Kredi Notunu Öğrenmek İçin Bankada Hesabımızın Olması Şart Mı?

Kredi çekmek isteyen bireyleri bekleyen pek çok şart bulunuyor. Kredinin türüne göre değişkenlik gösteren onlarca şartı yerine getirmeden bireyler maalesef kredi sahibi olamıyorlar. Kredi almak için birbirinden farklı evraklar banka tarafından bireylerden talep edilir. Bu belgeler sağlandıktan sonra kredi işlemleri devam eder. Kredi türüne veya gelir durumuna göre banka sizden kefil de isteyebilir. Kısacası süreç boyunca farklı şartlar karşınıza çıkacaktır. Peki, kredi çekme konusunda en önemli şart olan kredi notunuzu öğrenmek için bankada hesabınızın olma şartı var mı? Kafalara takılan bu sorunun ayrıntılı açıklaması ve kredi notuyla ilgili her şey yazımızın devamında yer almaktadır. Kredi Notunu Öğrenmek İçin Bankada Hesabımızın Olması Şart Mı? Sorusunu cevabını öğrenmeden önce kredi notunun ne olduğunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kredi puanı olarak da adlandırılmaktadır. Kredi notu kişinin finans kuruluşları ve bankalar ile arasında olan tüm mali ilişkilerin analiz edildiği sayısal bir ifadedir. Kredi notu, bankaların kredi verirken baktığı oldukça önemli bir referans notudur. Kredi notunun yüksek veya düşük olması tamamen bireylerin kişisel maddi davranışlarıyla ilgilidir. Kredi notunu etkileyen faktörlerden baz alınarak not hesaplanır. Hiçbir kurum veya kuruluş kendi kafasına göre kredi notu vermez.

Kredi notunu etkileyen faktörler;

  • Kredi ve kredi kartını ödeme
  • Yeni kredi alma
  • Almakta olduğu mevcut kredi ve ödeme durumu
  • Kredi kullanım sıklığı
  • Kredi limitini aşma

Olarak sıralanmaktadır. Bankalar bu faktörleri belirli yüzdeler vererek değerlendirir. Kişisel olarak bu faktörlerin hepsi etken haldedir. Kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız bu faktörlere kesinlikle dikkat etmelisiniz aksi takdirde kredi notunuz düşecektir.

Kredi Notunu Öğrenmek İçin Bankada Hesabımızın Olmalı Mı?

Kredi notunuzu öğrenmek için bankada hesabınızın olması şartı aranmamaktadır. Fakat daha önce herhangi bir banka üzerinde bir işlem yapmadıysanız. Örneğin; kredi kartı, kredi ve hesap açma gibi işlemlerden herhangi birisini yapmadıysanız sistemde kaydınız görünmez. Yani kayıt edilecek bir kredi notu girdiniz olmaz. Kredi notunuzu mevcut olarak öğrenmek için bir banka hesabınız olma şartı aranmaz fakat daha önceden herhangi bir bankada işlem yapmış olmanız gerekmektedir. Yoksa kredi notunuzu öğrenemeyebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme işlemini eskiden sadece bankalar yapabiliyordu. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu yetkiyi bankalara vermişti. Bireyler kişisel olarak bir not öğrenme işlemi gerçekleştiremiyorlardı. Bankalara kredi notu başvurusunda bulunuyorlardı ve bunun sonucunda kredi notlarını öğrenebiliyorlardı. Fakat yapılan düzenlemeler ile sistem tamamen değişti. Artık bireylerin kendi kredi notlarını kolayca öğrenebilecekleri bir hizmet hayata geçirildi. Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde hayata geçirilen Findeks hizmeti ile kredi notu öğrenmek artık mümkün.

Kredi notu öğrenmek için Findeks web sayfasına giriş yaptıktan sonra üye olmanız gerekiyor. Üyelik adımlarını başarı ile tamamladıktan sonra kredi notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Başka kişilerin kredi notunu da bu sistem ile öğrenmeniz mümkündür. Burada sistem üzerinden kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişilerin bilgi girişini yaparsınız. Sistem otomatik olarak karşı tarafa onay mesajı gönderir onaylandıktan sonra istediğiniz kişinin kredi notunu da öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesindeki en büyük faktör bireysel kredi veya kredi kartı borçlarınızı ödememenizdir. Belirli bir tarihte ödemeniz var ve siz o tarihten sonraki tarihlerde ödemenizi yapıyorsanız yani ödemenizi geciktiriyorsanız bu kredi notunuza olumsuz olarak yansır. Kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız. Kredi çekerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Örneğin; kredi almadan önce krediyi ödeme gücünüze, mevcut harcamalarınıza ve ödeyebileceğiniz zaman ayarlamasına dikkat etmelisiniz. Önceden detaylı bir planlama yapılmadan alınan kredilerde bu tarz problemler ile genellikle karşılaşılabilmektedir. Siz de kredi notunuzun düşmemesini istiyorsanız. Ödemelerinizi zamanında yapmalısınız.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz