Alternatif Bank EFT Saatleri

Alternatif Bank EFT

Alternatif Bank kısaca ABank ülkemizde hizmet veren bankalardan bir tanesidir. 1991 yılında kurulmuş olan Alternatif Bank zaman içerisinde Katarlılara satılmış olup yerli sermayeden yabancı yatırıma dönüşmüştür. Alternatif Bank’ın günümüzde Türkiye çapında tam 73 şubesi vardır. Bu 73 şubede toplam 1300 çalışan istihdam edilmektedir.

Alternatif Bank da diğer bankalar gibi internet ve telefon bankacılığını kullanmaktadır. Bu sayede Alternatif Bank’ı tercih edenler şubelere kadar gitmek zorunda kalmayıp bilgi teknolojileri aracılığıyla işlemlerini yapabilmektedir. Bunun yanı sıra günün her saati haftanın her günü Alternatif Bank ATM’leri aracılığıyla da işlemlerinizi yapabilirsiniz.

EFT Nedir?

EFT olarak kısaltılmış Elektronik Fon Transferi bir bankadan başka bir bankaya yapılacak olan para transferi için kullanılmaktadır. Bu para transferini ister bir kişi hesabına ister bir şirket hesabına yapılabilmektedir. EFT yapabilmek için gerekli olan paranın aktarılacağı bankanın paranın bulunduğu bankadan farklı olmasıdır. Aynı banka içerisinde para transferi yapılmak istenilirse buna da havale denir.

Alternatif Bank EFT Saatleri Nelerdir?

Her banka gibi Alternatif Bank da EFT işlemlerini bankanın açık olduğu yani çalışma saatlerinde yapar. Yani Alternatif Bank’ın internet bankacılığını kullanarak vereceğiniz EFT talimatları da bankanın açık olacağı en yakın zamanda işleme alınacaktır. Bankalar kapalıyken verdiğiniz EFT talimatı, talimat olarak kalacak ve işleme geçilmeyecektir. Bunun sebebi ise EFT’nin bir başka bankaya transfer edilecek para olması sebebiyle diğer bankanın da işlem yapabilecek durumda olması gerekmektedir. Bunun için EFT saatleri çalışma saatleriyle özdeştir. Alternatif Bank da diğer bankalar gibi sabah 08.00’de işbaşı yapar ve diğer bankaların aksine Alternatif Bank EFT saatleri sabah 08.00’den sonra başlamaktadır.

Diğer bankalar çalışma saatinden yaklaşık bir saat sonra yani sabah 09.00’da EFT saatlerini başlatırken Alternatif Bank müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bu saati sabah 08.00’e çekmiştir. Sabah 08.00 ile 12.30 arasında gerek internet bankacılığıyla gerek telefon bankacılığıyla gerek şubeye giderek EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 12.30-13.30 arasında ise banka öğle tatilinde olacağı için herhangi bir işlem yapamayacaksınız. Ancak 13.30 ile 17.00 saatleri arasında tekrar dilediğiniz gibi EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz. Burada belirtmek istediğim aslında Alternatif Bank EFT işlemlerinizi aslında günün her saatinde yapabilirsiniz. Ancak EFT talimatınızın işleme geçebilmesi için Alternatif Bank EFT saatleri olarak belirttiğimiz Alternatif Bank ve diğer bankaların çalışma saatleri içerisinde olması gerekmektedir. Aksi halde verdiğiniz talimat bir sonraki çalışma saatinde gerçekleştirilmek üzere sistem tarafından saklanır.

Alternatif Bank EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Alternatif Bank ile EFT işlemi yapmak oldukça kolay. Bunun için size sunulmuş 4 yol vardır. Bu yollardan birisi doğrudan şubeye Alternatif Bank EFT saatleri içerisinde giderek işleminizi yapmaktır. İkinci yol internet bankacılığıyla Alternatif Bank sitesi üzerinden işleminiz için talimat vermektir. Üçüncü yol ise ATM’lerden EFT işlemimizi yapmaktır. Son yol ise bankanın mobil uygulaması aracılığıyla EFT işlemi için talimat vermektir. Verdiğiniz talimatlar yoğunluğa bağlı olarak en geç 30 dakika içerisinde ancak ortalama olarak 10 dakikada yapılmış olacaktır.

Alternatif Bank’tan EFT Yapabilmek İçin Gereken Bilgiler

Herhangi bir bankada EFT yapabilmek için ya elimizde IBAN numarası olmalıdır ya da hesap numarası. IBAN yoluyla EFT yapabilmek için 26 haneli IBAN numarasına ve paranın transfer edileceği hesap sahibinin isim – soyisim bilgilerine ihtiyacımız vardır. Hesap numarasıyla EFT yapabilmek içinse elimizde paranın transfer edileceği bankanın adı, paranın yatırılacağı şubenin adı veya şubenin kodu, alıcının hesap numarası ve yine hesap sahibinin isim – soyisim bilgilerine ihtiyacımız vardır.

Hafta Sonu ve Resmi Tatillerde EFT İşlemi Yapılabilir mi?

Hafta sonu ve resmi tatillerde bankalar kapalı olacağı için EFT işleminiz gerçekleşmez ancak EFT işleminizin bir sonraki iş gününde gerçekleştirilmesi için EFT talimatı verebilirsiniz.

Alternatif Bank EFT Ücretleri Ne Kadar?

Alternatif Bank EFT ücretleri yapılan işlemin niteliğine göre çeşitlenmektedir. Düzenli EFT talimatı ile  yapılan EFT’ler için Alternatif Bank EFT işlem ücreti talep etmez. Ancak kasadan gönderilen ve hesaptan gönderilen EFT’ler için sırasıyla 60 TL ve 40 TL EFT ücretleri mevcuttur. Ancak bu masraflarla karşılaşmak istemiyorsanız İnternet Bankacılığını kullanarak EFT işlemi ödemeden dilediğiniz yerden EFT talimatı verip EFT işleminizi yaptırabilirsiniz.

Sonuç olarak Alternatif Bank da EFT işlemi yapmak oldukça kolaydır tek ihtiyacımız olan Alternatif Bank EFT saatlerinin gelmesidir. Ancak EFT ücretlerinin %0.5 gibi bir ücrete tabi tutulması EFT işlemleri için bir külfet oluşturabilir; bunun da önüne geçmek oldukça kolay. EFT işlemlerinizi internet bankacılığı veya düzenli EFT türünde yaparsanız EFT ücreti ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Scroll to Top