Kredi Kartım Kırıldı Veya Kayboldu Yenisi Nasıl Gelir?

Kredi Kartım Kırıldı Ya da Kayboldu Yenisi Nasıl Gelir?

İnsanların temel ihtiyaçlarını giderebilmesi için alışveriş yapması gerekmektedir. Beslenmek, giyinmek veya barınmak temel ihtiyaçlar olsa da bunları elde edebilmek için alışveriş yapılır. Günümüzde de insanların sürekli bir şekilde alışveriş yaptığını görüyoruz. Bu alışveriş kültürünün gelişmesinde günümüzde bolca rastladığımız AVM’ler büyük katkı sağlamıştır. AVM’ler aracılığı ile şimdilerde alışveriş tutkunu bireylere dönüştüğümüzü söyleyebiliriz. Bu mekanlarda tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Öyle ki bazen sadece gezmek için bile gidildiğinde bir şeyler alıp çıktığımız olmaktadır. Alışverişi günümüzde kolaylaştıran etmenlerin başında ise kredi kartları gelmektedir. Kredi kartları bankaların müşterilerine sağladığı bankacılık hizmetlerinde biridir. Kredi kartları ile dilediğiniz zaman alışveriş yapabilirsiniz. Hem de bu kartlar ile sizler ödemelerinizi anında yapmak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine yapılan taksitler veya ödeme erteleme gibi durumlar sayesinde bir anda tüm ücreti ödemekten kurtulmuş olursunuz. Bu gibi avantajlardan faydalanırken kredi kartlarını kullandığımız esnalarda dikkat etmemiz gereken şeyler vardır. Kredi kartları hor kullanılmaktan dolayı zarar görebilir veya kırılabilir. Bu durumda kartın tekrar nasıl elde edileceği merak konusudur. Yahut kredi kartı bir şekilde kaybolabilir ya da çalınabilir. Bu tür durumlar da ise ne yapılacağı bilinmek zorundadır. İşte bu tür konularda sizlere bilgi vermek amacı ile ”kredi kartım kırıldı veya kayboldu yenisi nasıl gelir” adlı bir yazı hazırladık.

Kredi Kartı Nasıl Yenilenir?

Kredi kartları çok sık kullanılması ya da biraz hor kullanılması halinde yıpranabilir, hatta kırılabilir. Bu tür durumlarda kişiler alışveriş yaparken ödeme yapmak için kredi kartını verdiklerinde kart okunmayabilir. Bu durumda işlemi nakit olarak gerçekleştirmek gerekir. Bazen ise kredi kartları çalınabilmekte veya kaybolabilmektedir. Bu durumda ise kişilerin alışveriş yapabilmek için yeni bir kart alması gerekmektedir. Peki bu tür durumlarda işlemler nasıl yapılır. Şimdi size bunları anlatalım
İlk olarak kredi kartınız kırıldı veya yıprandı diyelim. Bu tür durumlarda kartınızı kullanabilirsiniz. Örneğin online alışveriş yapacağınız zaman kartınızın kırık veya eski oluşu buna engel değildir. Fakat ATM’lerde işlem yaparken mekanizma kartı algılamayabilir. Ayrıca pos cihazları kartı okumayabilir. Bu nedenle yeni kart istemeniz gerekir. Bu durumda bankaya gitmenize gerek yoktur. İlgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızın kırık olduğunu belirtin. Daha sonra en kısa zamanda size yeni bir kredi kartı gönderilecektir. Bu süre zarfında kartınızı olduğu gibi çöpe atmayın. Mümkün ise kartı kesip parçalara ayırarak imha edin. Yeni kart gelene kadar kırık kartınız işleme kapatılmayacağı için kötü niyetli kişilerin eline geçerek sizin izniniz olmadan işlem yapılabilir.

Diğer bir durum ise kredi kartlarının kaybolduğu ya da siz farkında olmadan çalındığı durumlardır. İşte bu durum sizler için tehlike arz etmektedir. Kartınız kaybolduktan hemen sonra bankayı arayarak kartınızı bloke edebilirsiniz. Eğer kartı 48 saat içinde bulamazsanız bu durumda kartı iptal ettirerek yerine yenisini alabilirsiniz. Şimdilerde bu durumu riske atmamak için kayıp başvurularında kartlar direkt olarak iptal edilmektedir. Elbette bu karar size bırakılmıştır. İsterseniz karta bloke koyabilir isterseniz de kartı iptal edebilirsiniz. Kısa süre içerisinde yeni kartınızın adresinize gönderilecektir.

Kredi Kartımın Yenisi Ne Zaman Gelir?

Bu sorunun cevabı bankadan bankaya göre değişmektedir. Bazı bankalar 1 hafta içinde kartı teslim ederken bazı bankalar ise Yen’i kredi kartını bir ay sonra teslim etmektedir. Kırılma kaynaklı ya da kayıp olduğu için yeni istenen kartlar anlaşmalı kargo şirketleri aracılığı ile kişilerin ev adreslerine gönderilir.

Kredi Kartımın Yenisinin Ücreti Nedir?

Yine bu sorunun cevabı da bankalara göre değişiklik gösterir. Bazı bankalar yeni kart gönderme işlemlerinden herhangi bir ücret almazken bazı bankalar ise kart yenileme ücreti veya kargo ücreti almaktadır. Bu miktar genellikle cüzi bir miktar olmak ile beraber , yeni kredi kartı gelince müşteriden ücret tahsil edilir.

Scroll to Top