Finansbank Bireysel Emeklilik

Finansbank Bireysel Emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu, bireylerin belirli zaman boyunca çalışmış olması ve belirli miktarda primlerini yatırması sonrasında yaşlarının da ilerlemesi sebebiyle kişilerin işlerinini yerine getirememe durumu ortaya çıktığı için emeklilik sistemini sağlamaktadır. Bunların dışında bankalarda normal emekliliğe ek olarak bireysel emeklilik sistemi oluşturmuştur. Bireysel emeklilik sistemi aracılığı ile çalışma hayatınızda tasarruf ederek ileride emekliliğinizi daha rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi aynı zamanda devlet katkısı da içermektedir ve bireysel emeklilik hizmeti sunan bankalardan birisi de Finansbank’tır. Bu yazımızda ise Finansbank bireysel emeklilik sistemi hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunacağız.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi nedir?

Finansbank BES, Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş firma adı ile devlet katkısını da içinde bulunduran sosyal emeklilik sistemini tamamlayıcı olarak çalışma hayatınızdan tasarruf ederek emekliliğinizi daha rahat yaşamanız için oluşturulmuş emeklilik sistemidir. Finansbank ile yapacağınız yatırımlar profesyonel yatırım uzmanları tarafından güvenli bir şekilde değerlendirilir. Bireysel emeklilik sistemi uzun vadeli bir yatırım şeklidir ve Finansbank ile bireysel emeklilik sistemine katılmanız, emeklilik döneminizde yaşam standartlarınızı korumayı hedeflemiş olursunuz.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi İşleyiş Biçimi Nasıldır?

Genel olarak bireysel emeklilik sisteminin işleyişi ile aynı olmakta birlikte maddeler halinde Finansbank bireysel emeklilik sisteminin işleyişini şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Bireysel emeklilik sistemine katılmak için her bireyin fiil ehliyet sahibi olması yeterlidir (fiil ehliyet; reşit olma, kısıtlı olmamak ve ayırt etme gücünün var olması).
 2. Bireysel emeklilik sistemine katılmak için emeklilik ruhsatı olan bir Bireysel Emeklilik Şirketi ile bireysel emeklilik sözleşmesi imzalamanız gerekir, Finansbank bu ruhsatı taşıyan şirketlerden birisidir.
 3. Tasarruf ederek katkıda bulunduğunuz katkı paylarınızı emeklilik döneminizde toplu para şeklinde veyahut ek gelir olarak aylık biçimde alabilirsiniz.
 4. Finansbank BES’de, sisteme giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl yatırım yapmanız gerekmektedir ve 56 yaşını tamamlayan herkes emekli olmaya hak kazanır. Yani eğer 10 yıl yatırım sürecinizi doldurup 56 yaşında olduğunuzda emekliliğe hak kazanmış olursunuz.
 5. Emekliliğinizde elde edeceğiniz gelirler katkıda bulunduğunuz katkı paylarının miktarı ve katkı paylarının getirisine bağlıdır.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sisteminin Özellikleri Nedir?

Finansbank bireysel emeklilik sistemi genel olarak bireysel emeklilik sistemi ile aynı özellikleri taşımaktadır bunlar şu şekildedir;

 1. Gönüllü katılıma dayalıdır.
 2. Sosyal güvenlik sistemine alternatif bir emeklilik sistemi değil, tam tersine tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.
 3. Bireysel katkılara ve emeklilik yatırım fonlarına dayalı bir sistemdir.
 4. Finansbank BES’e katılan her birey için % 25’lik bir devlet katkısı mevcuttur. Yani yapacağınız her 100 TL için 25 TL devlet katkı yapmaktadır.
 5. Devlet katkı payları % 25 olması dışında bir birey için bir yıl boyunca devlet tarafından yapılacak katkı payı tutarı, brüt asgari ücretin % 25’ini geçememektedir.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi bireylerin emekliliğini rahat bir şekilde geçirmelerini sağlamaktadır. Bunun dışında avantajları şu şekildedir;

 1. Sosyal Güvenlik Sistemi’nin yanı sıra emekliliğinizde ek gelir sağlar.
 2. Yatırımlarınızı dilediğiniz zaman yapabilir, eğer durumunuz o an için yatırım yapmaya elverişli değil ise yatırımlarınızı durdurabilirsiniz.
 3. İleriye dönük para birikimi yapmanızı sağlar.
 4. Paranız Finansbank uzman yatırımcıları tarafından sizlere en doğru ve kazanç kazandıracak şekilde değerlendirilir.
 5. Paranız devlet güvencesi altındadır.
 6. Bireysel Emeklilik Fonları vergi muafiyetine dahil olur.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi başvurusunu herhangi bir Finansbank Şubesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

Finansbank Bireysel Emeklilik Fonu İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top