KREDİ KARTI BORCU GECİKME FAİZLERİ

kredi kartı aidatları

Gün geçtikçe bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını maddi anlamda desteklemek amacıyla kredi kartları ve kredi tiplerini artırmaktalar. Bankalar sundukları kredi kartlarında belirli faiz oranları ile geri ödeme koşulları sunmaktadır. Bu yazımızda ise kredi kartı borcu gecikme faizleri hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunacağız.

Kredi Kartı Borcu Gecikme Faizleri Nedir?

Kredi kartlarından alışverişler yapabilir, bu alışverişlerimizi taksitli olarak ödeyebilir ve gerekli durumlarda nakit avans sistemi ile nakit çekimler yapabiliriz. Kredi kartlarının faiz oranları gecikme durumları ve normal ödeme zamanlarına göre değişiklik göstermektedir.

Akdi Faiz Nedir?

kredi kartı borcu gecikme faizlerinden olan akdi faiz; dönem borcunuza minimum ödeme tutarı veya üstünde ödeme yapılması durumunda, kredi kartı hesabınızda kalan hesap bakiyesine uygulanan faiz oranıdır. Akdi faiz oranları şu şekildedir; Türk lirası için yüzde 2.02, yabancı para için yüzde 1.62 olarak belirlenmiştir.

Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

kredi kartı borcu gecikme faizlerinin oranları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın belirlediği maksimum faiz oranlarını geçmemek koşulu ile bankaların belirlediği oranlarda uygulanmaktadır.

Gecikme Faiz Oranları Nedir?

Dönem borcunun minimum ödeme tutarının altında yapılan ödemelerde, sadece ödenmeyen tutara uygulanan aylık faiz oranlarıdır. Bu faiz oranı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın belirlediği maksimum faiz oranı değerini geçemeyecek şekilde bankalarca belirlenmektedir. Şu anda kredi kartı borcu gecikme faizlerinin oranları ise şu şekildedir;

  • Aylık azami gecikme faiz oranlarının Türk Lirası için yüzde 2.52, yabancı para için ise yüzde 2.12 olarak belirlenmiştir.

Eğer kredi kartı dönem borcunuzu belirtilen asgari ödeme limitinin altında ödemelerde bulunursanız kredi kartı gecikme faiz oranları ile borcunuza faiz uygulanır.

Scroll to Top