KREDİ DOSYA MASRAFLARI

Çeşitli yatırımlar için ya da giderlerimizi karşılayabilmek için birçok krediye ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu krediler ihtiyaç kredileri, konut kredileri, eğitim kredileri, taşıt kredileri olarak sıralanabilir. Bu kredilere sahip olabilmek için herhangi bir bankaya başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru işlemlerini gerçekleştirdikten sonra olumlu cevap almak istiyorsanız düzenli bir gelirinizin olması ve kredi notunuzun çok düşük olmaması gerekir. Bu koşulları sağladıktan sonra bankalardaki kredi başvurularınızdan olumlu cevap alabilirsiniz. Bu kredileri alırken en çok dikkat ettiğimiz ayrıntılar faiz oranlarıdır. Faiz oranlarının düşük olması kredi geri ödeme aşamasında en az zararla ayrılarak zor durumda kalmamamız için önemlidir.

Kredi faiz oranlarını dikkate alarak kredi çekmeye kalktığımızda çoğu zaman hesaplarımızda yanlışlıklar olabiliyor. Bunun sebebi kredi dosya masraflarıdır. Çünkü her bankanın verdiği krediler için belirlediği faiz oranlarının yanında bir de kredi dosya masrafları belirlenmektedir. Faiz oranını düşük gösteren bankalar çoğu zaman bu faiz oranından kaybedecekleri gelirleri dosya masrafları yolu ile size fark ettirmeden geri alabilmektedir. Çeşitli başlıklar altında isimlendirilen kredi dosya masrafları krediyi çeken kişiden tahsis edilir. Örneğin, konut kredisi başvurunuz sonucunda kredi dosya masrafları, ekspertiz ücretleri, ipotek tahsis ücreti, ipotek fekki ücreti gibi birçok başlık altında müşterilerden tahsis edilir.

İhtiyaç kredisine baktığımızda da dosya ücreti, kredi tahsis ücreti gibi çeşitli başlıklar altında kişilerden harç talep edilir. Kredinin faiz oranı düşük olsa da kredi dosya masraflarıını hesapladığınızda bazı durumlarda dosya masrafları yüzünden müşteriler daha zararlı da çıkabilir. Bu yüzden herhangi bir kredi başvurusu esnasında kredinin faizinin yanında kredi dosya masraflarıını da hesaplamanız tavsiye edilir. Yıllık maliyet oranı olarak bilinen bu hesaplama işleminin sonucu kredi tutarı, dosya masrafı ve diğer masraflar dahil toplam maliyeti ortaya koyan bir değerdir. Bu değer incelendiğinde masrafları da dahil ettiğinizde faiz oranında ciddi bir artışla karşılaşabilirsiniz. Bu da kredi için avantajlı görünen düşük faizli olma özelliğini yitirmesine neden olur ve sizin zararınıza bir durum oluşur. Günümüzde dosya masrafları resmi olarak dayanağı olmayan gelir olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden başlatılan resmi işlemlerle bu dosya masraflarının geri ödenmesi durumu mevcuttur. Sitemizde bulunan diğer makalelerimizi inceleyerek bu konu dahil daha birçok konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz