Kredi Sicil Affı

Birçok banka müşterilerine daha iyi hizmet sunmak için kredi ve kredi kartı hizmetleri sunmaktadır. Birçok kredi tipinin yanında kredi kartı türleri de gün geçtikçe artmaktadır. Toplu para ihtiyaçlarında ev alımı, araç alımı vs. gibi yüklü meblağlar isteyen eşyaların alımı için bankalardan birçoğumuz kredi almaktayız. Lakin bu kredilerin geri ödemelerinde zorluk yaşanabiliyor veyahut geçmişte aldığınız kredilerin geri ödemelerinde sorun çıkmasında yani ödenmemesi durumunda ya da ödemesini geciktirdiğinizde kredi borcu başta olmak üzere kredi kartı borçları ve tüm vergilendirilmiş borçlarınız ileride sizlere bankacılık veya kredi başvuru işlemlerinde önünüze olumsuz olarak çıkabilmekte ve bunun yanı sıra bu borçlarınızdan dolayı bankaların kara listesine girmiş olabilirsiniz. Birçok kişi kara listeye girmesi durumunda kredi sicil affı ne zaman çıkacak diye merak etmektedir. Bu yazımızda sizlere kredi sicil affı hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.

Kredi Sicil ve Kredi Notu Nedir?

Tüm finansal geçmişiniz bir ortak kurumda toplanarak analiz edilir ve bir puan belirlenir. Bu puan kredi notu olarak adlandırılır. Kredi notu sizin mali durumunuza, bankalardan aldığınız kredilere ve birçok benzeri etkenle birlikte değişkenlik göstermektedir. Lakin kredi notu kredi borçlarınız ve kredi kartı borçlarınız ödenmediği sürece düşmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak kredi borçlarınızı veya kredi kartı borçlarınızı öderseniz bu not yükselmektedir. Kredi notunun yüksek olması sizlere bankalar ile iletişiminizde kolaylık sağlar. Kredi sicili ise her bireyin kredi notunun barındırıldığı, borçlarını ödemede zorluk çekebilecek durumların ele alındığı, maddi durumunuzun bulunduğu geniş kapsamlı bir sistemdir.

Kredi Sicil Affı Nasıl Olur?

Birçok kişi mevcut kredi sicilinin önceki borçlarından dolayı silinmesi ve tekrardan kredi almak için kredi sicilinin silinmesini veyahut devletin çıkaracağı kredi sicil affını beklemektedir. Kredi sicili, borcunuzu 90 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ve yasal takip süreciniz başlaması durumunda kara listeye girmiş olur ve bunun geri dönüşü maalesef yoktur. Kredi siciliniz temizlenmesi için mevcut borçlarınızı tamamen sıfırlayıp bunun üzerinden 5 yıl sürenin geçmesi gerekmektedir veyahut devletin çıkaracağı kredi sicil affının çıkmasını ve borcunuzun tamamını ödeyerek kara listeden çıkmayı beklemeniz gerekmektedir. Kısacası kredi sicil affı devletin kara listeye giren kişilere borçlarının tamamını ödemeleri durumunda kara listeden çıkma olağanı sağladığı bir programdır. Bu program ile bireylerin tekrardan 5 yıl beklemeksizin aktif olarak bankacılık işlemlerinden kredi başvurusu veyahut kredi kartı başvurusu gibi işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için uygulanmaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ali dedi ki:

    slm krdi kullanma şnsm varmı cevat bey kırmızı kalem yedik ama

Yorum Yaz