ICBC Bireysel Emeklilik

ICBC Bireysel Emeklilik

Bireylerin belirli bir yaştan sonra mevcut işlerini gerçekleştirmekte fiziksel ve psikolojik açıdan zorluk çekmesi sonucunda devletin Sosyal Güvenlik Kurumu bireylerin gerekli şartları yani belirli prim, belirli çalışma günü ve belirli yaşı doldurmaları sonucu emeklilik dediğimiz istirahat zamanının oluşmasını sağlamakta ve bu sürede belirli bir gelir elde etmeleri ve yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak amacıyla emekli maaşı vermektedir. Lakin bu emekli maaşları kimi zaman emekli kişilerin yapmak istedikleri şeyleri yapmakta zorluklar yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu durum için bankalar ve devlet iş birliği ile bireysel emeklilik sistemi ortaya çıkmıştır. Bu sistem ile birlikte iş hayatınızda yapacağınız tasarrufları bankalar aracılığı ile yatırım haline dönüştürerek emeklilik hayatınızda ek gelir sahibi olabilmeniz sağlamaktadır. Bireysel emeklilik hizmeti sunan birçok banka mevcuttur ve bu bankalardan bir tanesi de ICBC Bankası’dır. Bu yazımızda ICBC Bankası’nın sunduğu ICBC bireysel emeklilik hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunacağız.

ICBC Bireysel Emeklilik Nedir?

ICBC Bankası’nın ERGO Emeklilik ve Hayat A.Ş işbirliği içerinde devlet katkısı bulunduran bireylerin çalışma hayatlarında tasarruflar ederek yatırım haline dönüştürüp emekli olmaları durumunda ek gelir sahibi olmalarını sağlayan bir sistemdir. Bireysel emeklilikte % 25’lik bir devlet katkısı mevcuttur. Yapacağınız yatırımlarda her 100 TL için sizlere ek olarak devlet 25 TL katkı yapmaktadır. Lakin bu katkı payının belirli bir limiti mevcuttur bir yıl içerisinde yatırılacak maksimum katkı payı tutarı asgari ücretin % 25’i geçememektedir. Aynı zamanda ICBC bireysel emeklilik sosyal emekliliği tamamlayıcı bir sistemdir.

ICBC Bireysel Emeklilik Özellikleri Nedir?

Genel olarak bireysel emeklilik sistemi adı altında toplayan her bireysel emeklilik acentesi aynı imkanları sunmaktadır. Bunun dışında eğer ICBC bireysel emeklilik Ssisteminin sıralayacak olursak şu şekilde maddeler halinde yazmak yanlış olmayacaktır;

 1. Gönüllü katılıma dayalı bir emeklilik sistemidir.
 2. 18 yaşını dolduran ve medeni haklarını kullanabilen her gönüllü katılabilmektedir.
 3. Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olmanız sizlere bu sisteme katılmanıza engel teşkil etmemektedir.
 4. Katkı paylarınızı kendiniz belirler ve dilediğiniz zaman yatırım yapmayı durdurabilir, dilediğiniz zaman tekrar başlayabilirsiniz.
 5. Yapacağınız tasarruflardan oluşturduğunuz yatırımlar isteğiniz doğrultusunda ve risk tercihiniz dahilinde yatırım fonlarında değerlendirilmektedir.
 6. Ödemelerinizi toplu veya 3 ay 6 ay 9 ay gibi vadeli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 7. Emekliliğe hak kazabilmek için ise en az 10 yıl bu sistemde yatırım yapmanız gerekmektedir.

ICBC Bireysel Emeklilik Avantajları Nelerdir?

Yukarı sizlere bu sistemin taşıdığı özelliklere değindik avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Sosyal emeklilik getirilerinde daha yüksek bir getiriye emeklilik döneminizde sahip olabilirsiniz.
 2. Birikiminizi alıp dilediğiniz zaman çıkma hakkına sahip olursunuz.
 3. Birikimleriniz bizzat kendiniz yönlendirirsiniz.
 4. Yaptığınız yatırımlar yani katkı payları uzmanlar tarafından dilediğiniz doğrultusunda yatırım fonlarında değerlenebilir.
 5. Vergi ödemelerinde avantajlar sağlanmaktadır. Emeklilik hakkı elde ederseniz 10 yıl sisteme kalma ve 56 yaşını doldurma şartlarını yerine getirildiğinde getiri üzerinden % 5 stopaj kesintisi yapılmaktadır. 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını doldurmadan sistemden ayrılırsanız getiri üzerinden % 10, 10 yıl dolmadan ayrılır iseniz % 15 stopaj kesintisi yapılır, bu kesintiler devlet katkısı olarak verilen bölümden yapılmaktadır ve bu bir avantajdır.

ICBC Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

ICBC bireysel emeklilik başvurusu ICBC şubelerinde gerçekleşmektedir. Emeklilik sistemine dahil olmak istiyorsanız herhangi bir ICBC şubesine giderek bu işleminiz rahat bir şekilde gerçekleştirebilir ve size uygun fonu seçerek yatırıma başlayabilirsiniz.

ICBC Bireysel Emeklilik İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top