Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi kartları birçok cazip promosyon, taksit seçenekleri ve para yerine kullanılacak puan vermektedir. Bazı bankalar anlaşmalı restoranlarda indirimli yemek, indirimli uçak otobüs bileti ya da çoğunlukla öğrencilere yönelik bedava sinema ya da tiyatro bileti seçenekleri sunmaktadır. Bu tür avantajlar bizleri kredi kartı sahibi olmaya teşvik etmektedir. Bu yüzden ülkemizde kredi kartı sahibi olma oranı gittikçe artmaktadır. Her ne kadar kredi kartları kullanımı cazip gelse de kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Buna göre kişilerin kredi kartı kullanımı sırasında bilgilerini banka dışında 3. bir kişi ile paylaşması çok tehlikelidir. Bu yüzden şimdiki yazımızda sizlere “Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?” konusundan bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Daha önceki yıllarda kredi kartları aracılığı ile birçok dolandırıcılık ve hırsızlık faaliyeti yapılmıştır. Bu durum kişiler üzerinde bir tedirginlik yaratırken bir yandan da bu kişileri daha dikkatli olmaya sevk etmektedir. Her alanda ister ATM’de işlem yaparken ister bilgisayarda bir online alışveriş yaparken her zaman kredi kartımızı ele geçirmeye çalışan tehlikelerle karşı karşıya kalırız. Bu yüzden kişisel önlemler alarak bu tehlikeden kurtulabiliriz. Şimdi sizlere kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken belli başlı şeylerden bahsedelim.

 1. Kredi kartları limiti belirlenirken mutlak surette kendi gelirinize göre bir limit belirlemelisiniz. Eski yıllarda düzenli geliri olmayan kişilere dahi çok yüksek limitlere ulaşan kredi kartları veriliyordu. Daha sonra bu kredi kartlarının borcu ödenmediği için kişiler davalık olup hacze veya hapse varan sıkıntılar doğabiliyordu. Tüm bu durumlardan dolayı hem mağdur olmamak hem de insanları mağdur etmemek için bankalar artık aylık gelir düzeyinde bir kredi kartı limiti belirlemektedirler. Örneğin asgari ücret alan biri için 2.000 TL kredi kartı limitli kartlar verilmektedir.
 2. Kredi kartınızın limiti ne kadar yüksek olursa olsun limiti göre değil, aylık gelirinize göre alışveriş yapmanız gerekmektedir. Kredi kartının aylık taksitleri ödenmediği veya geciktirildiği takdirde kişiye faiz uygulanmaktadır. Ayrıca bu durum kredi notunun da düşmesine neden olmaktadır.
 3. Kredi kartı alacağınız bankayı iyi araştırın. Bu bankanın kredi kartı sözleşmesine yer alan kredi limiti, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, kredi faizi gibi ibarelerin nasıl ve ne durumda değişeceğini iyi bilmelisiniz.
 4. Her banka kredi kartlarından aylık veya yıllık olarak hesap işletim ücreti yada kart kullanma ücreti almaktadır. Bu ücretler bAnka’dan bankaya göre değişmektedir. Bu yüzden kredi kartı aldığınız bankadan bu ücretlerin ne kadar olduğuna ve nasıl değiştiğine dikkat etmeniz gereknektedir. Aksi halde düzenli olarak kart kullanmasanız bile kart kullanma ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 5. Kredi kartı borçlarınızı mutlaka son ödeme tarihi geçmeden ödeyin. Bildiğiniz gibi her ay hesap kesim tarihinizden sonra borcunuz iletişim kanallarından biriyle iletilir. Ardından ise sizlere 1 hafta ile 10 gün süresince bir ödeme aralığı verilir. Bu tarihler dahilinde mutlaka kredi kartı borcunuzu ödemelisiniz. Aksi halde borcunuza faiz işlenir. Her taksit veya borç geciktirme işlemi sonucunda ise kredi notunuz olumsuz şekilde etkilenir.
 6. Kredi kartının aylık borcunu ödemek yerine, her ay asgarisini ödeyerek borcu geçiştirmeye çalışmak oldukça yanlış bir ödeme taktiğidir. Her bankanın taksit erteleme ya da asgari borç ödeme süresi farklı olmaktadır. Bu yüzden sizlerin borcun tamamını ödemeniz önem taşır. Aksi takdirde 3 ayın sonunda toplam borcunuz faizi ile beraber oldukça yüksek olacaktır.
 7. Bazı bankalarda otomatik talimat ile borç ödeme imkanı vardır. Bu durumda bankanın otomatik talimat ile borcun tamamını mı yoksa asgari tutarını mı ödediğini iyi öğrenin. Ayrıca otomatik talimat sonunda mutlaka paranın yatırılıp yatırılmadığını kontrol edin.
 8. En önemli noktalardan birisi ise sanal ortamda kredi kartı kullanımıdır. Sanal ortamda kredi kartı kullanımı sonucunda birçok kişinin kart bilgileri çalınmaktadır. Sizlerin ise bu durumdan etkilenmemesi için birkaç tavsiye verebiliriz. Bazı bankaların ‘ sanal kart ‘ uygulaması bulunmaktadır. Buna göre sanal kart ile alışveriş yapılırken herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmazsınız. Bankaların 3-D Secure sistemleri ile alışveriş yaptığınız zaman da alışverişi sonlandırmak için size gelen kısa mesaj yolu ile işlem tamamlanacağı için de bir dolandırıcılığa maruz kalmazsınız.
 9. Kredi kartı ile işlem yaptığınızda mutlaka fişleri alın ve kontrol edin. Fazla alınmış bir miktar gördüğünüzde direkt olarak o kişiye belirtiniz.
 10. Kredi kartı bilgilerinin alındığı ve haberiniz olmadanalışveriş yapılmış ya da para çekimi olmuşsa bu durumda vakit kaybetmeden durumu bankaya bildirin. Kredi kartınızı kullanıma kapatın ve kısa süre sonra size yeni kart gönderilmesine talep edin.
 11. Bankadan aradığını söyleyen kişilerin numarasını mutlaka kontrol edin. Eğer sizi bankanızın resmi numarasından aramadılarsa bu durumda telefondaki kişiye hiçbir bilgi vermeyiniz.
 12. Çalınma durumu halinde yüklü miktarda para çekimi ya da pahalı bir ürün alınma ihtimaline karşın kartın limitinin buna izin vermemesi için tedbir koydurun.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top