Aynı Anda Kaç Kredi Çekilebilir?

Aynı Anda Kredi Çekme Şartları

Ülkemiz şartları ve ekonomik durumu düşünüldüğünde tüketim toplumu olmamızdan dolayı alacaklarımız veya ödemelerimiz bitmiyor. Bu durumda bizleri nakit paraya muhtaç bırakıyor ve bu sorunu da bankalardan çektiğimiz krediler ile çözüyoruz. Kredileri alırken aklımızda pek çok soru oluyor; ödemeler hakkında, nasıl çekileceği hakkında, krediyi alıp alamayacağımız hakkında ve aynı anda kaç kredi çekebileceğimiz hakkında. Biz de bugün sizleri bilgilendirmek adına bu sorulardan biri olan aynı anda kaç kredi çekilebilir sorusunu ele alacağız.

Tüketim toplumu olduğumuzdan bahsettik, bunu biraz daha açacak olursak sürekli alışveriş yapan insanlarımızın bir diğer deyişle alışverişkoliklerin varlığını ve onların kredi kartı borcu olanlarının kredi çekerek bu borcu kapattıklarını, ev, araba satın almak için, eğitim amaçlı ve ihtiyaç kredileri olduğunu biliyoruz. Kredi çekmek o kadar kolay bir hal aldı ki hemen hemen herkesin bir kredi çekmişliği vardır artık. Öyle bir durumdayız ki çektiği krediyi başka bir kredi çekerek de ödeyenlerimiz dahi bulunuyor. Peki nasıl kredi çekebiliyoruz? En fazla kaç tane kredi çekebiliyoruz? Aynı anda kaç kredi çekilebilir? Tüm bunların hepsini anlatmaya koyulalım.

Aynı Anda Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Bankaların şartlarını yerine getirebildiğimiz takdirde istediğimiz kadar kredi çekme hakkına sahibiz. Çekeceğimiz ikinci ya da üçüncü krediyi çekebilmemiz için hangi şartlar gerekli? Aynı bankadan mı farklı bir bankadan mı çekmeliyiz? Kredi notumuz önemli mi? Kredinin türü önemli mi? Şimdi de maddeler halinde çekilecek olan kredinin şartlarından, koşullarından bahsedelim.

  • Öncelikle kredi notunuzun yüksek olması önemlidir. Eğer kredi notunuz yüksek değil ise ikinci ya da üçüncü krediyi  çekme ihtimaliniz düşüktür. Bankalardan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Hali hazırda sahip olduğunuz kredilerin ödenmesinde hiç bir sıkıntınız yok ise, düzenli ödemelerinizi yapıyorsanız, yeni çekmek istediğiniz kredinin miktarını biraz fazla tutarak hem sahip olduğunuz kredinin borçlarını kapatmış hem de ihtiyacınız olan krediyi almış olursunuz. Bankaların çoğu bu gibi durumlarda adınıza krediyi daha çabuk onaylamaktadır.
  • Kredi almak için başvururken sunduğunuz maaş bordrosu ikinci krediyi çekmek isteyenler için önemli bir faktördür. Aylık geliriniz belli bir miktarın altında ise yeni bir kredi almanız pek mümkün değildir. Aylık geliriniz yüksek ise birden fazla krediyi almanız mümkündür. Ayrıca kredilerin toplam taksitleri aylık gelirinizin %50’sini geçmemelidir. Örnek vermek gerekirse, ilk çektiğiniz kredinin aylık borcu 300 TL olsun. İkinci çekeceğiniz kredinin aylık borcu ise 600 TL olsun. Toplamda 900 TL eder ve bu durumda da sizin bankaya 1.800 TL’lik maaş bordrosu göstermeniz gerekiyor ki ikinci bir krediyi ya da üçüncü krediyi alabilesiniz.
  • Ödeme kolaylığı açısından yeni alınacak kredinin de mevcut kredinizi aldığınız bankadan çekilmesi önerilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ikinci kredide fazla bir miktar talep ederek ilk kredinizi kapatabilirsiniz. Fakat yeni kredinizi başka bir bankadan çekmek isterseniz de yeni bankaya eski bankanın kredi borcu ilave edilebilir ve yeni kredi talebinde bulunulabilir ve çekilen yeni kredi ile eski kredinin borcu kapatılarak tek bankadan ödeme devam edebilirsiniz.
  • Yeni çekeceğiniz kredinin türünün hiç bir önemi yoktur. İster konut kredisi, ister ihtiyaç kredisi, isterseniz tarım kredisi olsun çekmiş olduğunuz ya da çekeceğiniz kredinin türlerinin hiç bir etkisi ve önemi yoktur. Hangi krediye ihtiyacınız varsa istediğinizi alabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus sizin geri ödeme yapıp yapmadığınızdır. Bankalardan kredi çekmek bankaların size para satmasıdır aslında ve bunu yaparken onların kurallarına uymak zorundasınızdır. Bir kaç önemli detay vardır. Onlardan biri siz konut ya da taşıt kredisi aldığınız ve  hiç bir taksiti ödemediğiniz takdirde banka kredi ile aldığınız evi ya da aracı alarak parasını kurtarır. Size verilen ödememe sınırı 120 gündür, 120 gün kredi taksitini ödemezseniz banka kredi ile aldığınız şeyleri almak yoluna gider. İhtiyaç kredisinde durum biraz daha farklıdır. Maaşa el koyma, bunu başaramazsa mal varlıklarınız üzerinden haciz gönderme, hiç bir mal varlığınız yoksa veya sizi adresinizde bulamadığından mal varlıklarınıza el konulamadıysa size kefil olan isimin peşine düşmektedir.

Scroll to Top