Vakıfbank Swift Kodu Sorgulama

vakıfbank swift kodu sorgulama

Bankacılık işlemleri günümüzde son derece önemlidir. Bu işlemler arasında yer alan para transferleri en çok kullanılan işlemlerdendir. Para transferleri sırasında ister yurt içi ister yurt dışı para gönderme işlemleri olsun, birçok sorun ve aksilik yaşanmaktadır. Yurt içi transferlerde kullanılan IBAN numarası uygulaması bu aksilik ve yanlışlıkları engellemek için oluşturulmuştur. Yurt dışı para transferlerinde ise Swift uygulaması geliştirilmiştir. Swift kodu sayesinde daha güvenli ve hatasız transfer işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu yazımızda sizin için Swift kodunun ne işe yaradığını ve VakıfBank Swift kodu sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Swift Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Swift, uluslararası para transferlerinde kullanılma için geliştirilmiş bir kod sistemdir. Bu uygulamanın kullanılmasında en büyük amaç, para transferleri esnasında oluşabilecek herhangi bir sorunu engellemektir. Hesap numaraları bazı ülkelerde benzerlik göstermekte ve bu neden yanlış para transferlerine neden olabilmektedir. Son derece önemli bir süreç olan para gönderme sırasında müşterilerin maddi bir kayıp yaşamasını ya da hata yapmasını engellemede son derece önemli olan Swift kodu birçok ülkede zorunlu olarak kullanılmaktadır. Swift kodu her bankaya özel olarak verilen bir numara diziliminden oluşmaktadır. Yurt dışından yurt içine ya da yurt içinden yurt dışına para işlemlerinde kullanılan Swift kodu sayesinde yanlış transferler engellenebilmektedir. Bu kod sistem sayesinde hızlı ve güvenli şekilde para göndermek mümkün olabiliyor.

Swift kodları son derece basit olarak tasarlanmış 8 – 11 karakter arasında değişen kodlardan oluşmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar çoğunlukla 8 karakter oluşan kodlar kullanmaktadır. Swift kodlarında bulunan ilk 4 karakter bankayı simgelerken sonda bulunan 2 hane ise yerel kodu simgelemektedir. Bazen Swift kodu için 11 hane olarak yazılması istenebiliyor. Bu durumda Swift kodunuzun sonuna 11 haneye tamamlanacak şekilde ‘’X’’ harfi ile tamamlamanız yeterli olacaktır.

Swift ile işlem yapılırken öncelikle Swift yapacağınız hesabı, işlem ücretinin alınacağı hesabı, transfer gerçekleştirmek istediğiniz bankanın yer aldığı ülkeyi ve bu bankanın baş harflerini ve son olarak transfer yapılacak olan bankanın ya da şubenin yer aldığı şehrin ilk üç harfini girmeniz gerekmektedir. İşlemler tamamlandıktan hemen sonra önünüze tanımlı bankaların listesi çıkacaktır. Eğer önünüze çıkan listede transfer yapmak istediğiniz banka yer almıyorsa bizzat başvuru yapmanız gerekebilir. İşlemler ile ilgili hatırlatmakta fayda olan bir diğer husus ise saat 17:00’dan sonra yapılan işlemler 3 gün içerisinde bu saatten önce yapılan işlemler ise 2 gün içerisinde işlem yapılan bankaya ulaşmaktadır. Para transferini gerçekleştirirken bu hususa dikkat etmek gerekmektedir.

VakıfBank Swift Kodu Nasıl Sorgulanır?

Swift kodları para transferinde hataların önlenmesi için son derece önemlidir. Swift kodları şubelere göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra para transferleri sırasında izlenmesi gereken ve temin edilmesi gereken çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Öncelikle IBAN numarasının bilinmesi gerekmektedir. VakıfBank’a ait olan hesabınızın IBAN numarasını bilmiyorsanız, VakıfBank’ın internet şubesinden ya da 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı’ndan öğrenebilirsiniz. VakıfBank döviz gönderme işlemleri için şu adımları izlemeniz gerekmektedir.

VakıfBank’a döviz gönderme işlemleri için:

  • VakıfBank Swift Kodu(BIC) →TVBATR2A
  • Havale yapan kişinin adı, soyadı, adresi,
  • Havaleyi alacak kişinin adı, soyadı, adresi ve telefonu,
  • Havaleyi teslim alacak kişiye ait IBAN numarası. Eğer bilinmiyorsa hesap numarası, hesabın bulunduğu şubenin adı veya şube kodu. Havaleyi alacak kişinin hesap numarası olmaması durumunda açık adresi, telefon numarası, TC kimlik numarası, baba adı ve doğum tarihi bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

VakıfBank’a döviz gönderme işlemleri için:

  • Havale yapan kişinin adı, soyadı, adresi,
  • Havaleyi alacak kişinin adı, soyadı, adresi ve telefonu,
  • Havaleyi teslim alacak kişiye ait IBAN numarası.
  • Havaleyi teslim alacak kişinin bankasının adı, kodu (Fedwire, BLZ, Sort Code vb.)
  • Karşı banka Swift Kodu(BIC)
  • Yurtdışı şube ve iştiraklerimizce ödenmek üzere gönderilen havalelerde, alıcıya ait hesap numarası yoksa veya bilinmiyorsa baba adı, doğum tarihi, doğum yeri ve telefon numarası gereklidir.

Söz konusu işlemlerin sorunsuzca gerçekleşmesi için liste olarak belirttiğimiz bilgilerin en yakın VakıfBank şubesine bildirilmesinde fayda var. Para gönderme işlemini gerçekleştirmeden önce şubenizi arayarak Swift kodunu onaylamanız son derece iyi olacaktır.  Swift kodu ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıda yer alan linkleri inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank Döviz Gönderme ve Teslim Alma İle İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin Lütfen Tıklayınız!

Scroll to Top