Alternatif Bank İban Sorgulama

Alternatif Bank iban sorgusu

Iban ile yapılan para aktarmalarındaki hata olasılığının çok düşük olduğunu elbette duymuşsunuzdur. Bunun sebebi İban’ın sizin hesabınıza özgü olmasıdır. Bunun haricinde hesap numarasıyla gönderim yaptığınız paralar iban ile yaptığınız gönderimden daha geç ulaşacaktır. Bankacılık sektöründe ibanlı para transferleri kesin ve netlik taşıması itibariyle çok daha hızlı yapılmaktadır. Bu sebeple size yurt içi ve yurt dışı para transferlerinizde İban kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İban Nedir?

Hepimizin artık bankacılık işlemlerinde karşılaştığımız upuzun bir sayılar bütünü olarak karşımıza çıkıyor İban. Aslında İban ilgili hesabın kendisine has ve benzersiz bir kodudur. Bu kod sayesinde sizin hesabınız dünyanın herhangi bir bankasının hesaplarıyla karışmamakta ve sizin hesabınıza dünyanın herhangi bir yerinden karışıklık olmadan sadece ibanınız aracılığıyla ödeme, aktarma yapılabilmektedir. İban bu yüzden oldukça önemlidir. Her ülkenin ve her bankanın İban numarası içerisinde bir yeri vardır. Bu sayede para transferi yapacağınız zaman göndereceğiniz paranın hangi ülkeye, hangi şehre, hangi bankaya, hangi şubeye ve hangi hesaba gittiğini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu kadar fazla bilgiyi tek bir yerde toplayan İban numarasını bilmemeniz durumunda ise işlemlerinizi doğru bir şekilde yapamayabilir veya hiçbir işlem yapamayabilirsiniz. Bu sebeple işlemlerinizi gerçekleştirmeden önce İban doğrulaması yani İban sorgulaması yapmanız en doğrusu olacaktır.

1221

Yukarıda gördüğünüz üzere İban numarası hesap ile ilgili bir çok detayı barındırmaktadır. İlk baştaki iki harf ülkenin kodunu göstermekte. Daha sonraki iki sayı kontrol basamağı olarak bilinen ilk etap denetimini yapacak olan numaralardır. Bu numaralar sayesinde ülke doğrulaması yapılmaktadır. Daha sonraki 5 tane bankanın kodunu verir. Daha sonrasındaki her zaman 0 olan kısım İban numarasının algoritmasında herhangi bir değişiklik yapılabilsin diye eklenmiştir. Daha sonraki 16 hane ise hesap numarasıdır. Bu hesap numarası sayesinde hesabın hangi ilde ve hangi şubede olduğu öğrenilebilmektedir.

Alternatif Bank Nedir?

Alternatif Bank genelde ABank olarak anılır. 1991 yılında yerli sermayeyle kurulmuş bir bankadır. Ancak zaman içinde Katarlı sermayedarlar Alternatif Bank’ı satın alarak onu yabancı sermayeye dönüştürmüştür. Bunun haricinde Alternatif Bank’ın 73 şubesi tüm Türkiye çapında hizmet vermektedir. Bu 73 şubede ise yaklaşık olarak 1300 kişi müşterilerin memnuniyetini göz önünde tutarak işlerini yapmaktadır. Alternatif Bank’ın belirgin özelliği müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya olan arzusudur. Bu yüzden Alternatif Bank’ta öğle tatili uygulaması yoktur. Nöbetleşme sistemiyle öğlen diğer bankalar öğle tatilinde iken dahi hizmet vermeyi sürdürmektedirler.

Alternatif Bank İban Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alternatif Bank İban sorgulaması için internette açılmış birçok site vardır. Ancak bu sitelerin hiçbirisi Alternatif Bank’ın kendi sitesi kadar güvenli değildir. Bu yüzden sizlere kişisel bilgilerinizi asla ama asla tanımsız siteler aracılığıyla paylaşmamanız gerektiğini söylüyoruz. Ancak Alternatif Bank diğer bankaların aksine internet sitesi aracılığıyla İban sorgulatması yaptırmamaktır. Daha öncesinde böyle bir hizmet mevcut iken şimdi bunu yapamamaktayız.

Alternatif Bank İban sorgulama yöntemlerinin birincisi telefon bankacılığıdır. Alternatif Bank’a 444 00 55 / 0850 225 00 55 numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz. Bu numaralarla ulaşacağınız müşteri temsilcileri sizlere Alternatif Bank İban sorgulama işlemiyle ilgili yardımcı olacaklardır. Bu yöntemin haricinde doğrudan Alternatif Bank şubelerine giderek Alternatif Bank İban sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu yöntemler haricinde kalan mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılığıyla ne yazık ki Alternatif Bank İban sorgulama işlemimizi gerçekleştiremiyoruz.

Alternatif Bank’taki İban Hesap Numarasına Nasıl Çevrilir?

İban numaramızın elektronik ortamda işlenip, saklanabilecek şekilde düzenlenmesi sebebiyle tüm harf ve rakamlar yan yana bir ayırım işareti olmaksınız (virgül, ayraç, ve tire gibi) yazılmalıdır. Bu şekilde gösterilmiş ibana elektronik gösterimli iban denir. ibanınızı kağıt üstünde göstermek içinse banınızın yazım gösterimini bilmek zorundasınızdır. Bu da ibanın soldan 4’lü basamaklara ayrılarak yazılmasıdır. Eğer ki numaralar 4’lü gruplar halinde yazılıp, arta kalan bir numara olduysa bu numarada son 4’lüye bitişik yazılmamalıdır.

IBAN’ın Elektronik Gösterimi

TR560006230 029900010210002

IBAN’ın Yazım Gösterimi

TR56 0081 1014 2003 2990 5100 84

Sonuç olarak ülkemizde 2005 yılının eylül ayında kullanılmaya başlanmış olan İBAN numarası bu tarihten itibaren para transferlerinin odağında olmuştur. Bütün vadeli, vadesiz, döviz ve TL hesapları için ayrı birer İban numarası üretilmiştir. Bizdeki İban numarasının diğer 33 İban kullanıcısı ülke İbanlarından farklıdır. En fazlaca 34 basamak olarak belirlenebilecek Iban numarası bizim ülkemizde 26 hane olarak belirlenmiştir. Ibanın bahsettiğimiz 26 haneden ilk 4 hanesi ülke kodunu ve kontrol rakamını içermektedir. Bu kontrol rakamı sayesinde Ibanın geçerli olup olmadığı anlaşılır. Bundan sonraki kısım hesabın ulusal banka numarasını içerir. Bu bölüm Ibanın toplam uzunluğu olan 34 haneyi aşmayacak şekilde dilenildiği gibi belirlenebilir. Ancak ülkemizde İbanların birbirinden yapı olarak farklılaşmaması için tek bir İban formülü kullanılmaktadır.

İban Almak İsteyen Müşteriler Ne Yapmalı?

İban sorgulaması yapmak isteyen veya İban numarası almak isteyen müşteriler öncelikle bankalarına başvurmak zorundadır. Çünkü hesaplara ait İbanlar ancak banka tarafından alınabilmektedir. Herhangi bir kişi, kuruluş veya kurum hesabınıza dair Iban türetme yetkisinden mahrumdur.

Sonuç olarak bu yazımızda Alternatif Bank İban sorgulama işleminin sadece telefon ve şube bankacılığı aracılığıyla yapılabildiğini gördük. Diğer bankaların aksine Alternatif Bank iban sorgulama işlemi mobil veya internet bankacılığı aracılığıyla yapılamamaktadır. Ancak iban numaranızı kendinizde yukarı da anlattığımız temel bilgileri bilerek üretebilirsiniz. Ülke kodunu, kontrol hanesini, şube kodunu ve hesap numaranızı art arda yazarak kendi ibanınızı kendiniz bulabilirsiniz. Ancak en doğrusu ve yapılması gereken ibanın banka aracılığıyla öğrenilmesidir. Şimdiden sizlere para transferlerinizde iban aracılığıyla kolaylıklar dileriz. Hatasız ve yanlış yapma korkusu olmadan para göndermek için siz de iban kullanın.

Scroll to Top