Finansbank Swift Kodu Sorgulama

650x344 finansbankin adi artik qnb finansbank 1477036688423

Swift kavramı, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltılmış halidir. Türkçe’ye dünya bankalar arası mali telekomünikasyon kurumu olarak çevrilebilir. Bu kavram, Avrupa Birliği bankacılık standartları komitesi kapsamında geliştirilmiştir ve uluslararası para transferlerinde meydana gelmekte olan hataları, bu hatalardan kaynaklanan masrafları en aza indirgemek için uygulanmaktadır. Ülkemizde de kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda Finansbank swift kodu sorgulamayı işleyeceğiz.

Bankalar arasındaki ödeme transferlerini elektronik ve güvenli bir ortamda bir kaç dakika içinde yapılmasını sağlayan bu sistem 1973 yılında kurulmuştur ve 1977 yılından beri başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Bu sayede işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Sisteme dahil olan Avrupa birliği üyesi ülkeler arası yapılan para transferlerinde IBAN kullanılması zorunludur. Ülkemiz de IBAN sistemine dahil edilmiştir.

Ülkemizde IBAN bankalar arası transferlerde ve uluslararası para transferlerinde kullanılmaktadır. Türkiye için IBAN numaraları TR ile başlayan ve 24 haneden oluşmakta olan son 16 hanesi sizin hesap numaranıza ait olan sayısal değerler içerir. Swift sistemi ülkeler arasında para transferinde oldukça yararlı ve sistematik bir işlemdir.

İnternet bankacılığı kullanan ve internet üzerinden yurtdışına para transferi ve yurtdışından para aktarımı yapanların sıklıkla karşılaştığı bir kavramdır. Dünya çapında uluslararası para transfer işlemleri için geliştirilmiş bir sistem olan swift, yoğun bir şekilde kullanılmaktadır ve uluslar arası para transfer işlemlerinde büyük kolaylık, güvenlik ve hız sağlamaktadır. Her bankanın bir swift kodu bulunur ve yurtdışı para aktarımında bulunurken bu kodları bilmeniz önemlidir çünkü doldurulması zorunlu alanlardır. Swift kodu her bankayı uluslar arası sitemde tek kılar, karışıklıkları, oluşabilecek hataları ve sorunları en az indirger. Swift sistemi Bic adı verilen banka tanımlama numarası aracılığı ile çalışır ve Finansbank swift kodu sorgulama işlemleri de bu sistem ile yapılır.

Swift Kodu Karşı Tarafa Nasıl Ulaşır?

Finansbank swift kodu sorgulama işlemleri böyle olmaktadır. Swift ile alakalı işlemlerde işlem talimatını 17:00’dan önce verirseniz, paranın aktarılacağı hesaba 2 iş günü içerisinde ulaşır, 17:00’dan sonra gerçekleşecek olan işlemler de 3 iş günü sonrasında alıcı banka hesabına işlenmeye başlayacaktır.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Finansbank swift kodu sorgulamadan sonra diğer bir önemli konu da swift kodunun nasıl oluştuğudur. Bic numarası sistemde bankayı ve kurulduğu yeri tanımlayan 8-11 haneli bir koddur ve bütün dünya bankacılık sistemlerinde standarttır. Eğer Swift kodu 11 haneden az ise, sonuna X harfi ekleyerek 11 haneye tamamlayabilirsiniz.

ilk 4 karakter bankanın adından gelir.

Sonraki 5 ve 6n harfler ülke ISO kodudur. Türkiye TR ile ifade edilir.

En son ise 2 karakter ise şube kodunu ifade eder. Bu ifade bazı durumlarda 3 karakter olabilir.

Bu adımları birleştirdikten sonra swift kodu olmuşmuş demektir.

Girişinizi  yaptıktan sonra belirlediğiniz kriterlere uyan ve Swift sistemine tanımlanmış olan banka şubeleri listelenecektir. Transfer yapmak istediğiniz banka bu listede bulunmuyorsa, işleminizi şubenize giderek yapmanız gerekir.

Swift Kod

Finansbank‘ın SWIFT / Bic Kodu FNNBTRIS’dir. Bu kodu inceleyecek olursak;

 • FNNB banka ismini ifade etmektedir.
 • TR, ISO ülke kodunu ifade etmektedir.

Sonraki iki karakter ise yerel kodu göstermektedir ve bu karakterler bankanın bulunduğu yere ve her şubeye göre değişiklik göstermektedir.

Finansbank Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?

Tüm bu işlemler karışık geliyorsa eğer, finansbank’ın resmi internet sitesine girip swift kodunu öğrenmek istediğiniz şubenin bulunduğu ili ve ilçeyi seçip swift kodunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için, Finansbank’ın sitesine ilk girdiğinizde atm ve şubeler menüsüne tıklayıp alt menüden Şube Kodları / Şube Swıft Kodları kısmına tıklayıp swift kodunu öğrenebileceğiniz ekrana ulaşmış olursunuz. Böylelikle Finansbank swift kodunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Finansbank müşterisinin yurtdışından yapılacak döviz transferi veya yurtdışındaki  bir bankaya yapılacak olan transferlerde para gönderilecek kişinin ad-soyad, adres bilgileri ile hesap numarası veya IBAN numarası bilgilerini bilmesi gerekir. Yurtiçinde bulunan Finansbank şubesine yapılacak olan döviz transferinde ise, yine adınızı soyadınızı hesap numarası veya IBAN numarası bilgileriniz ile transferin yapılacağı banka şube kodu da karşı tarafa bildirilmesi gerekir. Swift kodunun bilinmesi ile aynı öneme sahip olan bu bilgilerden bir tanesi bile eksik veya yanlış bilgi ise para transferi işlemini gerçekleştirmeniz olanaksızdır.

Bankaların Swift Kodları Nelerdir? 

 • Alternatif Bank BIC Kodu/Swift Kodu ALFBTRIS
 • Akbank BIC Kodu/Swift Kodu AKBKTRIS
 • Yapı Kredi BIC Kodu/Swift Kodu YAPITRISFEX
 • DenizBank BIC Kodu/Swift Kodu DENITRIS
 • Finansbank BIC Kodu/Swift Kodu FNNBTRIS
 • Anadolubank BIC Kodu/Swift Kodu ANDLTRIS
 • Citibank BIC Kodu/Swift Kodu CITITRIX
 • Fortis Bank BIC Kodu/Swift Kodu DISTRIS
 • Garanti Bankası BIC Kodu/Swift Kodu TGBATRIS
 • Halkbank BIC Kodu/Swift Kodu TRHBTR2A
 • Türkiye Finans BIC Kodu/Swift Kodu TAFKBTRIS
 • Albaraka Türk BIC Kodu/Swift Kodu BTFHTRIS
 • HSBC Bank BIC Kodu/Swift Kodu MIDLTRIX
 • ING Bank BIC Kodu/Swift Kodu OYAKTRIS
 • Kuveyt Türk BIC Kodu/Swift Kodu KTEFTRİS
 • İş Bankası BIC Kodu/Swift Kodu ISBKTRIS
 • Şekerbank BIC Kodu/Swift Kodu SEKETR2A
 • Tekstilbank BIC Kodu/Swift Kodu TEKBTRIS
 • TEB BIC Kodu/Swift Kodu TEBUTRIS
 • VakıfBank BIC Kodu/Swift Kodu TVBATR2A
 • Ziraat Bankası BIC Kodu/Swift Kodu TCZBTR2A
Scroll to Top