den itibaren kademeli olarak başlamış 2010’dan sonra hızlanmıştır. 01.01.2010 tarihinden sonra tüm bankalardaki hesap numaraları IBAN’a dönüştürülmüş ve müşterilerin yurtiçinde ve yurtdışında yapacakları tüm para transferlerinde (Havale, EFT, Virman) IBAN kullanımı zorunlu hale gelmiştir. IBAN numarası yalnızca banka kartlarında geçerli olup, kredi kartlarında IBAN bulunmamaktadır ve kredi kartları ile yapılan para transferlerinde IBAN kullanılmamaktadır.

Halk Bankası IBAN Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, başa para transferleri olmak üzere bütün banka hesap işlemlerinizde size verilen IBAN’ı aktif olarak kullanmak durumundasınız. Bankanızdan hesap açtırdığınız zaman yetkililer size verecekleri Hesap Cüzdanı’ndan IBAN bilgileri yer alacaktır. Ayrıca IBAN bilgilerinizi banka kartınız ile ATM’lerden görebilirsiniz. Para transferlerinde veya diğer işlemlerde size verilen Hesap Cüzdanı’nın yanınızda olmaması veya IBAN bilgilerinizi unutmanız durumunda Halk Bankası size resmi internet sitesi aracılığı ile çözüm imkanı sunmaktadır.

Halk Bankası’na bağlı kartınızın IBAN bilgilerini öğrenmek için öncelikle Halk Bankası resmi internet sitesine giriş yapmalısınız. Yazının sonunda bulunan linke tıklayarak Halk Bankası resmi internet sitesine ulaşabilirsiniz. Aşağıda bulunan linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda IBAN Kontrol ve IBAN Hesaplama yazacaktır. Burada IBAN Hesaplama bölümüne gerekli bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler Hesap No ve Şube İsmi olarak karşınıza çıkacak. Halk Bankası aracılığı ile hangi şubeden hesap açtıysanız onun ismini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra Hesap Numaranızı açılan sayfada bulunan kutuya yazdıktan sonra IBAN Hesapla tuşuna basıp, IBAN bilgilerinizi görebilirsiniz. Yukarıda bulunan IBAN Kontrol kısmından çıkan sonucu emin olmak için aratabilir ya da hatırladığınız ama emin olmadığınız IBAN bilgilerinizi IBAN Kontrol kısmına yazarak kontrol edebilirsiniz. Eğer internete erişim imkanız yoksa size en yakın Halk Bankası şubesine gidebilir veya 0850 222 0 400/ 444 0 400’den Halkbank Dialog aracılığı ile IBAN bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Halk Bankası IBAN Kontrol Sayfası İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Scroll to Top