Kuveyt Türk Taşıt Kredisi

kuveyt türk araç kredisi

Günümüz dünyasının her gün hızlı bir şekilde değişen yaşam koşulları, araba kullanmayı birçok durumda zorunlu hale getirmiştir. Ancak, şu anda içinde bulunduğumuz piyasa koşulları da göz önüne alındığı zaman, sıfır kilometre bir araba satın almak, ülkemizde yaşayan birçok insan için kolay bir durum değildir. Genelde uzun bir süre para biriktirmeyi gerektirebilir. Dalgalı bir yapı gösteren araba fiyatları, döviz kurları ve bankaların verdiği kredilerin faizleri, durumu daha da zorlaştırabilir. Özellikle, eğer sıfır kilometre bir aracı nakit olarak almaya maddi gücünüz el vermiyorsa, veya bu kadar büyük meblağları toptan bir anda vermek istemiyorsanız, taşıt kredileri ihtiyacınız olan şey olabilir.

Ülkemizde ve dünya çapında bankacılık sektöründe milyonlarca insana hizmet veren birçok banka, müşterilerine taşıt kredisi imkanlarını farklı faiz ve vade oranları ya da birbirinden farklı olan kampanyalar ile sunmaktadır. Hem insanların ticari işleri için hem de özel hayatlarında kullanmak için arabalara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada, bankaların müşterilerine sunduğu ticari veya özel taşıt kredileri ile ikinci el taşıt kredileri, bu kredilerin vade ve faiz özellikleri ön plana çıkmaktadır. Kuveyt Türk’ün sunmuş olduğu taşıt kredisi de en çok tercih edilenlerden biridir. Ancak Kuveyt Türk’ün sunduğu taşıt kredisinden önce, genel olarak taşıt kredisi özelliklerine ve gereken evraklara bir göz atalım.

Taşıt Kredisi Genel Özellikleri Ve Gerekenler

Bir ev almak kadar zor ve zahmetli kadar olmasa da, konut kredisinde olduğu gibi, birçok banka taşıt kredisi vermektedir. Ayrıca, aralarında vade ve faiz oranları olarak bütçenize çok uygun bir tane bile bulabilirsiniz. Hem özel hem de ticari işleriniz için almanız gereken araçlara, uygun banka kredileriyle bütçenizi çok sarsmadan, krediyi uzun vadelere yayarak sahip olabilirsiniz. Ancak, taşıt kredisi almadan önce bilmeniz gerekenler, yapmanız gereken araştırmalar ve birkaç detay vardır.

Herhangi bir araç almak için bankaların çeşitli özellikler ve şartlarla sunduğu kredi taşıt kredisidir. Bu kredi, hem özel hem ticari araçlar için, hem de ikinci el araçlar için bankalar tarafından verilebilmektedir. Bankaların, taşıt kredileri için sunduğu bazı özellikler ve yerine getirilmesini istedikleri evraklar ve bazı şartlar vardır. Örneğin, ikinci el bir araç alabilmek için çekmek istediğiniz taşıt kredisinde, arabanın yaşına bakılmaktadır. Bu yaş sınırı, bazı bankalar için 0-5 arası, bazı bankalar için ise 8 ile 10 yıla kadar uzayabilmektedir. Yani tüm şartlar sizin için olmayabilir, arabalarla ilgili de bankaların dikkat ettiği özellikler bulunmaktadır.

Bankaların, taşıt kredisi almak isteyen müşterilerinde dikkat ettiği bir başka özellik ise, kişinin kredi notudur. Kredi notu uygun olmayan kişinin taşıt kredisi veya bir başka kredi alabilmesi, kredi notu daha uygun olanlara göre zorlaşabilir. Bunun nedeni, kredi notunun bankalarla geçmişten bu yana olan ilişkinizi yansıtmasıdır. Kredi notu düşük olan biri, kredi borçlarına veya diğer bankacılık işlemlerine gereken önemi gereken zamanda vermiyor demektir, bu da bankanın müşterinin borcu zamanında geri ödeyebileceğine olan inancını sarsmaktadır.

Kredi notu konusunda bir sıkıntısı olmayan insanların, birçok bankanın farklı özelliklerle sunduğu taşıt kredilerini bütçelerine göre inceleyip ona göre karar vermesi gerekir. Eğer bunu yapmazsanız, geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Taşıt kredisi alacağınız bankayı seçerken daha önce müşterisi olduğunuz, hesap açtırdığınız veya başka bir kredi alıp ödediğiniz bir bankaya öncelik vermek lehinize olacaktır. Bu, krediyi alma ihtimalinizi artırır. Alacağınız araca ve bankaya karar verdiyseniz, bilmeniz gereken bir başka durum ise bankanın taşıt kredisi olarak vereceği kredinin tutarıdır. Bankalar sıfır kilometre araçlar için verecekleri taşıt kredisinde, toplam fiyatın yüzde 70’i ile 90’ı arasında kredi tutarı verebilmektedir. İkinci el araçlarda ise bu oran yüzde 60’a kadar düşebilmekte, ayrıca arabanın yaşı da sorun olabilmektedir.

Bütün bunlar dışında, taşıt kredisi alırken kefil istenebilir ve araç rehin altına alınabilir. Kullanacağınız taşıt kredisinde maksimum verilen vade ise 60 aydır. Ancak bu durum, müşterinin bankalarla olan geçmiş durumuna göre, yani kredi notuna göre değişkenlik gösterebilir.

Taşıt Kredisi Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bireysel taşıt kredilerinde, bankalar genel olarak nüfus cüzdanı fotokopisi ya da bunun yerine geçebilecek pasaport veya sürücü belgesi, sıfır araç için krediye başvuruyorsanız proforma fatura ve ikinci el araçlar için ruhsat, ayrıca gelir belgesi istenir. Ticari taşıt kredisi alacaksanız, firmanızın varsa ortaklarının nüfus cüzdanları, imza sirküleri ve faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi ve gelir tablosu ile son vergi levhası sizden evrak olarak istenecektir.

Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Genel Özellikleri ve Avantajları

Kuveyt Türk, 48 aya kadar vadelendirerek sunduğu taşıt kredisinde, sıfır kilometre araçlar, ikinci el araçlar ve motosikletler için taşıt kredisi sağlayabiliyor. Kuveyt Türk, müşterilerine sunduğu taşıt kredisi kapsamında, sıfır kilometre ve ikinci el araçlarda TL ve YP olarak finansman sağlıyor. TL ve YP fark etmeksizin, müşterinin alabileceği maksimum vade oranı 48 aydır. İkinci el araçlarda da aynı olan azami vade oranında, fark eden arabanın yaş sınırlamasıdır, 5 yaşından büyük araçlara taşıt kredisi verilmez. Vermeniz gereken asgari peşinat yüzdesi ise alacağınız aracın sıfır veya ikinci el olması, modeli ve türüne göre değişkenlik gösteriyor. Sıfır kilometre araçlar ile ikinci el araçlar için, kasko değerinin aynı tutarlarında taşıt kredisi sağlanır. Şöyle ki, hem sıfır kilometre araçlar hem ikinci el araçlar için, kasko değerinin 50.000 TL olan kısmı için yüzde 70, 50 bin TL’yi aşan kısmı için ise yüzde 50’si kadar taşıt kredisi sunulmaktadır.

Motosikletler için verilen taşıt kredisinde, sıfır kilometre motosikletler için finansman desteği verilir. Sıfır kilometre ve ikinci el binek araçlarda aynen uygulandığı üzere, motosikletler için Kuveyt Türk’ün sağladığı taşıt kredisinde de 50.000 TL’ye kadar olan kısmın yüzde 70’i, 50.000 TL’yi aşan kısmı için yüzde 50 finansman sağlanır. Ayrıca, Kuveyt Türk Motosiklet finansmanı için proforma fatura istemektedir. Vade tutarı da, binek araçlarda olduğu gibi 48 aydır.

Kuveyt Türk taşıt kredisinin peşinatını ödemeden önce, alacağınız herhangi türde aracın model ve fiyat gibi özelliklerini belirten proforma faturasını getirmeniz gerekir. Bunun dışında, bankanız sizden standart başvuru belgelerini doldurmanızı isteyecektir. Vade sayısı belirlendikten sonra, buna göre Kuveyt Türk’ün size sunduğu faiz oranları da değişkenlik gösterir. 0 ve 12 ay arası, 13 ile 18 ay arası ve 19 ile 24 ay arası ikinci el taşıt kredilerinde faiz oranı yüzde 1.28, 25 ay ile 36 ay ve 37 ile 48 ay arası vadelerde faiz oranı 1.31’dir.

Birazdan aşağıda linkini göreceğiniz Kuveyt Türk resmi internet sitesi araç finansmanı sayfasında, sıfır kilometre, ikinci el binek araçlar ve sıfır kilometre motosiklet finansmanı için taksit tutarlarını, vade tutarını, finansman tutarı ve taksit tutarına göre belirleyebilirsiniz. Ayrıca, detaylı bilgi edinebilir ve ödeme planınıza göz atabilirsiniz.

Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Özellikleri ve Vade ile Tutar Hesaplaması için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top