HSBC Swift Kodu Sorgulama

hsbc 1

HSBC Bankası, İngiltere merkezli ve dünya çapında bilinen bir kuruluştur. UIuslararası para transferleri için bir çok kesimin kullandığı bir banka olma özelliğinin yanı sıra muazzam bir bankacılık merkezidir. Banka yurt dışında edindiği saygınlık ve tecrübeyi Türkiye’ye taşıdığı süre içinde çok sayıda şubesi ve çalışanı ile Türkiye piyasasından da pay alır hale gelmiştir. Bir çok bankanın aksine kısa bir süre içinde Türkiye piyasasının en önemli kuruluşları arasına giren HSBC Bank para transferleri için de ciddi derecede adını duyurmaktadır ve önemini korumaktadır.

Çok uluslu bir şirket olma özelliğini para transferlerinde etkin bir şekilde kullanan bankanın çok sayıda merkezde bulunan merkezi para transferlerinde bu avantajını etkin bir şekilde kullanmaktadır. Genel olarak tüm bankaların kullandığı sisteme de dahil olan bu banka Swift sistemini kullanmaktadır.Ancak kendi dahili transfer sistemini de kullanmaktadır. Swift kodu olarak bilinen her bankanın kendine ait adının uluslararası standartlardaki kodlanmasıdır. Bu şekilde kısa bir süre içinde çok sayıda transfer gerçekleştirmektedir.Banka müşterilerinin kendi hesaplarından yurt dışındaki bir hesaba para transfer etmek istediği zaman bu Swift kodunu girmesi gerekir.Kişilerin kendi bankalarına ait olan Swift kodunu kullandıkları takdirde yapılacak finansal işlemler ile para transferleri dakikalar içerisinde gerçekleşebilir.

HSBC Swift kodu HSBCTRIX şeklindedir: Daha çok Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde faaliyet yürüten firmanın banka içi transfer sistemi de gayet hızlıdır. Ülkeler arası transferler için de benzer bir sistem kullanan bankanın şubesinin bulunduğu ülkeden transfer gerçekleştirmek için şubelerden yardım almak çok daha güvenli olacaktır. Bu şekilde gerçekleşen HSBC Swift kodu sorgulama işlemi ile bir çok işlemin daha hızlı olması sağlanmaktadır.

HSBC Swift  Kodu Sorgulama

 1. HSBC İnternet Şubesini açtıktan sonra bireysel veya kurumsal menülerinden uygun olan seçilip kullanıcı adı ve parola girilir, daha sonra sol menüden Döviz Transferi (Swift) kısmına tıklanır. Bu kısımdan  HSBC Swift Kodu Sorgulama seçeneğine tıklanır.

 2. Referans Numarasına veya Tarih Aralığına Göre seçeneklerinden biri seçilip, yandaki kutuya ilgili bilgiyi girip “Sorgula” butonuna tıklanır. Bu şekilde de HSBC Swift Kodu sorgulanabilir.

  Bu işlem sonrasında HSBC Swift Kodu Sorgulama işlemi basit bir şekilde tamamlanmış olur. İnternet bankacılığını kullanmayan biri için bu işlemleri yapmak ancak HSBC şubelerinden herhangi birine gitmeyi gerektirir. Şubelere giderek de bu işlemler halledilebilir.

  HSBC Swift Kodunun Kaç Olduğunu Sorgulama

  Swift kodunun açılımı Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunications şeklindedir. Bunun anlamı, tüm dünya bankalarının aralarında gerçekleşen elektronik fon transferidir. Bu kod aracılığı ile yapılacak ödemenin hangi ülkeye, hangi şehre ve o ülkenin hangi banka şubesine gönderileceği ödeme sırasında bildirilmiş olur. Bu kod 8 veya 11 haneli harflerden oluşmaktadır. Yurt için yapılan para transferlerinde, para cinsi Türk Lirası dışında bir para olsa da swift kodu gerekmeyebilir. Yapılacak ödeme için döviz hesabına ait Iban numarası yeterli olacaktır. Iban numarası açılımı ise şu şekildedir; International Bank Account Number, Türkçe karşılığı ise Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır.

  Her bankanın kendine ait bir swift kodu bulunmaktadır. Bu kodlar, yurt dışındaki herhangi bir bankanın, ödemenin gönderileceği diğer bir bankayı tanınması için kullanılmaktadır. Dolayısıyla kodun bankayı tanımlayıcı özelliğe sahip olması gerekmektedir. Swift kodunun ilk 4 hanesi banka isminin kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır. HSBC Bankasının swift kodu, banka isminin ilk dört hanesi olan HSBC harflerinden oluşmaktadır. Tüm bankalarda bu harfler TR olmaktadır. Geri kalan 7 ve 8. harfler ise bankanın bulunduğu ili, isteniyorsa kalan 3 harf ise şubesini tanımlamaktadır. Örneğin HSBC Mecidiyeköy şubesi için geçerli kod HSBCTRIS724’tür.

  Kod için HSBC’nin web sayfasından HSBC swift kodu sorgulama ya da müşteri hizmetleri numarasından arayarak HSBC swift kodu sorgulama işlemi yapılabilir. Şube ayrımı gerekmiyorsa bu koda swift kodlarının yayımlandığı resmi web sayfalarından da ulaşmak kolaydır. 8 haneli swift kodlarının yeterli olması, HSBC Bankasının İstanbul’daki bir hesaba gönderilecek döviz için HSBCTRIS kodu kullanılabilmektedir. Ancak 11 haneli swift kodunun istendiği transferlerde şube kodu yerine XXX olarak da kullanım sağlanmıştır. Ödeme bu şekilde gerçekleşmiyorsa mutlaka ilgili şubeden sorgulama yapılarak HSBC swift kodu sorgulama öğrenilmelidir.

  HSBC Swift Transferi Yapmak

  HSBC swift transferi yapmak için bilinmesi gereken HSBC Swift Kodu: HSBCTRIX. Swift işlemi HSBC şubelerinden yapabileceği gibi internet bankacılığı aracılığıyla da yapabilmektedir. İnternet bankacılığını kullanarak nasıl yapılacağına bakacak olursak:

  1. HSBC resmi web sitesini açarak Şirket ya da Bireysel İnternet Bankacılığı “Giriş” kısmına tıklanır. Karşınıza yeni sekmede giriş yapabileceğiniz bir bölüm açılacaktır. Bu bölüme Bireysel internet bankacılığı için “Kullanıcı adı ve Parola” ile giriş yapılır. Şirket İnternet bankacılığı için Müşteri No, Kullanıcı Kodu ve Şifre ile giriş yapılır.
  2. İnternet şubesi açıldıktan sonra soldaki menüden Döviz Transferi (Swift) kısmına tıklanır. Bu menüden Swift kısmına tıklanır.
  3. İlk olarak paranın çekileceği hesabı seçilir. Bu durum birden fazla hesabınız olma durumunda yapmanız gereken bir seçimdir.
  4. İkinci olarak seçilmesi gereken döviz transferi için masraf hesabıdır.
  5. Swift transferi yapacağınız kişi bu adımda tanımlanır. Zaten daha önceden tanımladıysanız bu durumda listeden ilgili kişi seçilir.
  6. Swift giriş için kullanılacak olan yöntem belirlenir. Banka/Şehir Adı, Swift Kodu ya da IBAN seçeneklerinden birini işaretlenir.
  7. Listeden paranın gönderileceği ülke seçilir ve Tamam kısmına tıklanır.

  Bu adımlar sonrasında Swift transferi için onay vermiş olacaksınız.

  HSBC sitesine giriş için TIKLAYINIZ.

Scroll to Top