Bank Pozitif HGS Nasıl Alınır?

Bank Pozitif HGS

Bank Pozitif barındırmış olduğu hizmetler kapsamı ile ülkemiz genelinde öncü bankalardan birisidir. Sunmuş olduğu hizmetleri ile kişilere ve kurumlara yönelik bütün bankacılık işlemlerini sağlamaktadır. Ayrıca sahip olduğu sermayenin gücü ve uluslararası kredi listesindeki liderliği ve finansman yapılanmasıyla ülkemizde kendisine köklü ve ekonomik olarak güçlü bankalar arasında yer edinmiştir.

Bank Pozitif sıradan bankaların aksine kendisine teknolojik kanallar kurarak diğer bankalardan ayıran bir konuma getirmiştir. Kurmuş olduğu bu teknolojik kanallar üzerinden tüketici kredilerinin dağıtımını gerçekleştirerek yenilikçi banka statüsüne ulaşmıştır. Bu sebeple Bank Pozitif Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek müşterilerinin herhangi bir Bank Pozitif şubesine gitmesine gerek bırakmadan kredi çekmesine olanak sağlamıştır.

Ayrıca Bank Pozitif kuruluşundan itibaren ülkemiz katkısına büyük katkılar sağlamış ve bu katkıları 7,4 milyar Amerikan doları tutarında kredi sağlayarak gerçekleştirmiştir. Böylelikle kendisini ön planda tutarak müşterilerinin daimi tercihleri arasında girmiştir. Bu tercihlerin arasında yer almasında Bank Pozitifin müşterilerine birçok hizmeti sunması yer almaktadır ve bu hizmetler arasında ise HGS bulunmaktadır.

HGS Nedir?

Boğaz Köprülerinin yapılmasından sonra kullanımı sırasında kullananlardan belli bir miktar ücret talep edilmektedir. Talep edilen bu tutar kullanıcılardan belirli yollarla talep edilir ve devlet tarafından belirlenmektedir. Bu talep edilme yolları birkaç şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan en çok bilineni HGS sistemidir. Yani hızlı geçiş sistemi olarak bilinmektedir. Hızlı geçiş sistemi teknik olarak aracınızda bulunan bir elektronik cihazın gişelerdeki cihazlar tarafından otomatik olarak okunması ile gerçekleşir.

Yani hızlı geçiş sistemine başvurduğunuz zaman size bir elektronik cihaz verilmektedir. Bu cihazı aracınıza yerleştireceksiniz ve gişelerden geçmeniz durumunda bu cihaz size bilet görevi görecek ve otomatik olarak gişeler tarafından geçişiniz onaylanacaktır. Ancak bu sistemin kullanımı sırasında belirli ücretler talep edilmektedir.

HGS Nasıl Alınır?

HGS satın almak için 2 yol mevcuttur. Bunlardan ilki herhangi bir PTT’ye giderek görevli memurdan HGS satın alma işlemi gerçekleştirmenizdir. Diğer bir yol ise herhangi bir bankaya başvurmanız durumunda HGS ürününü elde etmektir.

BankPozitif HGS Nasıl Alınır?

Bunun için size en yakın bir Bank Pozitif şubesine giderek HGS ürününe başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra devlet tarafından kurulmuş olan resmi HGS sistemine GSM numaranız ile kayıt ettirilirsiniz. Bu kayıt işlemi sırasında kullanacağınız GSM numarasının aktif olması gerekmektedir. Kayıt işleminiz gerçekleştirdikten sonra adınıza bir HGS hesabı açılacaktır ve bu hesap içerisinde size ait olan bir HGS bakiyesi bulunacaktır.

Dilediğiniz zaman Bank Pozitif şubelerini kullanarak veya HGS bakiye yükleme noktalarını kullanarak hesabınıza bakiye yükleme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında burada yüklemiş olduğunuz bakiyelerinizi köprü veya otoban gişelerindeki geçişlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer ki hesabınızda yeterli bakiye kalmamışsa ve siz gene gişelerde bulunan HGS geçiş kısmını kullanır iseniz HGS geçiş ihlali yapmış olursunuz.

unnamed

Bank Pozitif HGS Borç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

HGS hesabı yetersiz bakiyedeyken gişe geçişlerinin kullanılması durumunda HGS geçiş ihlali gerçekleşir ve aracın plakası üzerine bir borç işlenir. Bu borç daha 15 gün süre içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Bu borcun 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda araç daha sonrasında tekrardan trafiğe dâhil olabilmektedir. Bu borcu herhangi bir PTT şubesinden veya Bank Pozitif şubesinden rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Ancak borç ödemesi gerçekleştirmeden önce HGS gerçekleştirmiş olan aracın plakasının ve HGS cihazının üzerinde bulunan borcun kontrol edilmesi gerekmektedir. Gecikme durumunda borçlandırma uygulanmakta ve ödenmesi gereken borç miktarı artmaktadır.

Ayrıca Bank Pozitifin sunmuş olduğu ödeme kolaylıkları ve taksitlendirme imkânları ile HGS sistemi almak çok daha kolay bir hale gelmektedir. HGS sistemi olmadan HGS geçiş sistemi kullanılması durumunda uygulanacak olan cezanın 10 katı uygulanacaktır. Bu sebeple HGS cihazını Bank Pozitif’ten teslim almadan HGS geçişlerinin kullanılmaması gerekmektedir. Ancak HGS cihazının araç üstünde olması durumunda HGS geçişlerinde herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır.

Scroll to Top