KREDİ KARTI BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

KREDİ KARTI BAŞVURUSU

Günümüzde kredi kartı kullanımı oldukça artmıştır. Artık çoğu alışverişimizi kredi kartlarımız ile yapıyoruz. Kredi kartlarının bize sağladığı birçok avantaj vardır. Bunlardan bir tanesi taksit ile alışveriş yapabilmemizdir. Diğeri ise yaptığımız bu alışverişlerden ekstra puanlardır. Özellikle sabit harcaması olan kişiler için bu puanlar daha da avantajlıdır. Çünkü zaten yapacakları alışverişlerinden bu şekilde puanlar kazanarak puanlarını diledikleri gibi harcayabilirler. Herhangi bir bankadan alacağınız kredi kartı dönem borcu 30 günde bir kesilecektir. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diyorsanız ilk seçenek sizin başvuru yaparken doldurmuş olduğunuz formda yer alan hesap kesim tarihinde E-Posta yolu, kısa mesajla ve posta yolu ile adreslerinize gelmektedir.

30 günü kapsayacak bir dönem borcu ve 9 günlük ödeme süresi ile borcunuzu 39. güne kadar ödeyebilirsiniz. Bu ödeme tutarını elinizde nakit para yok ise % 25’i asgari tutarı kadar ödeyebilirsiniz. Ancak tam olarak borcu ödemeniz daha iyi olacaktır. Bir dönem kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diyorsanız uyarı mesajları ile bankadan borcunuzu ödemeniz gerektiği hakkında bilgilendirileceksiniz. Bu esnada bakiyeniz varsa kartınızı kullanabilirsiniz. 2. dönem kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diyorsanız 30. gün başlayan ve 60. gün sona eren bir dönemdir. Birinci dönem ödemediğiniz borçlarınızla birlikte hesap kesim tarihinde borcunuzun üzerine yansıtılacaktır. İkinci dönem ödeme tarihiniz ise hesap kesim tarihinden sonraki 9 gün olarak ortaya çıkacaktır. İkinci dönemde üst üste kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diyorsanız kredi kartınız da limitiniz olsa bile kartınız kullanıma kapatılacak ve size ödemeniz konusunda bankanızdan uyarılar gelecektir. Ancak ödemeyi yaptığınız takdirde kredi kartınız tekrar kullanıma açılacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bu sorunun cevabında önemli olan dönem 3. dönemdir. 3 dönem üst üste ödemediğiniz borçlarınız için idari takip süreci başlayacaktır. Ödeme yapmanız için ise size 7 günlük bir süre verilecektir. Bu 7 gün içinde de borcunuzu ödemezsiniz 8. gün yasal takip süresi başlayacaktır. Bununla birlikte avukat ile ilgili işlemler de başlayacaktır. Yani kredi kartı borcunuzu ödemezseniz ilk hesap kesim tarihinden itibaren 2 dönem ve 7 gün yani toplamda 67 gün sonra yasal takip işlemi başlayacaktır.

Scroll to Top