Havale Nedir?

EFT ve Havale Nedir

Teknolojinin bir hayli ilerlemiş olmasıyla beraber pek çok kişi ödemelerini oturduğu yerden bilgisayarlarından para transferlerini ve ödemelerini kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bilgilerin de doğru olarak girildiği takdirde, çok kısa bir zaman diliminde paranızı kolayca yatırmak istediğiniz hesaba ya da kendi hesabınıza yatırmanız mümkündür. Bu işlemleri de havale ya da EFT yoluyla yapmak oldukça kolaydır.

Havale Ne Demektir?

Havale işlemleri genel olarak herkes tarafından hesaplar arasında para gönderme işlemi olarak bilinen bir kavramdır. EFT işleminde olduğu gibi başka bir bankaya havale işlemi olarak gerçekleştirilemez. Havale işlemini bilgisayar, mektup ya da banka aracılığıyla gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Havale işleminin gerçekleşebilmesi için hesap sahibinin onayı gerekmektedir. EFT işleminde olduğu gibi bu işlem kolay bir işlem değildir. Havalede sizden istenmekte olan bilgiler EFT’den daha fazla ve biraz daha fazla zaman alan işlemlerdir.

EFT Ne Demektir?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT işlemi, bireyler ve kurumlar arasındaki para alış verişlerini internet üzerinden de gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır. EFT işlemlerinizi bankalardan da gerçekleştirebilmeniz mümkündür fakat internet ile yapacağınız işlemler daha zahmetsiz ve kolay bir şekilde olmaktadır. Bu aşamada ise 4 unsur mevcuttur. Gönderen kişi, banka, alıcı kişinin bankası ve alıcı kişidir. Bu bilgileri eksiksiz olarak girdiğiniz zamanda paranız anında işlemle alınmaktadır ve bankanız tarafından bir onay sürecine tabii tutulmaktadır. İlk anda yatırmış olduğunuz miktar ve hesabınızdaki yeterlilik kontrol edilmektedir. Eğer herhangi bir sorununuz da bulunmuyorsa banka onay vermektedir. Hesabınızda EFT ücreti de düşülmektedir. Fakat bu bankalarda belirtilen ücretler kendi ücretlendirme sistemleridir. Bazı bankalarda bu ücret 1 TL iken bazı bankalarda da 3 TL olabilmektedir. Resmi tatillerin haricinde hafta içi her gün saat 8.00 – 17.00 arasında işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu saatlerin dışında ise yapılacak online işlemler ertesi güne aktarılmaktadır. EFT işlemlerindeki ayrıcalık başka bir hesap ya da başka bir bankaya parayı aktarmanızı sağlamaktadır.

Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Havale nedir sorusuna cevap bulduktan sonra bu havale işleminin nasıl yapıldığına bakalım. Havale işlemi, aynı bankayı kullanmakta olan kurumsal ya da bireysel müşterilerin, ad – soyad veya IBAN numaralarının bilgisini girmeleri ile yapılmaktadır. İster mobil olarak ister de internet yoluyla veya bankaya direk olarak giderek havale işlemlerini yapabilmek mümkündür.

Havale Ücretleri Ne Kadardır?

Havale ücretleri, bankaya ve havale yapılacak olan miktara göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda da havalenin yapılma şekli de havalenin ücretini etkiler. Örnek olarak, internet aracılığıyla yapılacak olan havale işlemlerinde, ücret talebinde bulunmayan bankalar bulunduğu gibi, bir de çok cüzi rakamlarda ücret almakta olan bankalar da bulunmaktadır.

Havale ücreti genel olarak bankaların promosyonları zamanlarında çok kullanılır. Örneğin, emekli maaşında havale yapılacak olan bankaya taşınması, havale ücretlerinde sıfırlanma sağlamaktadır.

Havalenin Avantajları Nelerdir?

Havale yapacağınız işlemi banka aracılığıyla internetten mobil olarak veya bazı belli pazarlama yöntemleriyle yapılabilir. Aynı zamanda çok az miktardaki ücretlerle de havale ile para transferi yapılabilir. Mesai saatleri dışında havale de yapılmaktadır.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

-EFT işleminde onay süresi havaleye göre daha kısa bir süredir.

-EFT işlemi farklı banka hesaplarına da para gönderimini sağlamaktadır. Fakat havale işlemi yalnızca kendi bankanız arasında yapabileceğiniz bir işlemdir.

-Havale işlemlerindeki ücret daha ucuzdur.

-Havale işleminde istenilen bilgiler çok daha fazladır. Bu yüzden süre olarak işleminiz biraz daha uzundur.

-EFT işlemi mesai saatleri arasında yapılıyorken, havale işlemi 24 saatte yapılabilecek bir işlemdir.

EFT Ne Zaman Hesaba Aktarılır?

Öncelikli olarak EFT işleminin gerçekleşebilmesi için her iki bankanın EFT saati içerisinde olması gerekmektedir. Her iki banka da EFT saatlerinin arasında ise ortalama olarak 5 dakika içinde gerilen para da karşı hesaba aktarılmış olacaktır. Bazı zamanlarda bankadaki yoğunluklar ve bazı teknik arızalar sebebiyle EFT işlemindeki gerçekleşme süresi uzayabilmektedir. Bu süre yarım saat ya da yarım saatten uzun olabilmektedir. Hafta içerisinde herhangi bir aksaklık olmadan mesai saatlerinde yapılan aktarmalarda yukarıda belirtilen süre yani 5 dakika içerisinde paranız aktarılmış olacaktır. Bankaların yarım gün çalıştığı günde ve saat olarak da 11.00’den önce EFT işlemini yapmışsanız paranız aynı gün içerisinde karşı tarafın hesabına aktarılmış olacaktır. Aynı şekilde para aktarmanız saat 11.00’den sonra yapılmışsa da sonraki ilk resmi iş günü içerisinde paranız aktarılmış olacaktır.

Scroll to Top