Alternatif Bank HGS Nasıl Alınır?

Alternatif Bank HGS

Ülkemizde bilindiği üzere köprü ve otoyol geçişleri için kullanılmakta olan iki çeşit sistem vardır. Bu sistemler aslında birbirine mantık olarak benzerdir. İkisi de araca takılmış bir kart veya cihaz aracılığıyla otoyol ve köprü ücretlerinin doğrudan hesabımızdan düşülmesini sağlar. Ancak HGS’nin OGS (otomatik geçiş sistemine) nazaran daha ucuz olması ve sunulan sitemin daha uzun süreli olması sebebiyle kullanıcılar tarafından daha yaygın olarak tercih edilmektedir.

Bilindiği gibi kartlı geçiş sistemi yani KGS HGS öncesi dönemde kullanılan bir sistemdi. HGS’nin gelişiyle KGS’deki dur kalklar artık tarih oldu. HGS sayesinde trafik sıkışıklığı ve trafiğe dair aksaklıklar da engellenmiş oldu.

Alternatif Bank’tan HGS Nasıl Alınır?

Öğle tatilinde dahi kapalı olmayan Alternatif Bank müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya çalışan bir banka olarak elbette bütün işlemlerinizi son sürat yapmak için sizleri bekliyor. Ancak bu işlemler HGS’yi kapsamıyor. Alternatif Bank 25 yıllık geçmişine rağmen HGS ile ilgili bir adım henüz atmış değil. Kendilerinden yapılan açıklamalara göre önümüzdeki yıllarda HGS satışı için girişimlerde bulunacaklar ancak tam tarih de veremediklerini söylemek lazım. Eğer Alternatif Bank’ta HGS başvurusunda bulunduysanız yaptığınız bütün başvuruları Alternatif Bank sisteme dâhil etse bile böyle bir satış işlemleri olmadığı için sizlere kısa bir süre sonra olumsuz olarak döneceklerdir. Ya da gittiğiniz şubede HGS almaya çalışsanız ve işleminizi şube görevlileri yapmaya çalışsa dahi HGS’nizi alamayacaksınız. Çünkü Alternatif Bank’ın bir HGS satışı mevcut değil. Bu sebeple ister internet şubelerinden ister mobil uygulamasından isterseniz şubelerinden HGS almaya çalışırsanız alamayacağınızı bilmenizi isteriz.

HGS Satışı Yapan Anlaşmalı Bankalar Nelerdir?

Durmaksızın köprülerden ve otoyollardan belirli bir ücretin hesabımızdan geçişimize eş zamanlı olarak kesilmesini sağlayan HGS satışını yapan birçok banka bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Kuveyt Türk, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Halk Bankası, Vakıfbank, Denizbank, TEB, Türkiye Finans ve Albaraka Türk Katılım Bankası’dır. Bu bankalardan dilerseniz HGS satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Satışı Yapan Bankalardan HGS Nasıl Alınır?

HGS bir çipli kart üzerinden gerçekleştirilen bir para aktarım işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için HGS’mizi HGS’yle anlaşmalı çalışan bankalardan almamız gerekmektedir. Yukarıda saydığımız 12 banka sayesinde aldığımız HGS kartımız ile rahatlıkla köprü ve otoyol gişelerinden durmaksızın geçebileceğiz. Ancak bunun için öncelikle HGS başvurusunda bulunmalı ve gerekli şartları yerine getirmeliyiz.

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı bankalardan HGS başvurusu yapabilmeniz için öncelikli olarak o bankaya ait bir kredi kartınızın bulunması gerekmektedir. Çünkü HGS için kullanacağınız çip köprü ve otoyol geçişlerinizde ödeyeceğiniz tutarı doğrudan bu hesaptan düşecektir. Bunun için ilgili bankaya ait bir kredi kartınız olmak zorundadır. Eğer yukarıda saydığımız 12 bankanın hiçbirinde bir kredi kartınız bulunmuyorsa, dilediğiniz birinden hesap açarak ve bunun sonucunda kredi kartı alıp kredi kartınızla HGS çipinizi eşleştirebilirsiniz. Eğer HGS alacağınız bankada birden çok kredi kartınız varsa dilediğiniz kredi kartınızdan köprü ve otoyol ücretlerinin düşüşünü sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartsız HGS Nasıl Alınır?

Eğer yukarıdaki 12 bankadan herhangi birine ait bir kredi kartınız yoksa, HGS satın almak için ikinci şartı yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartta HGS almak istediğiniz bankada para çekimi için aktifleştirilmiş bir banka hesabınızın bulunmasıdır. Bu yol da aslında kredi kartıyla aynı yöntemle işler. Köprü veya otoyol gişesinden geçtiğiniz anda köprü ve otoyol ücreti kredi kartınıza yansımak yerine doğrudan hesabınızdan düşülecektir. Bunun için hesabınızın para çekimine aktif olması gerekmektedir. Eğer yine aynı bankada birden çok hesabınız varsa dilediğiniz para çekiminde aktif hesabınızı HGS çipinizle eşleştirebileceksiniz. Eğer ki ne kredi kartınız ne de hesabınız bu saydığımız 12 bankada yoksa, HGS almak için ikisinden birisini yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi halde bankalardan HGS alamayacaksınız. Ancak dilerseniz de PTT üzerinden HGS satın alabileceksiniz.

Scroll to Top