Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Sorgulama

Taşıt Kredisi kredi notu

Her geçen gün ihtiyaçlar değişmekte ve her değişen ihtiyaç ise farklı unsurları gerektirmektedir. Günümüz teknolojisi doğal olarak yeni ihtiyaçları doğurmuş ve bireyleri bunları temin etme yoluna sokmuştur. Yeme içme, giyim, konaklama gibi ihtiyaçların yanında en önemli ihtiyaçlardan olan ulaşım, araç alımını beraberinde getirmiştir. Birçok birey hayalinde olan arabayı bütçesi dahilinde sahip olmak istemektedir. Tabi ki hayallerinizi gerçekleştirmek için belirli bir miktar gereksinime ihtiyacınız olur. Gerekli miktara sahip olmayan bireyler genellikle bankalara başvuru yaparak gerekli miktarı sağlamak için kredi almaktadır. Araç sahibi olabilmek için taşıt kredisi nasıl alınır? Taşıt kredisi alabilmek için kredi notunuzun kaç olması gerekmektedir? Taşıt kredisi için kredi notu sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu gibi soruların detaylı cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi almak isteyen bireyler almayı düşündükleri taşıt için gerekli miktara göre aylık gelirini karşılaştırarak hesaplama yapması gerekmektedir. Bankaları araştırmalı vade oranlarını ve aylık taksit miktarlarını belirleyerek ona göre başvuru yapması beklenmektedir. Hesaplamanızı doğru bir şekilde yaparak başvurmanız çok önemlidir. Çünkü bankalar bireylerin gelirlerine oranla alabileceğinden çok fazla miktarda nakit talep ettiğinde başvuruları reddedecektir. Taşıt kredisi almak için dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise kredi notunuzdur. Unutmamalısınız ki kredi notunuz düşük olduğu taktirde kredi başvurularınız değerlendirilirken olumsuz bir etken olacak ve belki de başvurunuz reddedilecektir.

Taşıt Kredisine Başvuracak Bireylerden İstenilen Belgeler

Taşıt kredisi başvurularından önce yukarıda bahsettiğimiz gibi bankaları araştırarak en uygun faiz oranları incelenmeli, bütçenize uygun bir hesaplama yaptıktan sonra başvuru adımlarına başlanmalıdır. Aşağıda yer alan görselde başvuru sürecinde sizden istenebilecek olan belgeleri öğrenebilirsiniz.

görsel

İhtiyaç kredisine oranla taşıt kredisinin faiz oranları arasında farklılık bulunmaktadır. Taşıt kredisinin faiz oranları ihtiyaç kredisine göre daha düşüktür. Tabi ki bu durumun kazançlı olan tarafı müşterilerdir. Örneğin; herhangi bir bankadan alacağınız 50.000 TL ihtiyaç kredisi için uygulanacak olan faiz oranı %1.30 iken, yine aynı bankadan alacağınız aynı miktar taşıt kredisinin faiz oranı ise %1.25 olabilmektedir.

Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Taşıt kredisi alacak olan bireylerin kredi notu her kredi alımında olduğu gibi çok önemlidir. İhtiyaç kredilerine oranla farklı olarak değerlendirilen taşıt kredisinin faiz oranları düşüktür. İhtiyaç kredilerinde risk oranının fazla olmasından dolayı faiz oranlarını da bankalar yüksek tutmaktadır. Taşıt kredisi alacak bireylerin kredi puanının yüksek olması gerekmektedir. Bireyler ellerinden geldiğince notunu yüksek tutmalı, yaptıkları değerlendirmeler ile adımlarını atmalıdır. Alacağınız taşıt için gereksinim duyduğunuz miktara göre notunuzun bazı sınırlarda olması istenir. Çok yüksek miktarlarda notunuzun yüksek olması istenirken, daha düşük miktarlarda orta seviyede bir notunuzun olması yeterli görülecektir. Eğer alacağınız taşıt fiyatının tamamına kredi kullanmak istiyorsanız kredi puanınız en az 1300 ve üstü olmalıdır. Ancak taşıt fiyatı yüksek ise bu notun yükseltilebileceği unutulmamalıdır. Eğer alacağınız taşıtın bir kısmını kendi birikimleriniz ile bir kısmını da kredi ile ödemek istiyorsanız ve miktar da çok fazla değilse kredi notunuz 1300’ün altında olabilir. Fakat yinede kredi notunuzun en düşük 1000-1100 arasında olması beklenmektedir. Kredi notlarına göre risk durumu aşağıdaki gibidir;

0-799 = Çok Riskli

800-1299 = Orta Riskli

1300-1499 = Az Riskli

1500- 1699 = İyi

1700-1900 = Çok İyi

Yukarıda belirtilen risk durumlarından sizlerde kredi notunuza göre kredi alabilme durumunuzu önceden görebilirsiniz. Taşıt kredisine ihtiyaç duyuyor ve kredi notunuzu bilmiyosanız, taşıt kredisi için kredi notu sorgulama işlemlerinizi Kredi Kayıt Bürosu(KKB)’nun Findeks sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca birçok banka üzerinden de Findeks’in değerlendirmeler sonucu belirlediği kredi notunuzu sorgulayabilmeniz mümkün kılınmıştır. Findeks ve bu hizmeti sunan tüm bankalar kredi notu sorgulama işlemini belli bir ücret karşılığında gerçekleştirmektedir. Findeks bankalara göre daha düşük fiyatlar ile hizmet veren bir sistemdir. Kredi notunuzu bilmiyor ve nasıl sorgularım diyorsanız aşağıdaki açıklamaları okuyarak adımları takip etmeniz sizi notunuza ulaştıracaktır.

Findeks Üzerinden Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Sorgulama

Findeks sisteminin sunduğu kredi notunuzu öğrenmek için ilk olarak bu sisteme üyeliğinizi gerçekleştirmek gerekmektedir. Karşınıza çıkan adımları tam ve doğru bir şekilde tamamlayarak bu işlemi bitirmeniz önemlidir.

Findeks sistemine üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ!

Tüm adımları bitirip üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra sayfa üzerinde yer alan boşluklara T. C. kimlik numaranızı ve cep telefon numaranızı girerek sorgulama işlemini başlatmış olursunuz. Ardından diğer adımlar ile birlikte yapmanız gereken şeyler olacaktır. Bu adımların hepsini gerçekleştirdikten sonra kredi notunuzu görebilirsiniz. Ücretli olduğunu belirttiğimiz Findeks sistemi, kredi notu sorgulama işlemi için KDV dahil 4.72 TL ücret talep etmektedir. Ayrıca bireysel ve ticari paketleri de bulunan Findeks sisteminde bireyler ve/veya firmalar kredi notu vb. işlemlere sürekli ihtiyaç duyuyor ise çok daha uygun fiyatlarla bu paketlere sahip olabilir ve uzun vadede kullanabilirler. Aşağıda yer alan linkten Findeks’in sunduğu tüm hizmetlere ait ücretleri öğrenebilirsiniz.

Findeks’in ürün ve fiyat listesi için BURAYA TIKLAYINIZ!

Daha önce de belirttiğimiz gibi birçok banka da Findeks’in belirlediği kredi notunu müşterilerine sunabilmektedir. Ancak ücreti Findeks gibi düşük miktarda olmamakta, bazı bankalarda sadece kredi notunu sorgulama işlemi 10 TL’yi bulmaktadır.

Son olarak kredi notunuz taşıt kredisi alamayacak kadar düşük bir seviyede ise kredi notunuzu yükseltmek için biraz beklemek yerine eğer kredi ve/veya kredi kardı borcunuz varsa ödemelerinizi düzenli ve zamanında olacak bir periyot da sürdürebilirsiniz. Böylelikle kredi notunuz kısa bir süre içerisinde yükselecektir. Kredi ve/veya kredi kartı borcunuz yok ise kart kullanımınızı arttırarak hatta alışverişlerinizi bile banka kartları üzerinden gerçekleştirmeniz bile size olumlu bir şekilde yansıyarak notunuzu yükseltecektir. Bunlardan başka daha birçok unsur kredi notunuzu yükseltebilmektedir. Her geçen gün her türlü krediye başvurular artmaktadır. Bir gün sizler de bu başvuran bireyler arasında yer alabilirsiniz. İleride sorun yaşamamak adına bugünden adımlarınızı sağlam atmanızda fayda vardır.

Scroll to Top