Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

taşıtkredisi

taşıtkredisi

Günümüz ekonomik koşullarında, yüksek vergilerin de etki etmesi nedeniyle sıfır veya ikinci el otomobil almak birçok insan için zorlaşmış bir konudur. Her şeyden önce, pahalılığın getirdiği yükler nedeniyle, bir otomobil almak için gerekli paranın biriktirilebilmesi ve nakit alım yapmak zorlaşmıştır. Bu nedenle, birçok kişi bankalardan kredi çekerek otomobil alma yoluna gitmeye başlamıştır. Artık günümüzde araba hem özel hayatta hem de iş hayatında bir gereklilik haline gelmiştir, insanların bu talebini karşılayabilmek için ülkemizdeki bankalar da birçok otomobil firması ile anlaşmalar yapmış, çeşitli gelir gruplarına göre krediler hazırlamıştır.

Birçok bankanın taşıt kredisi imkanı sunmasına rağmen, taşıt kredisini alacak kişiden istediği ve yerine getirilmesi gereken çeşitli işlemler vardır, birçok banka taşıt kredisi almak için bazı şartlar koymuştur ve bunlara göre kampanyalar hazırlanmıştır. Şimdi Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar nelermiş bir bakalım.

Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi almak için gereken şartlar nelerdir sorusunun birden çok cevabı vardır ve taşıt kredisi şartları bankalara göre değişmektedir. Alınacak aracın kararı verildikten sonra, sıfır bir araç için genellikle araç bedelinin ortalama yüzde 80’lik bir kısmı için taşıt kredisi çıkabiliyor, ortalama yüzde 20’lik araç bedeli kişi tarafından ödenmesi gerekebiliyor. İkinci el araç alımları için kredilerde ise bankaların verdikleri taşıt kredileri araç bedelinin yüzde 60’ına kadar inebiliyor.

Araç alınırken çekilebilecek taşıt kredilerinde, özellikle sıfır araçlarda, banka aracı rehin olarak gösterebiliyor ancak ikinci el araçlar için kefil istenebiliyor veya farklı taşıt kredisi şartları olabiliyor. Bankalarla yapılan birçok işlemde olduğu gibi, taşıt kredisi işlemleri de banka kredi notunuza, bankalarla olan geçmiş ilişkilerinize, bankaya teminat olarak gösterdiğiniz gelir miktarınıza göre değişiyor. Yüksek gelir miktarı ve iyi bir kredi notu daha rahat taşıt kredisi almanıza yardımcı oluyor.

Kısacası, taşıt kredisi şartları olarak kişiden istenen belgeler ve belirlenen şartlar, 18 yaşının doldurulmuş olması, kişinin düzenli ve belgelenebilir bir gelir kaynağı olması ve bunu bankaya başvuruda sunması ve banka kredi notunun düşük olmaması. İkinci el araç kredisi için taşıt kredisi alımı söz konusu ise, alınacak araç için yaş sınırı olabiliyor.

Birçok bankanın taşıt kredisi için gereken şartlar konusunda farklı beklentileri, farklı vade imkanları ve faiz oranları bulunmakta. Birçok bankayı bu başlık altında inceleyeceğiz.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Şartları

Ziraat Bankası’nın, taşıt kredileri 4 grupta banka tarafından oluşturulmuştur. Bu gruplar,

  1. Taşıt Kredisi
  2. İndirimli Taşıt Kredisi
  3. Komisyonsuz Taşıt Kredisi
  4. Transfer Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi olarak gruplandırılan krediler için, taşıt kredisi şartları olarak aracın 0 kilometre veya ikinci el olup olmaması fark etmiyor, istenilen araç belirtildikten sonra, uygun faiz ve 48 aya varan vadelerle krediyi kullanabiliyorsunuz. 2. el olarak kullanılabilecek araçların yaşı en fazla 5 olabiliyor.

Aracın ruhsatında özel olarak bahsedildiyse, kamyonet veya pick-up gibi hafif ticari araçlar için de taşıt kredisi kullanılabiliyor. Araç rehni teminat olarak banka lehine tesis edildikten sonra, banka ek teminat da kişiden isteyebiliyor. Taşıt kredisi vadesi boyunca kasko ve hayat sigortası yapılabiliyor.

Banka, gerekli belgeler olarak kişinin gelir belgesini görmek istiyor, serbest meslek grubuna ait insanlar için ise meslek grubundan alınan üyelik belgesi fotokopisi gerekiyor, tüzel kişi ortaklığı için ise, ortak olunan şirketin ana sözleşme fotokopisi isteniyor. Taşıt kredisi almak için birçok banka bir gelir kalemi görmeyi talep ediyor.

İndirimli taşıt kredisinde aracın bedelinin bir kısmı kişi tarafından ödeniyor ve faiz oranı ile taksit miktarları böylelikle azaltılabiliyor. İndirimli taşıt kredisi için Ziraat Bankası, söz konusu kredi hakkında çeşitli ek belgeler isteyebiliyor.

Komisyon kredisi özellikleri taşıt kredisi ile aynı olup, istihbarat ve haberleşme ücreti tahsil edilmeden taşıt kredisi veriliyor, bunun için kesintisiz bir finansman sağlamak gerekiyor.

Transfer taşıt kredisi ile, başka bankalardan alınan kredileri yapılandırarak faiz ve taksitleri azaltabiliyorsunuz.

Garanti Bankası Taşıt Kredisi Özellikleri Ve Taşıt Kredisi Şartları

Her bankada olduğu gibi, Garanti Bankası da nüfus cüzdanını başvuruda istiyor. Yine gelir belgesi de Garanti Bankası Taşıt Kredisi için önemli bir şart. Gelir belgesi için, ücretli çalışanlar için bordro, şirket sahipleri veya sermaye şirket ortakları için firma belgeleri, kira geliriniz varsa kira belgeleri, emekli olduysanız emeklilik belgeleriniz Garanti Bankası tarafından kabul ediliyor.

Garanti bankası taşıt kredisi şartları olarak belirlediği şartlarda,  ayrıca 0 kilometre araçlar için proforma faturası, 2. el araçlar için 10 yaş sınırı ve araç ruhsatı istiyor.

Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak, Garanti Bankası taşıt kredisi için kredi tutarı ve taksit tutarı hesaplamalarını, şahıs için veya firma için yapabilir, taksit tutarı ve vadeleri kasko seçeneği ile hesaplayabilirsiniz.

Garanti Bankası, taşıt kredilerinde 48 aya varan kredi imkanı ve uygun faiz oranları sunarken, teminat olarak aracın rehnini kişiden talep ediyor, 2. el taşıt kredilerinde ise kefil talep ediyor. 50.000 TL ve altında değeri olan araçlar için Garanti Bankası tutarın %70’ini, 50.000 TL ve üstünde değeri olan araçlar için değerin %50’sini taşıt kredisi olarak veriyor.

Akbank Taşıt Kredisi Şartları

Akbank, 2. el taşıt kredilerinde, kasko ve rehin, kefil gibi zorunlulukları, taşıt kredisi şartlarından çıkarmış durumda. Böylelikle 2. el kredilerinde daha kolay kredi çekilebiliyor. 0 kilometre araçlar için ise, kredi hayat sigortası, kasko sigortası ve satın alınacak araç üzerine rehin koyma şartlarını taşıt kredisi almak için karşılamak gerekiyor. Bunun dışında, 2. el taşıt kredileri ve 0 kilometre taşıt kredileri için de gelir belgelendirilmesi zorunlu ve, alınacak taşıt kredisi taksidi, eve gelen toplam gelirin yarısından fazla olmamak zorunda. Maaş bordroları, emeklilik hesap cüzdanları, taşınmaz mülk tapusu aslı veya fotokopisi, vergi levhaları gelir belgesi olarak kabul edilebiliyor.

Türkiye İş Bankası Taşıt Kredisi Şartları

Türkiye İş Bankası, taşıt kredisi vermek için kefil talep etmemesine rağmen, herhangi bir durumda kefil talep etme hakkını da saklı tutuyor. Ve diğer birçok banka gibi 0 kilometre araçlar için alınacak taşıt kredilerinde araç rehnini koşul olarak sunuyor.

0 kilometre araç alımları için, araca ait proforma fatura, 2. el araçların kredisi için, aracın satışını yapan son sahibine ait motorlu araç tescil ve trafik belgeleri Türkiye İş Bankası tarafından talep ediliyor. Bunun dışında, 2. el ve 0 kilometre araçlar için başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi fotokopisi ve gelir durumunu gösterebileceğiniz belge banka tarafından talep ediliyor. Türkiye İş Bankası taşıt kredisi başvurusu için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz. Sayfaya ulaşmanızın ardından, T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, cep telefonu numarası ve baba adı gibi kimlik bilgileri ile doğrulama kodunu girdikten sonra, almayı düşündüğünüz kredi tutarını hesaplayıp başvurabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Bankası Taşıt Kredisi Şartları

yapıkreditaşıt

Yapı kredi, nüfus cüzdanı ve vergi levhası, maaş bordrosu, emekli maaşı cüzdanı gibi gelir belgelerinin yanında son 3 ay içinde alınmış ikametgah belgesi ve elektrik, su gibi faturaların son 3 ay içinde müşteri adına düzenlenmiş bir fotokopisini müşteriden talep ediyor. Ayrıca, 0 kilometre araçlar için taşıt kredisi şartları olarak asıl fatura ve fiyat teklifi ile, ikinci el araçlar için alım satım sözleşmesi isteniyor. Ekspertiz süreci ve kefil Yapı Kredi bankası tarafından istenmiyor, ikinci el araçlar için 10 yaş sınırı bulunuyor.

 

Garanti Bankası Taşıt Kredisi Hesaplama Sayfasına Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Türkiye İş Bankası Kredi Başvurusu İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

 

Scroll to Top