Halkbank HGS Nasıl Alınır?

hgs

Şehirler arası yolculuklarda en önemli sorunlardan biri de köprü ve otoyol geçişlerinde oluşan uzun kuyruklar ve bunun yol açtığı yoğun trafiktir. HGS (Hızlı Geçiş Sistemi ) bu yoğunluğu ve trafiği önlemek için uygulamaya konmuş pratik ve kolay bir uygulamadır.

HGS etiketi ve kartları PTT şubelerinden ya da anlaşmalı bankalar aracılığı ile temin edilebilmektedir. Sizin için hazırladığımız bu yazıda HGS sisteminin ne olduğunu, faydalarını ve Halk Bankası’nın sağladığı HGS imkanlarını değerlendireceğiz.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ülkemizde yer alan tüm Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişleri esnasında alınmakta geçiş ücretlerinin elektronik olarak ödenmesidir. Önceki sistemde geçiş noktalarında bulunan gişelerden para verip bilet almanız gerekmekteyken, Hızlı Geçiş Sistemi ile aracınıza yerleştirilecek etiket ile gişelerden otomatik olarak sıra beklemeden geçmeniz sağlanmaktadır. Aracınıza yerleştirilecek etiket sayesinde biletsiz ve temassız şekilde gişelerden geçmeniz mümkün olacaktır. Uygulama hem kolay hem de pratik olması yönüyle oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca bu uygulama sayesinde geçişlerde %20 indirimde HGS logosuna sahip araç sürücülerinin oluyor.

HGS etiketleri araçlara belirli bir sistem dahilinde verilmektedir. HGS’ye başvurulduğunda 6 basamak üzerinden sınıflandırılarak ücret belirlenir. Her araç sınıfının ayrı HGS kriterine göre etiketi verilmektedir. Bu sebeple eğer aracınızın sınıfına uygun bir HGS etiketi kullanmıyorsanız, HGS hesabınızı doğru sınıfa geçirene kadar araç kara listeye alınır. HGS ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için yazının sonunda yer alan linklere tıklayabilirsiniz.

HGS Etiketleri Nerelerden Alınabilir?

HGS etiketine sahip olmak isteyen kişiler PTT, Petrol Ofisleri ya da anlaşmalı bankalardan yapacakları başvuru sonrasında alabilirler. Anlaşmalı bankalar ise şu şekildedir:

1. Halkbank

2. Türkiye Finans Bankası

3. Akbank

4. Ziraat Bankası

5.İş Bankası

6. AlbarakTürk

7. Garanti

8. TEB

9. Yapı Kredi

10. Kuveyttürk

11. Denizbank

12. Vakıfbank

13.Petrol Ofisi, Shell, BP, Opet, Total ve TPPD Yetkili İstasyonları

Halk Bankası HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk Bankası’nın aracılığı ile HGS’ye başvurmak isteyen kişilerin bulundukları yerdeki en yakın Halk Bankası’na gitmeleri gerekmektedir. Halk Bankası HGS başvurusunda bulunulması için öncelikle kişinin Halk Banksı’na bağlı bir banka veya kredi kartının olmasıdır. Bu şartın nedeni HGS hesabının karta bağlanacak olmasıdır. Eğer Halk Banka bağlı bir hesabınız bulunmuyorsa, HGS başvurusu sırasında hemen bir tane açtırabilir ve HGS başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru sırasında gerekli belgeler ise Kimlik ve aracınıza ait Ruhsat Bilgileridir. Şirket sahibi müşterilerin ekstra olarak imza sirkülerini başvuru sırasında yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.  Eğer birden fazla aracınız varsa her biri için ayrı HGS çıkartabilirsiniz. Halk Bankası HGS ile üzerinize kayıtlı banka kartına ya da kredi kartına otomatik ödeme talimatı verebilir, bu talimatın limitini belirleyebilirsiniz. Böylelikle HGS miktarınızı sürekli kontrol etmeniz gerekmez. Otomatik ödeme talimatı vermek için size en yakın Halk Bankası şubelerine müracaat edebilirsiniz.

Halk Bankası aracılığı ile sahip olacağınız HGS etiketi, gişelerden kolay ve hızlı bir şekilde geçmenizi sağlayarak zaman tasarrufu yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca Halk Bankası müşterisi olmanızı, kredi kartınıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile HGS bakiyenizi sürekli kontrol etmemenizi ve çıkartacağınız banka/kredi kartı ile diğer Halk Bank fırsatlarından yararlanmanızı sağlamaktadır.

HGS Bakiye Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Halk Bankası HGS etiketinin alınmasından sonra HGS etiketinizde ne kadar bakiye kaldığını Halk Bankları şubelerinden, internet bankacılığı aracılığı ile veya telefon bankacılığı ile sorgulayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz üzere çok sık HGS kullanan biriyseniz otomatik ödeme talimatı vermeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Halk Bankası Resmi Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

Hızlı Geçiş Sistemi İle İlgili Ayrıntılı Bilgi Edinmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Scroll to Top