Finansbank IBAN Sorgulama

Bankacılık sektörü sürekli olarak gelişen ve kendini yenileyen sektörlerden biridir. Bu gelişim teknoloji tabanlı olması ile doğru orantılıdır. Teknolojideki yenilikler bankacılık sistemine entegre edilerek müşterilere en kolay ve hızlı hizmet sunmaya çalışılır. Çok eski zamanlarda insanlar bir işlem yapabilmek için saatlerini banka kuyruklarında geçirirdiler. Şimdilerde o kadar kolay ulaşabilir hale geldi ki bankalar istediğimi zaman istediğimiz yerde banka işlemlerimizi yürütebiliriz. Bankalar gerek kendi merkez ve şubelerinden , ATM, mobil uygulamalar, telefon bankacılığı, internet bankacılığı gibi birçok alanda müşterilerine hizmet vermektedir. Bunun yanında şikayet ve memnuniyet hatları oluşturarak kişisel bazda yaşadığınız sıkıntıları paylaşabileceğiniz bir oluşum da mevcuttur.

IBAN Nedir?

iban1

IBAN açılımında ”International Bank Account Number” olarak ifade edilir. Türkçeye ise ”Uluslararası Banka Hesap Numarası” olarak geçmiştir. IBAN temelde bankalar arasında para transferinin gerçekleşmesi için hesap temsili bir koddur. IBAN için yapılan tanım ise şöyledir; bankalardan bulunan mevcut hesaplar yerine kullanılması ve para transferlerinin çabuk ve kolay yapılması için oluşturulan bir numaradır. IBAN , başta Avrupa ve tüm dünyada kullanılmaktadır. Dış ticarette etkin olan kişiler veya firmalar sıklıkla IBAN’a ihtiyaç duyarlar. IBAN her ülkede değişen kodlarda ve numaradadır. Bir IBAN uzunluğu ise en fazla 34 karakter olabilir. ISO tarafından belirlenen standarda göre ise, IBAN ülkeden ülkeye farklılık gösterir.

Bir bankada eğer hesabınız varda bu hesaba atanan bir de IBAN bulunur. Her IBAN o ülkenin isminin ilk iki harfinden başlar. Böylece hangi ülkeye paranın gideceği belli olur. IBAN üzerinden yapılan işlemler kısaca şöyledir. Siz yurt dışında bulunan bir kişi ile ticari bir işlem yaptınız ve para transferi sağlayacaksınız. Bu durumda karşı tarafa IBAN gönderirsiniz. Bu kişi de vakti geldiğinde size para göndermek için size ait olan IBAN’ı sisteme girdiğinde size ait ad soyad ve diğer bilgiler ekrana gelecektir. Eğer bu bilgiler ekrana gelmez ise; kişinin IBAN’ı yanlış verilmiş olabilir. Bu durumda IBAN düzeltilir ve yeniden gönderilir. IBAN ile yapılan para transferlerinde yanlış para gönderme ihtimali düşüktür. Geçmiş yıllarda her ne kadar hesap numaraları üzerinden para transferleri gerçekleşse de; transferlerin gecikmesi, yanlış hesap numarasına para göndermeler derken IBAN tüm bunların önüne geçerek büyük bir kurtarıcı olmuştur.

Finansbank IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Finansbank , Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group) tarafından satın alındıktan sonra artık QNB Finansbank olarak adlandırılıyor. Avrupa da şubeleri bulunan Finansbank, son iki yıldır da Orta Doğuda etkin olan bir bankadır. Bizlerinde ticari ilişkilerinin son yıllarda artması ile yurt dışı para transferleri daha sıklaşmış durumdadır. Para transferlerinde kullanılan bir yöntem olan IBAN, Finansbank  tarafından da kullanılmaktadır. Finansbank  bünyesinde bulunan hesap numaralarınız Finansbank’a özel olarak atanmış kodlar ile birleştirilerek mevcut Finansbank IBAN’ı oluşturur. Genel olarak Finansbank IBAN sahiplerinde ilk 14 basamak aynı iken farklılık son 12 basamakta görülür. Son 12 basamak bizlerin hesap numarasını ifade eder. Kolay anlaşılması için aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

iban

Finansbank IBAN Numarası Analizi?

IBAN birçok farklı rakam ve harften oluşuyor. Peki bu rakamlar ve harfler neyi ifade ediyor.

finansbank iban sorgulama

Yukarıdaki resimden anlaşılacağı gibi; ilk iki basamak ”ülke kodu” nu ifade eder. Daha sonraki iki basamak ise ” kontrol basamakları” dır. Sonra gelen 5 hane banka kodu iken , son rakam ise rezerv alan hanedir.Geriye kalan kısım da hesap numarasınız ifade eder.

Şayet bu sistem üzerinden Finansbank  IBAN öğrenemiyorsanız; Finansbank resmi sitesinde IBAN hesaplama uygulamasını kullanarak daha doğru bir şekilde IBAN hesaplayabilirsiniz.

Finansbank resmi sitesinde IBAN sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunuyor. Bu uygulamayı 7 gün 24 saat ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun yanında Finansbank  IBAN sorgulama işlemlerini Finansbank şubelerinden, Finansbank internet bankacılığından, Finansbank ATMlerinden ve Finansbank  telefon bankacılığından öğrenebilirsiniz. Finansbank çağrı merkezi numarası;  0850 222 0 900 dır. Şimdi sizlere Finansbank  IBAN  hesaplamayı nasıl yapacağınız açıklayalım.
ğğğğ
Finansbank  IBAN  hesaplama işlemin yapmak için aşağıda sizler için paylaştığımız bağlantıya tıklayarak siteye giriş yapın. Burada karşınıza yukarıda ekran gelecektir. Bu ekranda oklarla belirtilmiş yerleri doldurmanız gerekir. İlk olarak ” hesap numarası ” girilmelidir. Bu andan sonra ” göster” butonuna basmanız halinde Finansbank  IBAN  ekrana gelecektir. Bu sorgulama ile en doğru şekilde Finansbank  IBAN ‘ı öğrenebilirsiniz.

Finansbank IBAN Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Finansbank IBAN İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top