Halk Bankası Swift Kodu Sorgulama

Halkbank Bankası Swift Kodu Kaç

Yurt dışında bulunan ülkelerde yapılan ticaretlerde para transferleri teknoloji sayesinde çok kolay bir hale geliyor. Bu yazımızda sizlere uluslararası alanda para transferinde önemli rol oynayan Swift kodundan bahsedeceğiz. Halk Bankası ile ticari ilişkileri bulunan kişiler için Halk Bankası Swift kodu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağız.

Swift Kodu Nedir?

Swift kodu İngilizce’de ”Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication”  ifadesindeki kelimelerin baş harflerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Türkçesi ”Dünya bankalar arası mali telekomünikasyon kurumu” olan ve ülkemizde de kullanılan bir sistemdir. Swift kodu halk arasında ” Bankayı tanımlayıcı kod” olarak da bilinmektedir. Swift kodu; dış ticarette yapılacak olan para transferlerinde bankaların şahsına ait kullandıkları özel birer kod sistemidir. Her bankaya özel olarak atanmış bir Swift kodu vardır. Bu kodlar büyük harfler ile ifade edilmektedir. Swift kodları 8 ile 11 haneli rakam ve sayıların kombinasyonundan oluşmaktadır. Tüm dünyada bulunan bankaların bir adet Swift kodu bulunmaktadır.

Swift kodu bankalar arasında para transferinin sağlanması amacı ile oluşturulmuş bir sistemdir. Swift kodunun her hanesi ise farklı bir durumu belirtir. Swift işlemleri ayrıca saat 17:00’den önce yapılır ise 2 gün içinde; 17:00’den sonra yapılır ise 3 gün içinde hesaba aktarılır.

Halk Bankası Swift Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Halk Bankası uzun yıllardır ülkemizde hizmet veren bankalardan biridir. Cumhuriyet döneminde kurulan ve o günden beridir de faaliyetlerine devam eden Halk Bank devletin bankası olarak uluslararası alanda sıkça kullanılan bir bankadır. Halk Bankası yurt dışında bulunan bankalar ile yurt içindeki bankalar arasında fon transferini sağlaması amacı ile Swift koduna sahiptir.  Halk Bankası Swift koduna ait bilgiler aşağıdaki gibidir.
Screenshot 1
Yukarıda da görüldüğü üzere Swift kodunda her hanenin bir anlamı vardır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse;

Halk Bankası SWIFT Kodu  TRHBTR2A olarak belirlenmiştir. Bu Swift Kodunun ilk 4 hanesi bankanın kodunu belirtmektedir. Yani Halk Bankası SWIFT kodundaki ilk 4 hane olan TRHB banka kodu anlamına gelmektedir. Sonrasında gelen iki hane ise ISO ülke kodlarının ifadesidir. Yani Halk Bankası Swift kodunda bulunan TR ifadesi Türkiye’nin kısaltmasıdır. Daha sonra gelen karakterler ise şube kodunu göstermektedir. Yani Halk Bankası Swift kodunda bulunan ” 2A” ise şube kodunu ifade edecektir.

BIC Kodu Nedir?

BIC Kodu İngilizce açılımı ile ” Bank Identifier Codes” olarak bilinir. Bu ifadenin baş harflerinden oluşmuştur. Türkçe’de ise ” bankayı tamamlayıcı kod” olarak bilinmektedir. Tamamen Swift kodu işlevindedir. Bu yüzden çoğu zaman Swift kodu ile aynı manada kullanılmaktadır. Bu yüzden Halk Bankası SWIFT Kodu olan TRHBTR2A ibaresi Halk Bankası BIC Kodu olarak da kullanılır.

 Halk Bankası Online Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 Halk Bankası Ürün ve Hizmetleri İle İlgili Tüm Sorularınız İçin TIKLAYINIZ!

 Halk Bankası Iban Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 Halk Bankası Swift Kodu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top