KREDİ DOSYA MASRAFLARI İADE EDİLİR Mİ?

Müşteriler bankalardan alacakları hizmetler için birçok masrafla karşılaşmaktadırlar. Bunlara örnek olarak; kredi başvurusu esnasında dosya masrafı ve komisyon tarzı gerekçesi olmayan ek masraflar verilebilir. Fakat bu masraflar bankalar tarafından alınan keyfi ücretler olduğu için yasal olarak dayanağa sahip olmamasından dolayı mahkeme aracılığıyla bu ücretleri geri alma ihtimaliniz ortaya çıkmıştır.

Kredi dosya masrafları iade edilir mi için Tüketici Hakem Heyeti kurulmuş ve bu kuruluşun yanı sıra Yargıtay ve mahkemeler de bu aidatların haksız kazanç olduğu fikrinde ortak görüş üstünde birleşmişlerdir. Müşteriler de bu gereksiz dosya masraflarından oldukça rahatsız oldukları için kredi dosya masrafları iade edilir mi için birçok itirazı ve bankalar adına memnuniyetsizlikleri yasa çıkmadan önce de bankalara iletmişlerdir. Tüketici haklarını korumak için oluşturulan kredi dosya masrafları iade edilir mi tasarısında müşteriler banka kredi ve kredi kartlarına ait geçmiş yıllara dönük şekilde dosya masrafı ve kart aidatlarını tahsil edebiliyorlar. Bu geriye dönük işlemler 10 yıl olarak belirlenmiş ve bu işlemlerinizin ilgili dekontlarını resmi belge olarak kullanarak ilgili kurumlara başvurabilirsiniz. Eğer bu dekontları saklamadıysanız bankanızdan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Kredi dosya masrafları iade edilir mi şikayetlerinizi resmi kurumların yanı sıra devlete ait olan E-Devlet resmi internet sitesi üzerinden de adınıza ait profili kullanarak yapabilirsiniz.

Kredi dosya masrafları iade edilir mi için ilgili dilekçe ve gerekli evraklarla birlikte ilçe hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir. Bu heyet tarafından gerçekleştirilecek kredi dosya masrafları iade edilir mi incelemeleri ve yasal işlemlerin sonucunda 1-6 ay arasında size olumlu ya da olumsuz bir cevap ile geri dönüş yapılacaktır. Olumlu sonuçlanması durumunda size tebliğ edilen tutarı bankanız ilgili hesabınıza yatıracaktır. Eğer bu süreçte bankanız ödeme işlemini yapmadıysa mahkeme kararı ile size tebliğ edilmiş olan belgelerle bankaya giderek ödeme işlemleri konusundaki haklılığınızı dile getiriniz. Eğer bu yolla da sonuca ulaşamazsanız banka Ticari Mahkemeye itiraz başvurusunda bulunabilir. Eğer bankanız hiçbir işlemde bulunmazsa icra işlemleri ile tahsilatınızın takibi en doğal hakkınız olarak görünecektir. Yalnız şunu belirtelim ki kredi dosya masrafları ve kredi aidatları ihtiyaç kredileri, konut kredileri, normal kredi kartları bakımından geri ödenmesi yüksek ihtimal olan masraflardır. Ticari kredilerde dosya masrafları iadesi gerçekleşmeyebiliyor.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz