İş Yeri Ekipman Kredisi Nasıl Alınır?

bg2

İş yeri ekipman kredisi tüm firma ve işletmelerin kullandığı veya kullanmak istediği önemli ve büyük oranda yarar sağlayan bir kredi türüdür. Devlet destekli olabileceği gibi özel bankalar aracılığı ile de alınabilen iş yeri ekipman kredisi, çeşitli alanlarda hizmet sunan, üretim yapan tüm kuruluşlara verilebilmektedir. Her ne kadar özel bankalar aracılığı ile alınabilse de devletin desteği ile daha fazla firma ve işletme bu kredi türünden faydalanabilmektedir. Devlet destekli bu kredinin sağlandığı kamu kurumu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)’dir. Çoğu firma ve işletme sahibinin özellikle bu krediyi devlet destekli kurum üzerinden kullanmasının sebebi ise faizsiz ve hibe kredi olarak verilmesinden kaynaklanmaktadır.

İşyeri Ekipman Kredisi Nasıl Alınır?

Eğer özel bankalar aracılığı ile kredi almayı düşünmüyorsanız bu krediyi geriye kalan seçeneği değerlendirmek durumundasınız, yani devlet destekli iş yeri ekipman kredisi seçeneği. Belirttiğimiz gibi devlet destekli bu kredinin sağlandığı kamu kurumu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)’di, ve bu kurumdan iş yeri ekipman kredisi almak için belirli aşamalar vardır. Bunlardan ilki başvuru sürecini yaptıktan ve onaylandıktan sonra belirli eğitim ve proje aşamalarından geçilmesidir. Bu eğitim ve projeleri eksiksiz ve başarılı bir şekilde tamamlayan kişi ve kişiler hizmet sundukları alanla ilgili gerçekleştirmek istedikleri projeleri KOSGEB bünyesine sunmaktadır. KOSGEB tarafından uygun ve uygulanabilir görülen bu projeler başvuru sahibine iş kurması için gerekli iş yeri ekipman kredisini sağlamaktadır veya mevcut iş veya projesini güçlendirmesi adına iş yeri ekipman desteği kredisi sağlamaktadır.

Fakat kredi alındıktan sonra bitmiyor elbette bu süreç. Projesi ve fikirleri onaylanan bu firma ve işletmeler yine KOSGEB tarafından takibi ve denetimi sağlanarak işin usulüne uygun olup olmadığı konusunda çeşitli süreçler ile devam etmektedir. Ancak iş yeri ekipman kredinizi devlet destekli değil de özel bir banka aracılığı ile aldı iseniz bu denetim ve takip gibi bir takım süreçten geçme gibi gibi durum söz konusu değildir.

Ben devlet destekli iş yeri ekipman kredisinin süreci ile uğraşmak istemiyorum, özel bir bankadan alacağım bu kredi benim için daha uygun olabilir diye düşünebilirsiniz elbette. Özel bankalardan da sağlanabilen bu kredi türü için herhangi bir süreç veya zaruri durum söz konusu olmadığını belirterek, sadece taksit ödemelerini zamanında ve eksiksiz yatırmanız yeterlidir. Herhangi bir banka şubesinden başvurusu yapılabilen iş yeri ekipman kredisi, firmasını veya iş yerini güçlendirmek veya sıfırdan kurmak isteyen kişi ve kişiler için çekmesi ve kullanması kolay bir kredi kullandırımı olarak yine rağbet görmektedir. Bankaların ticari müşteri temsilcileri aracılığı ile başvurulan iş yeri ekipman kredisi, krediye başvuran kişinin alacağı veya kuracağı ekipmanların beyanı üzerine gelişen bir süreçtir.

Firma veya iş yeri sahibinin talep ettiği kredi miktarı banka tarafından onaylandığı veya ortak bir kredi miktarında anlaşıldığı takdirde 3 ay’dan 12 ay’a kadar başvuru sahibinden bu bu iş yeri ekipman kredisinin geri ödenmesi beklenir banka tarafından. Eğer daha yüksek rakamlı bir iş yeri ekipman kredisi onaylanmış ise bankalar vade sürelerini 12 ay’dan 24 ay’a hatta 36 ay’a kadar taksitlendirebilmektedir. En yüksek iş yeri ekipman kredisi vade seçeneği ise 60 ay ile sınırlandırılmıştır.

Bankalardan Çekilmek İstenen İşyeri Ekipman Kredisinde Nasıl Bir Süreç İzlenir?

  • Öncelikle yapmanız gereken bankanıza firma veya iş yerinizin vergi levhası sunmanızdır,
  • Daha sonra kiraladığınız dükkan veya iş yerinin belgelerini bankanın talebi üzerine iletirsiniz,
  • Ayrıca ticari sicilinizin de temiz olması kullanacağınız bu iş yeri kredisi için ayrı bir önem arz etmektedir,
  • İpotek değeri taşıyabilecek ev, araba, arazi, arsa gibi taşınır veya taşınmazlar ayrıca değerlendirmeye alınabilmektedir.

Bu sürecin hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemesi tamamen sizin elinizde olmakla beraber, kredi notunuzun da yüksek olması yine ekstra önem taşıyan bir izlenim sunmaktadır bankanız için. Çünkü iş yeri sahibi de olsanız büyük bir firma sahibi de olsanız basit bir kredi kartı başvurusu için kredi notu ne kadar önemli ise bu tür kredi kullanımları ve başvuruları için de önem taşımaktadır.

Scroll to Top