Hsbc Bankası IBAN Sorgulama

Hsbc Bankası İban Sorgulama İşlemi

Günümüzde her ülke ve bankanın hesap numaraları birbirinden farklı biçim ve uzunlukta olmaktadır. Bu nedenle bir başka ülke ya da bankaya para transferi, yani havale yapacak olan kişiler için belirli bir hesap numarası standardı olmaması sebebi ile, para transferinin karşı tarafa gidip gitmediği konusunda net bir bilgiye ulaşılamamaktaydı.

Bir mal ya da hizmet alımı gerçekleştiği zamanlarda ise birden fazla satıcı tarafından gelen faturaların üzerinde birçok farklı yapıda hesap numarası yer aldığı için, para gönderecek olan ithalatçı firma ya da kişilerin hata yapma olasılığı artmaktaydı. Bu nedenle de yanlış hesap numaraları üzerinden yapılan para transferleri gerçekleştirilememekte ya da karşı tarafın hesap numarası hatalı olduğu için paranın yanlış kişiye gönderilme sorunu ortaya çıkmaktaydı. İşte bu tür sorunların giderilmesi için bankalar birçok farklı işlem yapmakta ve bu da ortaya hem işlem süresinde gecikme ve uzamalar hem de maliyet artışı problemini çıkarmaktaydı.

IBAN uygulaması ile birlikte bu uygulamayı kullanan her bir ülkede yer alan bankalar tarafından oluşturulmuş olan her bir hesap numarasına özel bir IBAN verilir. Her ülke için birbirinden farklı bir biçim ve standarda sahip olan IBAN’ın içerisinde özel bir şifreleme algoritması kullanılmıştır. Bu algoritma ile iki basamaklı bir kontrol sayısı elde edilmiş olur. Bir başka ülke ya da bankaya transfer etmek isteyen kişilerin sahip oldukları IBAN sayesinde para alıcıya gitmeden önce ilk olarak gönderici banka tarafından kontrol edilir ve ortada herhangi bir sorun varsa bu para alıcıya gönderilmez ve yapılan hata önlenmiş olur.

IBAN Standardı

Dünyada yer alan herhangi bir bankanın herhangi bir hesabının sahip olduğu IBAN ile dünyanın geri kalanında yer alan bankalardaki diğer tüm hesapların IBAN’ı birbirinden farklıdır. Yani IBAN tektir ve yalnızca tek bir hesabı işaret etmektedir.

IBAN en fazla 34 basamaktan oluşan bir sayı dizisidir. Bu sayı dizisinin ilk dört hanesinin ilk iki rakamı ülke kodunu, diğer iki rakamı ise kontrol rakamını temsil eder. Kontrol rakamları, IBAN’ın doğru ve geçerli olup olmadığı konusunda bankalara bilgi vermektedir. IBAN sayısının geri kalan bölümünde ulusal banka hesap numarası yer alır. Bu bölüm, IBAN standartları tarafından belirlenmiş olan 34 basamak sayısını aşmadığı sürece her ülke tarafından kendi isteklerine göre belirlenebilmektedir. Ülkemizde yer alan IBAN uzunluğu 26 haneden oluşmaktadır. Türkiye’de kullanılmakta olan IBAN biçimi aşağıdaki görselde yer aldığı gibidir.

ibann

Türkiye’de IBAN 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren Türkiye’de faaliyet göstermekte olan her bir banka, müşterisi tarafından talep edilmiş olup para transferi ile ilgili olan her bir döviz ya da vadesiz TL hesapları için birer IBAN numarası üretecektir. Bununla birlikte bu tarihten itibaren bankalar IBAN ile yurt dışına havale yapılmaya ve yurt dışından gelen havaleleri kabul etmeye başlamıştır.

IBAN’ın Yurt İçi Para Transferinde Kullanımı

IBAN, yurt dışı para transferlerinde kullanıldığı gibi ülkemizde yer alan tüm bankalar arasında yapılacak olan EFT gibi yurt içi para transferlerinde de kullanılmaktadır. 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren Türkiye’de yer alan herhangi bir banka, müşteri ya da bir finans kurumu yine aynı şekilde Türkiye’de yer alan bir diğer banka ya da finans kurumunun nezdinde yer alan bir hesaba IBAN sayesinde hatasız bir şekilde EFT gönderebilecektir.

IBAN ile yapılacak olan para transferlerinde alıcıya ait şube ya da şehir gibi detayların bilinmesine gerek olmadan yalnızca hesap numarası sayesinde para transferleri yapılabilecektir.

Böylece hem ülkeler arasında hem de bankalar arasında para transferi işlemleri daha hızlı, daha kolay ve daha hatasız bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

HSBC Bankası IBAN Sorgulama İşlemleri

Herhangi bir hesaba sahipseniz ve bu hesabınızın hesap numarasını ve şube kodunu biliyorsanız, IBAN numaranızı da kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. HSBC Bankası üzerinden gerçekleştirilebilecek olan bu işlemde de 12 haneli olan hesap numaranız ve 3 haneli olan şube kodunuz ile birlikte hesap türü bilgileriniz doğrultusunda HSBC Bankası IBAN sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekecektir. Daha sonra ise şube kodunu ve hesap numarasını girmeli ve “Hesapla” seçeneğine basmalısınız. Böylelikle IBAN Numarası yazan yerin karşısına HSBC Iban numarası bilgileri gelecektir. Dilerseniz bu yöntem haricinde Telefon Bankacılığını kullanarak ya da herhangi bir HSBC bankası şubesine giderek de IBAN hesap numaranızı öğrenmeniz mümkündür.

HSBC Bankasının herhangi bir şubesinde yer alan bir hesabınız varsa ve bu bankaya ait olan şube önceden kapandıysa ya da hesabınız üzerinden bir devir işlemi gerçekleştiyse, HSBC Bankası Telefon Bankacılığı numarası olan 0850 211 0 111 numarasını arayabilir ya da HSBC Bankası Bireysel İnternet Bankacılığı yöntemini kullanabilir ya da tüzel bir hesaba sahipseniz HSBC Bankası Telefon Bankacılığı numarası olan 0850 211 0 424 numarasını arayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Scroll to Top