KREDİ KARTI BORCU 1 AY ÖDENMEZSE NE OLUR?

FİNANSBANK İHTİYAÇ KREDİSİ

Son zamanlarda kredi kartı kullanımında oldukça artış olmuştur. Artık çoğu alışverişimizde kredi kartımızı kullanıyoruz. Kredi kartı kullanımın artmasındaki en önemli neden bize sağladığı avantajlardır. Bu avantajlardan bir tanesi taksit ile yapabildiğimiz alışverişlerimizdir. Diğer avantaj ise yaptığımız bu alışverişlerden kazandığımız ekstra puanlardır. Özellikle sabit harcaması olan kişiler için bu puanlar daha önemlidir. Çünkü yapacak oldukları alışverişlerden bu şekilde puanlar kazanarak kazanmış oldukları bu puanlarını diledikleri gibi harcayabilirler. Herhangi bir bankadan alacağınız kredi kartı dönem borcu 30 günde bir kesilecektir. Hesap kesim tarihiniz başvuru yaparken doldurmuş olduğunuz formda belirlediğiniz tarihtir. 30 günü kapsayacak olan bir dönem borcunuz ve 9 günlük ödeme süresi ile birlikte borcunuzu 39. güne kadar ödeyebilirsiniz. Bu ödeme tutarının tümünü banka şubelerinden ya da bankamatiklerden ödeyebilirsiniz. Ancak elinizde yeteri kadar para yoksa borcunuzun %25’ini oluşturan asgari tutarını da ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur derseniz uyarı mesajları ile bankadan borcunuzu ödemeniz gerektiği hakkında bilgilendirileceksiniz. Bu esnada kartınızda limitiniz varsa kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kredi kartı borcu ödemedeki 2. dönem, 30. gün ile başlayan ve 60. gün sona eren dönemdir. Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur derseniz birinci dönem ödemediğiniz borcunuz hesap kesim tarihinde ikinci dönem borcunuza faizi ile birlikte yansıtılacaktır. İkinci dönem borcunuzu ödeme tarihiniz ise belirlediğiniz hesap kesim tarihinden sonraki 9 gün olacaktır. İki dönemde üst üste borcunuzu ödemediğiniz zaman kredi kartınızda limitiniz olsa dahi kartınız kullanıma kapatılacak olup, size borcunuzu ödemeniz konusunda bankanızdan uyarı gelecektir. Ancak ödemenizi yaptığınız takdirde kredi kartınız tekrar kullanıma açılacaktır.

Eğer ki borcunuzu bu uyarılara rağmen ödemezseniz bankanız tarafından yasal işlem başlatma süreci başlayacaktır. Bankanız borcunuzu 7 gün içinde ödemenizi isteyecektir. Eğer ki borcunuzu bu süreçte de ödemezseniz yasal işlem başlayacaktır. Yasal işlem ile birlikte avukatlık olacaksınız. Kart borcunuzu ödemediğinizde avukatlık olacağınız toplam gün sayısı 2 dönem ve 7 gün yani 67 gündür. Ancak bu süreler bankadan bankaya değişebilir. Bunun bilgilendirilmesini bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Scroll to Top