Halkbank Tarım Kredisi

halk bankası tarım kredisi

Birçok banka, çiftçilerimizin giderlerini maddi anlamda desteklemek amacıyla tarım kredileri sunmaktadır. Bu bankalardan birisi de Halkbank’dır. Bu yazımızda Halkbank tarım kredisi hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunacağız.

Halkbank Tarım Kredisi Nedir?

Halkbank’ın çiftçilerin tohum, dikim, gübreleme, sulama gibi ekim öncesi ve sonrası tarımsal faaliyetlerini maddi açıdan desteklemek amacıyla, hasat dönemlerinize ve 48 aya kadar vade imkanlarıyla geri ödeme yapabildiğiniz bir tarımsal destek kredisidir. Halkbank tarım kredisi tipleri ise şu şekildedir;

Traktör ve Tarım Makineleri Kredisi

0 km veyahut 2. el traktör, biçerdöver vs. gibi traktör ve tarım aletleri alımlarında maddi desteğin sağlanması amacıyla verilen Halkbank tarım kredisidir.

Traktör ve tarım makineleri kredi limitinin belirlenmesinde;

  • Yeni (0 km) traktör alımlarında, traktörün KDV dahil fatura bedelinin azami %70’i,
  • İkinci el traktör alımlarında kasko bedelinin azami % 50’si,
  • Yeni (0 km) biçerdöver, pamuk toplama makinesi, pancar sökme makinesi gibi makine alımlarında KDV dâhil fatura bedelinin azami %70’i,
  • Yeni tarım makinesi/ekipmanı alımlarında, KDV dahil fatura bedelinin azami %70’i kadar kredi tahsis edilebilmektedir.

Sera İşletme ve Sera Yapımı Kredisi

Mevcut seranın büyütülmesi veya modernize edilmesi ve tohum, ilaç, gübre gibi sera giderlerinin maddi açıdan desteklenmesi amacıyla verilen Halkbank tarım kredisidir.

Sera işletme ve sera yapımı kredisi hakkında;

İşletme kredisi olarak alacağınız kredi 24 aya kadar vade imkanı, sera yapımı için alacağınız kredilerde ise, 48 aya kadar vade 3/6/9/12 ayda eşit taksit ile ödeme imkanı sunulmaktadır. Aynı zamanda sera işletmesinde 6 aya kadar ödemesiz dönem, sera yapımında ise 12 aya kadar ödemesiz dönem imkanları da mevcuttur.

Topraksız Tarım Kredisi

“Topraksız Tarım” yapmak isteyen işletmeler için üretim yapacakları arazi, ısıtma sistemi, gölgeleme perdesi vs. gibi ihtiyaçlar için maddi desteğin sağlandığı bir Halkbank tarım kredisidir.

Topraksız tarım kredisi hakkında;

Üst limit işletmenin oluşturacağı projeye göre değerlendirilmektedir. Yatırım ve işletme kredisi olmak üzere 2 tip olarak verilmektedir. Yatırım kredileri 2 yıldan az olmamak kaydı ile 5 yıla kadar vadeli, işletme kredileri ise 2 yıl vadeli olmak üzere sunulmaktadır. Geri ödeme şekilleri hasat döneminize göre ayarlanabilmektedir.

TMO Makbuz Senedi Karşılığı Kredi

Arpa, buğday, çeltik, yulaf, mısır ve tritikale ürünlerinde TMO’ya ürünlerini temsil eden kişilere verilen bir kredidir. Kredi azami limiti ise TMO tarafından yapılacak kesintiler sonrasında ürün değerlerine göre belirlenmektedir.

Tarımsal Sulama Sistemleri Kredisi

Modern sulama sistemleri kullanmak isteyen tarımla uğraşan birey ve işletmeler için verilen kredilerdir. Bu kredi türüne damla sulama, yağmurlama ve hareketli yağmurlama sulama sistemleri kurulum ve ekipman alımları katılmamaktadır.

Kredi kullandırımında; Hareketli Yağmurlama Sulama Sisteminde; KDV dahil proforma faturanın azami %70’i,

Damla Sulama ve Yağmurlama Sulama Sistemlerinde; faturalandırılan projenin azami %75’i değerlendirilecektir.

Çeltik Kredisi

Çektik üretimi için; tohum, gübre, sulama gibi ihtiyaçların maddi desteğinin sağlanması amacıyla 12 aya kadar vadeli olarak verilen Halkbank tarım kredisidir.

Tarımsal Arazi Alım Kredisi

Tarımsal üretim yapılan mevcut arazinin büyütülmesi veya yeni tarımsal arazi alımlarında yönelik nakit ihtiyacının desteklenmesi amacıyla ürün hasat dönemine uygun olarak 60 aya varan vadelerle verilen Halkbank tarım kredisidir.

IPARD–Kırsal Kalkınma Hibe Programı Kredisi

IPARD-Kırsal Kalkınma Hibe Programından hibe almaya hak kazanan firmalara proje yatırım değerinin azami % 70’i kadar verilen Halkbank tarım kredisidir.

Bu kredide, azami 2 yıl anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami  7 yıla varan vadeler ile 3/6 ay periyotlu  ödeme seçenekleri sunulmaktadır. IPARD -Kırsal Kalkınma Hibe Programı Kredisi başvuruları; TKDK tarafından belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlanan başvuru paketi ile herhangi bir Halkbank şubesinden yapılabilir.

Halkbank Tarım Kredisi İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top