Bank Pozitif IBAN Sorgulama

Bank Pozitif ülkemiz geneline hizmet veren köklü ve yenilikçi bankalardan birisidir. Çıkarmış olduğu hizmetler ve geliştirmiş olduğu teknolojik kanallar sayesinde ülkemizdeki yenilikçi bankalar arasında yerini almaktadır. Diğer bankalara kıyasla sahip olduğu sermaye gücü, uluslararası kredi gücü ve ekonomik yapısı ile her zaman önde gelen bankalardandır.

Kurmuş olduğu teknolojik kanallar ve bu alanda yapmış olduğu yenilikçi adımlar ile müşterilerine diğer bankalara göre çok daha kaliteli hizmetler sunmuştur. Bu teknolojik kanallar aracılığı ile müşterilerine kredileri sanal ortamdan ulaştırmaktadır. Böyle bir yenilikçi adım ile müşteriler herhangi bir şubeye gitmeden rahatlıkla internet üzerinden tüketici kredilerine başvurabilir ve rahatlıkla istedikleri krediyi alabilirler. Başvuruları gerçekleştirdikten sonra alacakları kredileri bankada kayıtlı bulunan hesaplarına otomatik olarak aktarılmaktadır.

Bunların dışında Bank Pozitif ülkemiz ekonomisine çok büyük katkılarda bulunmuş ve bu katkıları ülkemiz ekonomisine sunmuş olduğu kredilerle sağlamıştır. Sağlamış olduğu bu krediler 7,4 milyar doların üzerindedir. Böylelikle Pozitif Bank ülkemizde kendisini ön plana çıkarmıştır ve birçok müşteriyi de bünyesine kolayca katmıştır. Genel olarak müşterilerin Bank Pozitifi kullanma amaçları arasında ise sunmuş olduğu fırsatlar ve krediler yer almaktadır. Alınan bu krediler müşterilerin hesaplarına yatmaktadır. Bankanın müşterileri ise daha sonrasında gerçekleştirecekleri işlemlerinde hesaplarını kullanmak durumunda kalmaktadırlar ve böylelikle hesaplarının IBAN numarasına ihtiyaç duymaktadırlar.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN numarası bankalarda bulunan müşterilerin hesaplarının yerlerine kullanılabilecek olan ve gerçekleştirilecek olan para transferlerinin daha hızlı, daha hatasız ve çok daha az maliyetle gerçekleştirilmesi için belirli bir standartlara göre oluşturulmuş olan ve uluslararası geçerliliği bulunan bir banka hesap numarasıdır. Bu uluslararası geçerliliği olan özel hesap numarası sizlere verilecek olan banka kartları üzerinde yer almayabilir.

Sizin kredi kartınız veya banka kartınız üzerinde yer alan 16 haneli numara kart numaranızdır ve kartınızı tanımlamaya yaramaktadır. Bu 16 haneli numaranın sizin IBAN numaranız ile ilgisi bulunmaktadır. Türkiye için tanımlı olan IBAN numaralı 26 karakterden oluşmaktadır ve bu 26 karakterin ilk iki hanesi ülkenin kodunu belirtmektedir. Ülkemiz için bu iki hane ‘TR’dir.

Ülke tanımlamasından sonra gelen 2 hane ise kontrol basamaklarını oluşturmaktadır ve bu iki hane IBAN numarasının doğrulanması için kullanılmaktadır. Bu kontrol basamaklarından sonra gelen 5 hane ise hesabın bulunmuş olduğu bankayı tanımlayan kısımdır ve bankaya özgüdür. Bundan sonra gelen bir basamak rezerv alan olarak ayarlanmıştır ve değiştirilmesi kararlaştırılana kadar sıfır olarak tayin edilmiştir. Bundan sonra gelen 16 hane ise bankada bulunan hesabın numarasıdır ve hesabı tanımlamaktadır. Aşağıdaki görsel ise detaylı olarak bu dağılımı göstermekte ve 26 haneli bir IBAN numarasının dağılımını göstermektedir.

IBAN nedir

Bank Pozitif IBAN Numarası Nasıl Alınır?

Öncelikli olarak Bank Pozitif üzerinden IBAN numaranızı öğrenmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki size en yakın bir Bank Pozitif şubesine giderek bankada adınıza kayıtlı bulunan hesabınız için IBAN numarası sorgulaması yapabilirsiniz. Şubede bulunan yetkili kişiden bunu gerçekleştirmesini talep edebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise Bank Pozitifin kurmuş olduğu telefon bankacılığını kullanmaktır. Telefon şubesini arayarak oradaki görevli kişiden hesabınıza ait tanımlı bulunan IBAN numarasını öğrenmesini isteyebilirsiniz. Son olarak ise internet üzerinden IBAN numarası sorgulamaktadır.

İnternetten Bank Pozitif IBAN Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bank Pozitif müşterilerine daha kolay bankacılık deneyimini sunabilmek için resmi bir internet sayfası kurmuştur. Bu internet sayfası üzerinden birçok çeşit hizmet sunulmaktadır ve bunlar arasında IBAN numarası sorgulaması da yer almaktadır. Tek yapılması gereken resmi Bank Pozitif internet sayfasına ulaşarak sayfa üzerinde yer alan ilgili kısımdan IBAN numarası sorgu ekranına ulaşmanızdır. Bank Pozitif IBAN numarası sorgulama ekranına ulaşmak için aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

Bank Pozitif IBAN sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

bankpozitif iban 1

Verdiğimiz bağlantı üzerinden IBAN sorgu ekranına ulaştığınızda sizi iki farklı bir işlem alanı beklemektedir.

  • Bunlardan ilki IBAN kontrolü kısmıdır. Bu kısımdan kontrolünü yapmak istediğiniz IBAN hakkında size bilgi vermektedir ve böylelikle bu IBAN hakkındaki bilgilerin sizin işlem yapmak istediğiniz hesap ile uyuşup uyuşmadığını rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.
  • Bu kısımda ise herhangi bir hesaba ait IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle sizden IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz hesabın hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir. Bu kısımda yer alan ilgili kutucuğa hesabın hesap numarasını eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra alt kısımda bulunan hesapla kısmına tıklayarak istediğiniz IBAN numarasını rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Burada karşınıza gelen IBAN numarası ilgili hesaba ait IBAN numarasıdır. Eğer ki hesap numarasını yanlış girersiniz hızlıca kutucuğu temizlemek için alt kısımda bulunan “Temizle” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Bu kısımda gerçekleşen IBAN numarası hesaplamaları sadece BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası bünyesinde bulunan hesaplar için geçerlidir. Bu kısımda sunulan IBAN hesap numarası kontrolünde başka bankalara ait IBAN numaralarının kontrolü gerçekleştirilememektedir.

Ayrıca verilen bu kısımlarda IBAN numarası hesaplaması yapılırken girilen hesap numaralarının eksik veya yanlış olması durumunda hesaplanacak olan hatalı IBAN numarası ile yapılan işlemlerin sonucunda oluşacak sorunların Bank pozitif ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu sebeple IBAN numarası hesaplaması yapılırken hangi işlem kanalı kullanılırsa kullanılsın istenilen bilgiler eksik ve hatasız doldurulmak zorundadır. Aksi takdirde birçok hatalı işlem gerçekleşecektir.

Bu işlemlerin doğru yapılması halinde elde edilecek olan IBAN numaraları ile birçok işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerin en başında ise bu IBAN numaralarının kullanılması ile yapılabilecek olan havale veya EFT işlemleri yer almaktadır ve para transferleri sırasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Scroll to Top