HSBC Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Hsbc Bankası İban Sorgulama İşlemi

Günümüzde çeşitli sebeplerden dolayı ihtiyaç duyulan kredi kartları birçok banka tarafından çeşitli farklılıklar ve ayırt edici özellikler ile birlikte müşterisi olan ya da olmayan kişiler sunuluyor. 18 yaşını doldurmayıp da ailesinin kredi kartı üzerinden ek kart sahip olan kişiden emekli olmuş yalı bireylere kadar birçok farklı kişi kredi kartının sunmuş olduğu nakit ikamesi avantajından faydalanıyor. Üstelik birçok kişinin de birden fazla kredi kartına sahip olunduğu biliniyor. Kredi kartları bireylerin ihtiyaçlarını karşılarken bu sırada çeşitli kampanya ve fırsatlar sayesinde birtakım avantajlardan da faydalanmasını sağladığı için böylelikle daha fazla alışveriş yapmaya teşvik etmiş oluyor. Bu tür problemler ise bireyleri gazetelerde ya da televizyonlarda gördüğümüz gibi kredi kartı borç yatağına girerken görüyoruz. Aşırı harcama yaptığını fark eden kişiler, kredi kartı çalınan ya da kaybolan kişiler ya da farklı sebeplere sahip olan bireylerin kredi kartlarını iptal etmek istiyorlar. Biz de bu sebeple sizlere HSBC Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır konusundan bahsedecek ve bu noktaya değinmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktaları söyleyeceğiz.

HSBC Kredi Kartı İptal Etmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı iptal ettirmek isteyen kişilerin bu noktada göz ardı etmemesi gereken çeşitli noktalar bulunuyor. Şimdi sizlere bu noktalardan maddeler halinde bahsedeceğiz.

  • İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişler için kullanılan bazı alışveriş siteleri ödeme olarak yalnızca kredi kartı kabul ettiği için bu tür durumlarda işlem yapamama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. EFT ya da havale gibi işlemler de gereksiz masraflara yol açacağı için bu sizi zor bir duruma sokar. Bu bir yana yurt dışından yapılacak olan alışverişlerde kredi kartı kullanmaktan başka çareniz kalmaz.
  • Yurt dışına çıkmayı düşünen, çıkmış ya da çıkacak olan ya da hali hazıra orada olan kişiler üzerine Master Card ya da VISA yazılı olan ve uluslararası bir geçerliliğe sahip olan kredi kartlarından en az birine sahip olması gerekir. Kredi kartları sayesinde, alışveriş merkezi, market, eğlence merkezi, mağaza ve restoran gibi yerlerde harcama yapmanız mümkün olur. Kredi kartı olan bir kişinin yurt dışında da geçerli olan bir kredi kartına sahip olması nakit para taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırmış olur.
  • Nakit para kullanarak alışveriş yapmayı sevmeyen, alışverişlerini tek bir seferde sona erdirmek yerine taksitlendirme yoluna giderek finansal durumunu riske atmak istemeyen kişiler, henüz parası olmadığı için ihtiyacı olan bir şeyi alamayacak olan ve bu nedenle de kredi kartının erteleme seçeneğini kullanmak isteyen kişiler kredi kartı ile tüm bu isteklerini yerine getirebilecek ve bu sayede nakit paraya ulaşım zorluğu çeken bu kişiler rahat bir nefes alacaktır.
  • Kredi kartı ile birlikte yapmış olduğunuz harcamaları kart ekstresi üzerinden kontrol edebilir, nereye ne kadar harcama yaptığınızı tüm detayları ile inceleyebilirsiniz.
  • Neredeyse her kredi kartının sahip olduğu nakit avans seçeneği ile paraya ihtiyacınız olduğu zaman paraya ulaşabilirsiniz. Daha sonra kullanmış olduğunuz nakit avansı kullanmakta olduğunuz banka tarafından belirlenmiş olan faiz oranları ile geri ödersiniz. Kimi bankalar sizlere aynı zamanda taksitli nakit avans fırsatı da sunar.
  • Kredi kartının bu kadar çok tercih edilmesinin ardında yatan sebep hali hazırda yapacak olduğunuz alışverişlerden çeşitli kampanya, fırsat ve indirimler sayesinde kazançlı çıkmanızdır. Hemen hemen her konuda sizlere sunulan kredi kartı fırsatları sayesinde kıyafetten, restorana, akaryakıttan sinemaya, giyimden spora kadar oldukça geniş bir yelpaze ile yüzlerce fırsattan yararlanma şansını yakalamış olursunuz.

HSBC Kredi Kartı İptali

Kredi kartı iptali gerçekleştirmek isteyen kişilerin her şeyden önce kredi kartına ait herhangi bir miktarda, bir kuruş dahi borcunun olmaması gerekiyor. Ne geriye ne de ileriye dönük borcu olan kişilerin bu borcu kapatmadan yani ödemeden önce kredi kartını iptal etmesi mümkün değildir. Bununla birlikte eğer borçlarını kapatamayacak olan kişi borçlarını bir başka kredi kartına aktarabilir. Böylelikle kredi kartı iptal olsa da borç kalmaya ve ödenmediği sürece de faiz sebebi ile artmaya devam eder. Herhangi bir miktarda borca sahip olmayan kişilerin dahi karşısında banka engeli bulunur. Bankalar kredi kartını iptal etmemeniz için ellerinden geleni yaparlar. Kredi kartı iptali için başvuruda bulunan kişilerin karşısına çıkacak olan müşteri temsilcileri kredi kartı iptalinin gerçekleştirilemeyeceğini dahi söyleyebilir. Kredi kartı almak ne kadar kolay ise kredi kartı iptal ettirmek de o kadar zor olur. Fakat kredi kartınızı iptal ettirmek sizin bir hakkınız olduğu için bunu gerçekleştirebileceğinizi asla aklınızdan çıkarmayın.

HSBC kredi kartı iptalini gerçekleştirmek için HSBC Bankası Telefon Şubesi numarası olan 0850 211 01 11 numarasını yurt içinden, +90 850 211 0 111 numarasını ise yurt dışından arayabilir ve kredi kartı iptali başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi kartı iptal ettirme işlemleri sırasında bankalar sizlerin önüne geçebilmek için sizlere çeşitli fırsatlar sunacak, ek puanlarınızdan bahsedecek, kullanabileceğiniz taksit avantajlarından ve kampanyalardan bahsederek sizleri bu kararınızdan döndürmeye çalışacaktır. Bu tür durumlarda dilerseniz kredi kartınızı kaybettiğinizi ve bu sebeple yeni bir kredi kartı göndermelerini isteyebilirsiniz. Bu noktada ise yapmanız gereken tek şey, kaybolan kredi kartı iptal edileceği için bu kredi kartını teslim almamak ve kurye ile birlikte geri göndermek olur. Bu sayede kabul etmediğiniz bir kredi kartı üzerinden sorumlu tutulmazsınız. Teslim alınmayan kredi kartları genellikle bir süre sonra iptal olsa da her halükarda banka ile iletişime geçerek bu durumu garanti altına almanızda fayda vardır. Zira daha sonra banka başınıza iş açabilir.

Ayrıca bir başka yöntem olan HSBC Bankası şubelerine doğrudan gitme yolunu tercih etmeniz de mümkündür. Banka şubesine gittiğiniz takdirde sizlere bir dilekçe verilecek ve sizler de kredi kartı iptalini gerçekleştirebileceksiniz. Fakat yine sizlere zorluk çıkartabilecekleri için sizlere mutlaka bilmeniz gereken bir şeyden bahsedelim. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında çıkartılmış olan yönetmelikte yer alan bilgilere göre bir banka kredi kartı iptali talebini aldıktan sonra yedi gün içinde bu işlemi gerçekleştirme sorumluluğuna sahiptir. Telefon Bankacılığı işlemleri sırasında kimliğiniz tanınacağı ve tüm konuşma kayıt altına alınacağı için bankanın bu tür bir durumu atlatması mümkün olmaz. Bu sebeple işleri lehinize çevirebilmek adına bu bilgiden bahsederek banka müşteri temsilcisini köşeye sıkıştırabilirsiniz. Bu sayede kredi kartı iptaliniz gerçekleşir. Fakat buna rağmen gerçekleşmediği takdirde BDDK’ya konu ile ilgili faks çekerek durumu detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz. Böylelikle hakkınız olanı almış olursunuz.

Scroll to Top