Alternatif Bank Swift Kodu Sorgulama

ABANK KREDİ HESAPLAMA

Günümüzde para transferleri gerek ticari gerek bireysel açıdan önemli yer kaplamaktadır. Özellikle yurt dışına para transferleri son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Yurt dışına para transferlerinde kullanılan swift kodu hem transferlerin daha hızlı hem daha kolay yapılmasını sağlamaktadır.

Swift kelimesi Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltması olup dünyadaki bütün bankalar arasında elektronik fon alış-verişini sağlayan bir tür koddur. Swift ile ilgili ilk adımlar 1973 senesinde atılmaya başlanmış fakat sistem 1977 yılında yürürlüğe konmuştur. Her bankanın kodu farklı olup 11 karakterden oluşmaktadır. Eğer swift kodu 11 karakterden az ise kalan karakterler yerine X konularak 11 karaktere tamamlanabilir.

Swift kodu şu şekilde oluşturulur:

  • İlk dört harfi bankanın ismini simgeleyen karakterler oluşturur. (Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasının Swift kodunun ilk 4 hanesi TCZB dir.)
  • Sonraki iki harf ise ülke kodunu temsil etmektedir. (Örneğin Türkiye için TR karakterleri kullanılmaktadır.)
  • Sonra gelen harfler ise yerel kodu oluşturur. Bu harfler bazı durumlarda 2, bazı durumlarda ise 3 karakterdir.

Örnek vermek gerekirse Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın Swift kodu TSKBTRIS dur ve TSKB harfleri bankanın isminden, TR ülke kodundan, IS ise yerel koddan gelmektedir.

Swift kodu ile uluslar arası para gönderimi şu şekilde yapılmaktadır:

  • Öncelikle para transferi yapacak olan kişi,swift işlemi yapacağı hesabını yazmalıdır.
  • Daha sonra transferin gerçekleşmesi için ödenecek transfer ücretinin tahsil edileceği hesap yazılmak zorundadır.
  • Ardından para transferinin yapılacağı bankanın bulunduğu ülkenin kodu ve bu ülkenin ilk iki harfi yazılmak zorundadır.
  • Para transferinin yapılacağı bankanın veya şubenin bulunduğu şehrin 3 harften oluşan kodu yazılmak zorundadır.

Tüm bu işlemleri yapmak yerine bilinmesi gerek tek şey swift kodudur. Swift kodu bilindiği takdirde bu işlemlerin yapılması yerine sadece swift kodunun girilmesi yeterli olacaktır. Swift kodunu girildiği takdirde belirlenen koda uygun bankalar bir liste halinde önümüze gelecektir. Eğer belirlediğimiz banka önümüzde bulunan listede yok ise kendi banka hesabınızın bulunduğu bankaya veya şubeye gidilmesi en risksiz ve güvenli yol olacaktır.

Swift işleminde ülkeler arası saat farkları göz önüne alındığından para transferi işlemi istenilen kadar kısa sürede gerçekleşmemektedir. Para transferinin 17.00’a kadar yapılması durumunda para karşı tarafa 2 iş günü içinde, 17.00’dan sonra yapılması durumunda ise 3 iş günü içinde ulaşacaktır.

Alternatif Bank da diğer her banka gibi bu işlemi uygulayan bankalar arasındadır ve swift kodu ‘ALFBTRIS’ dur.

Swift Kodu İşlem Ücretleri İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top