Kuveyt Türk IBAN Sorgulama

KUVEYT TÜRK KREDİ HESAPLAMA

IBAN, ”international bank account number” yani uluslararası banka hesap numarası demektir. Kuveyt Türk İşlematik’lerde 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz. İhtiyacınız olan IBAN numarasına hızlıca ulaşabilirsiniz. IBAN, EFT ve havalelerde para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önlemek için ilk olarak Avrupa Birliğine mensup ülkelerde kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraları iban numarasına tüm dünyada kullanılabilecek standart uygulanmaya devam etmiştir. Türkiye’ de iban 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizdeki tüm bankalar her bir hesap numarası için bir iban numarası üretmişlerdir. Hem yurt içinde hem de yurt dışından para transferi işlemlerinde en güvenilir yoludur.

Iban numarası her ülkede hesap numaralarının şekil ve uzunluğu farklıdır. Bankalar hesap numaralarının sahiplerine bir iban numarası verir. Ülkelerin kendilerine özgü standartlarına göre özel şifreleme algoritması kullanılarak iki basamaklı kontrol rakamı bulunur. Kişiler herhangi bir ülke ya da bankaya para transferi yapmak isterse elindeki ibanı gönderici bankaya vermelidir. Para alıcı bankaya gitmeden önce alıcı hesabın ibanı gönderici banka tarafından kontrol edilir. iban ile yanlış olduğunda para karşı bankaya gönderilmez. Olası yanlış işlemler engellenmiş olur. Iban numarası ile işlem yapmak hesap sahiplerine pek çok kolaylık sağlar.

IBAN Numarası Nasıl Oluşturulur?

Her hesaba ait bir iban numarası vardır. Bir iban numarası sadece bir hesaba aittir. Bu numara en fazla 34 rakamdan oluşmaktadır. Iban numarasının ilk iki hanesi TR ülke kodu devamındaki iki hanede kontrol rakamıdır. Kontrol rakamının işlevi ibanın doğru ve geçerli olup olmadığını belirlemektedir. Sonraki haneler ulusal banka hesap numarasından oluşmaktadır. Toplam uzunluk 34 hane ile sınırlandırılmıştır. Ülkeler bu doğrultuda serbestçe belirleyebilirler. ülkemizde iban uzunluğu ise toplamda 26 hane olarak belirlenmiştir. Türkiye için bir iban numarasını örnek olarak inceleyelim.

TR53 00062 0 0001234567890123

Ülke kodu- TR, Kontrol basamağı- 53, banka kodu (5 hane)- 00062, Rezerv Alan-1 hane- 0, Hesap no (16 hane)- 0000012345678912

IBAN Numarasının Yazılışı Nasıldır?

Iban numarası kağıt üzerinde ve elektronik ortamda yazılış şekli farklıdır. Eğer elektronik ortamda kullanılacaksa tüm harf ve  rakamlar yan yana boşluk yahut herhangi bir ayrım yapılmaksızın boşluk, virgül veya tire kullanılmadan yazılır. IBAN elektronik ortamda şu şekilde gösterilir:

TR5300062000 00012345678901 Elektronik gösterimi bu şekildedir. Kağıt üzerinde yazılı şekline yazım gösterimi denilmektedir. Iban numarası soldan başlanarak 4 haneli basamaklara ayrılarak yazılır. Artan rakamlar son kısımda yan yana yazılmaktadır. IBAN’ ın kağıt üzerindeki gösterim ise şu şekildedir:

TR53 0006 2000 0123 4567 8901 23

Kuveyt Türk IBAN Numaramı Nasıl Öğrenirim?

IBAN numarasını öğrenmek için farklı pek çok yöntem vardır. Kuveyt Türk kartınızın ön tarafında hesabınız ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Kartınızın üzerinde IBAN göremiyorsanız banka hesap numaranızın IBAN numarasını öğrenmek için bankanıza başvurabilirsiniz. Kuveyt Türk banka hesabınızın iban numarasını yalnızca Kuvet Türk’ ten öğrenebilirsiniz. İnternet Şubesinden Kuveyt Türk İşlematik noktalarında kartınızla işlem yapabilirsiniz. Kuveyt Türk şubelerinden de iban sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun dışında diğer yolları da sizinle paylaşıyoruz. Bunlardan biri hesap cüzdanınızdır. Hesap cüzdanınızda hesabınıza ait iban numarası da yazılmıştır. ATM’lerden de iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Size en yakın ATM’ye gidin ve kartı yerleştirin. Daha sonra karşınıza çıkan ekran menüsünde seçeneklerden hesap bilgilerinize girin. Karşınıza çıkan 16 haneli rakam dizisi sizin IBAN numaranız olacaktır. Kuveyt Türk İşlematik’lerde 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz. İhtiyacınız olan IBAN numarasına hızlıca ulaşabilirsiniz.

En basit ve pratik yöntemlerden biri de Kuveyt Türk banka hesaplarının iban numarasını yalnızca www.kuveytturk.com.tr sitesine girerek internet şubesinden öğrenmek olacaktır. İnternet bankacılığı, bilgisayar ya da akıllı telefon arayıcılığı ile faydalanılacak bir hizmettir. İnternet şubesinden bireysel işlem seçeneklerinden hesaplar bölümüne girerek iban-sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Verdiğimiz bu sayfadan yalnızca Kuveyt Türk IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Diğer bankalara ait iban numarası için internet sayfalarını incelemelisiniz. Ayrıca Kuveyt Türk’e ait banka bilgilerinizi www.kuveytturk.com.tr sitesinden başka hiçbir sitede şifre bilgilerinizi paylaşmayın. Kuveyt Türk IBAN Hesaplama Sayfasına ulaştığınızda öncelikle yapmanız gereken hesap numaranızı girmek  daha sonra resimde gösterilen doğrulama kodunu sisteme girdiğiniz takdirde sorgula butonuna basarak işleminizi sonlandırabilirsiniz. Ayrıca Kuveyt Türk internet şubesi akıllı menüsü ile kullanıcılarına akılcı çözümler sunarak onların daha hızlı işlem yaparak zamandan tasarruf sağlıyor. Hem çok hızlı hem de çok kolay. Akıllı menüye girerek  ekle butonuna tıklayın ve yeni işlem ekleyin işlemini seçtiğiniz takdir de işlemin butonu akıllı menüye eklenecektir. Sıklıkla yapacağınız işlemleri akıllı menüye ekleyebilirsiniz. Kuveyt Türk Hesabınıza ait IBAN numarasını, Kuveyt Türk IBAN Dönüştürme sayfasına girerek temin edebilir. İnternet şubenizden hızlıca ve kolayca iban numaranızı temin edebilirsiniz. Telefon bankacılığı ile 7 gün 24 saat boyunca her zaman yurt içinden 444 0 123′ ü arayabilirsiniz. Eğer yurt dışında iseniz +90 444 0 123′ ü arayarak iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Kuveyt Türk dışında başka kişiler, kurum veya kuruluşların hesabınıza ait iban sorgulama yetkisi yoktur. Kuveyt Türk IBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır. Kuveyt Türk IBAN numarası ile para transferinin yanı sıra EFT ve havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kuveyt Türk IBAN numarasının kime ait olduğunu öğrenmek için ise Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kodu Doğrulama Sayfasına girerek IBAN numarasının kime ait olduğu ya da hangi bankaya ait olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Sorgulama sonucunda IBAN numarası TR ile başlayan 24 haneli rakam dizisidir. Numaranızın yanlış olması durumunda yapılacak işlemler de de elbette ki yanlışlıklar olacaktır. Aksi durumlarda başka bir hesaba para gönderimi yapılabilir.

IBAN numarasını sorgulamak için TIKLAYIN!

Yurt dışı iban numaralarının doğruluğunu sorgulamak isterseniz Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kodu Doğrulama Sayfasından kontrol edebilirsiniz. Böylelikle yurt dışı iban numarasının kime ya da hangi bankaya ait olduğunu öğrenebilir buna göre işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Scroll to Top