Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

FİNDEKS KREDİ NOTU SORGULAMA

Findeks kredi puanını öğrenmek için iletişim operatörlerinin SMS hizmetlerinden yararlanma veya müşteri konumunda olunan bankaların internet şubelerinden Findeks kredi notu sorgulama işlemleri gerçekleştirilerek, puanlar hakkında bilgi edinilir. Sorgulama işlemleri için operatörlerin belirlediği SMS numaralarına TC kimlik numarası ve ek bilgiler gönderilerek Findeks kredi notu öğrenilirken, bankaların internet bankacılığı şifre bilgileri öğrenilip sorgulama işlemleri, web adreslerinden yapılır. Bu işlemlerin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler detaylı ayrıntılarla alt başlıklar içerinde yer almaktadır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme İçin Telefon Tanımlama

Findeks Kredi puanı öğrenmede telefon tanımlama işlemi için izlenen adımlar şöyledir:

 • İnternet aracılığı ile ‘’ https://turkiye.gov.tr/giris/gir ‘’ adres linkine giriş gerçekleştirilir.
 • İşlem ardından görüntülenen sayfa alnında kullanıcı giriş tablosu yer alır. Tablo boşluklarına TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi girilip, ‘’ sisteme giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu adım ardından ekranda görüntülenen ‘’ Profil’’ sekmesine tıklanır.
 • Sekme içerisinde yer alan ‘’iletişim bilgisi’’ başlığına tıklanmalıdır.
 • Sayfa alanında görüntülenen boşluğa, güncel olarak kullanılan cep telefonu numarası bilgisi girilip, ‘’ kaydet’’ kutucuğuna tıklanır.

findeks kredi notu ogrenme

Bu işlem adımları sonunda E-devlet profil hesabına cep telefonu numarası tanımlanır. Bu işlem ilerleyen adımlarda Findeks kredi notunu sorgulama için gerçekleştirilmesi gereken bir adımdır. E-devlet sisteminde güncel cep numarası kayıtlı olmayan kişiler, E-devlet üzerinden Findeks kredi notu sorgulama işlemini sağlayamamaktadırlar.

Bu işlemleri gerçekleştirerek cep telefonu tanımlamasını yapmak için gerekli olan E-devlet şifresi ise PTT şubelerinden edinilir. Kişi nüfus cüzdanı ile kendine en yakın PTT şubesinin gişe bölümüne giderek, 2TL ücret karşılığında bu şifreyi kolaylıkla edinir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme E-Devlet

Findeks kredi puanını E-devlet’ten sorgulama için izlenen adımlar şöyledir:

 • İnternet üzerinden ‘’ https://turkiye.gov.tr/giris/gir ‘’ adresine erişim sağlanır.
 • Ana sayfada yer alan giriş tablosu boşluklarına E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası bilgileri yazılıp, ‘’ sisteme giriş yap’’ başlıklı kutucuğa tıklanır.
 • İşlem ile görüntülenen sayfa alanının site içi arama motoru çubuğuna ‘’ Risk Merkezi Raporu Başvurusu ‘’ başlığı yazılıp, büyüteç sembolüne tıklanır.
 • Adım ardından yeni ekranda mavi renkli ‘’ Risk Merkezi Raporu Başvurusu Yap’’ sekmesi görüntülenir. Sekme içerisine giriş yapılır.
 • Görüntülenen yeni ekranda yer verilen ‘’ Kredi Borçlarının Bilgileri’’ başlığına tıklanır.
 • İşlem ardından aynı sayfada yer alan ‘’ talep et’’ kutucuğuna tıklanır.

kredi notu e devlet

Bu işlemler ardından Findeks kredi notu öğrenme komutu verilir. Komutun verilmesinin ardından Türkiye Bankalar Birliği talebi inceleyip, E-devlet sistemine önceden tanımlanmış olan cep telefonu numarasına bir bilgilendirme mesajı gönderir. Bu bilgilendirme SMS’i 2 saat ile maksimum 1 gün içerisinde kişinin cep numarasına gönderilir. Mesaj kapsamında kredi notu bilgilerinin ve raporun hazırlandığı, sistemden notu görüntülemek iletilen şifrenin kullanılması gerektiği bildirilir.

Kişi SMS ile aldığı şifreyi kullanarak kredi notunu yine E-devlet üzerinden öğrenmelidir. Bu işlem için yukarıda sıralanan adımlar ile ‘’ https://turkiye.gov.tr/giris/gir ‘’ adresine internet giriş yapılır. Ana sayfada TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi iletilip, ana sayfa arama motoru çubuğundan ‘’ Risk Merkezi Raporu Başvurusu’’ sekmesi aratılıp, görüntülenen aynı başlığa tıklanır. Yeni ekrandan ‘’ Kredi Borçları Bilgileri’’ sekmesine tıklanıp, görüntülenen ekranda yer alan boşluğa, SMS ile gönderilen şifre yazılır. İşlem ile ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklanıp, ekran alanında Findeks kredi notu ve kredi raporlarının detaylı bilgileri görüntülenir.

Findeks Kredi Notu Hangi Bankalardan Sorgulanır?

Findeks kredi puanının öğrenildiği bankalar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Garanti Bankası: Bankanın internet bankacılığı şubesinden Findeks kredi notu öğrenilir.
 • Ziraat Bankası: Kuruluşun internet bankacılığı üzerinden Findeks kredi puanı sorgulanır.
 • Yapı Kredi Bankası: Bankanın internet şubesine giriş ile sorgumla gerçekleştirilir.
 • QNB Finansbank: Bankanın internet şubesi web adresi ile Findeks kredi notu sorgulanır.

Tüm sorgulama işlemleri için her birey bu bankalardan hangisinin müşterisi ise o banka üzerinden sorgulama işlemi sağlar. Bankaların müşterileri ilk aşamada internet bankacılığı şifrelerini edinmeli, ikinci aşamada şifre tanımlama ile Findeks kredi notlarını öğrenmelidirler. Bu bankalar ile Findeks kredi notu kısa süre içerisinde online işlem adımları kapsamında öğrenilir.

Sorgulama işlemleri kapsamında Findeks kredi notlarının düşük olduğunun öğrenilmesi, kişinin araç, konut, arsa satın alma ve kredi kullanma işlemlerinde problemler yaşayacağı anlamına gelir. Düşük Findeks kredi notları olan kişiler, müşterisi konumunda oldukları bankalar tarafından riskli diğer bir deyim ile borç bakiyelerini zamanında ödemeyen müşteriler olarak tanımlanırlar. Sorgulama işlemleri sonucunda iyi veya yüksek dereceli not sahibi olduğunu öğreneler konut, araç, ihtiyaç kredisi çeşitlerinden, kredi kartı alım işlemlerinde, arazi, ev, araç satın alma koşullarından kolaylıkla yararlanma imkanına sahip olan müşteri guruplarını oluştururlar.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Garanti Bankası

Garanti Bankası’ndan findeks kredi puanı sorgusu yapmak için izlenen aşamalar şöyledir:

 • Bu işlem sadece Garanti Bankası müşterileri tarafından yapılabilmektedir.
 • İlk adımda, internet üzerinden ‘’ https://sube.garantibbva.com.tr/isube/login/login/passwordentrypersonal-tr ‘’ adresine giriş sağlanır.
 • Eğer kişi internet bankacılığına sahip değilse, görüntülenen sayfada yer alan tablonun altında bulunan ‘’ ilk kez parola almak istiyorum ‘’ başlığına tıklanır.
 • Bu işlem ardından yeni ekranda yer alan tablo boşluklarına, TC kimlik numarası ve cep telefonu bilgisi girilip, ‘’ devam’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni ekranda yer alan güvenlik parolası yanında verilen kutucuğa yazılıp, ‘’ şifre gönder’’ başlığına tıklanır.
 • İşlem ardından otomatik olarak ana sayfa alanına dönüş sağlanır.
 • İşlem ile banka tarafından, kişinin cep telefonu internet bankacılığı şifresi gönderilir.
 • Alınan şifre ve TC kimlik numarası otomatik olarak yönlendirilen ana sayfa alnında ki tablo boşluklarına yazılıp, ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ardından görüntülenen alanda ‘’ Findeks Kredi notu öğren ‘’ komutuna tıklanır.
 • Bu adımlar ile ekranda kişiye ait Findeks kredi notu bilgisi görüntülenir.

garanti bbva findeks kredi notu

Bu işlemler kapsamında Banka şubesine gidilmeye gerek duyulmadan online işlem adımları üzerinden Findeks kredi notu bilgisine erişilir. Diğer yandan not ile birlikte detaylı analiz oranlarını görüntüleme imkanı bulunur. Analizler kapsamında ödeme sıklığı, kredi alım talebi sıklığı için Findeks’in kişiye verdiği puan değerleri öğrenilir.

Ziraat Bankası’ndan Findeks Kredi Notu Öğrenme İçin Şifre

Ziraat Bankası Findeks Kredi puanını sorgun şifresi alımı için izlenen adımlar şöyledir:

 • İnternet üzerinden ‘’ https://ziraatbank.com.tr/tr/dijital-bankacılık/internet-bankaciligi/bireysel-internet-subesi ‘’ adresine giriş sağlanır.
 • İşle ardından açılan sayfanın sol köşesinde ki ‘’ hemen başvur ‘’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni açılan ekranda olan tablo boşluklarına, TC kimlik numarası, cep telefonu numarası yazılıp, ‘’ devam’’ kutucuğuna tıklanmalıdır.
 • Yeni ekranda ise ‘’ SMS şifre al’’ başlığına tıklanır.
 • Bu işlem ardından kişinin cep telefonuna internet bankacılığı şifresi bilgisi gönderilir.

Bu şifre Ziraat Bankası ile internet bankacılığı üzerinden yapılacak olan Findeks kredi notu sorgulama işlemi sırasında kullanılır. Ziraat Bankası müşterisi olmayan ve internet bankacılığı şifresine sahip olmayanlar, banka ile Findeks kredi öğrenme işleminden yararlanamamaktadırlar.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’ndan Findeks kredi puanı sorgusu için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • İnterneti kullanarak ‘’ https://ziraatbank.com.tr/tr ‘’ adresine giriş sağlanır.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘’ İnternet Şubesi’’ başlıklı kutucuğa tıklanır.
 • Otomatik olarak açılan tablo alanına TC kimlik numarası ve Ziraat Bankası internet bankacılığı şifresi yazılıp, ‘’ giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu adımlar ile görüntülenen ana sayfada yer alan ‘’ Başvurular’’ sekmesine tıklanır.
 • Yeni görüntülene alanda ‘’ Risk Sorgulaması’’ sekmesine tıklanıp ardından listelenen başlıklardan ‘’ KKB Risk raporu’’ başlığı seçilir.
 • İşlem ardından görüntülenen ekranda ‘’Findeks kredi notu sorgula’’ işlem kutucuğuna tıklanıp, ekran alnında puana ilişkin değerler kolaylıkla görüntülenir.

ziraat bankasi kredi notu sorgulama

Yapı Kredi’den Findeks Kredi Notu Öğrenme Şifresi

Findeks kredi puanını Yapı Kredi’yle sorgulama şifresi alımı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • İnternet kullanımı ile ‘’ https://internetsube.yapıkredi.com.tr/ngi/huoRetailWeb.do ‘’ adresine giriş gerçekleştirilir.
 • Görüntülenen sayfanın tablo alanına, TC kimlik numarası ve cep telefonu bilgisi girilip, ‘’devam’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni sayfada yer alan güvenlik kodu, karşısında yer alan kutucuğa girilip, ‘’ şifre al’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu işlemler ardından verile cep telefonu numarasına Yapı Kredi internet bankacılığı şifresi gönderilir.

Bu şifre ile Yapı Kredi internet bankacılığı adresi üzerinden Findeks kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirme imkanı bulunur. Yapı Kredi müşterisi olmayan ve internet bankacılığı şifresine sahip olmayanlar bu yol ile kredi notu sorgulayamamaktadırlar.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Yapı Kredi

Yapı Kredi’den Findeks kredi puanı sorgulama işlemi için izlenen aşamalar şöyledir:

 • İnternet yoluyla ‘’ https://www.yapıkredi.com.tr ‘’ adresine giriş yapılır.
 • Görüntülenen ana sayfa giriş tablosuna TC kimlik numarası ve internet bankacılığı şifresi girilip ‘’ giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ile açılan sayfadan ‘’ Başvurular’’ sekmesine girilir.
 • Sekme içerisinde yer alan ‘’ Risk Sorgulama’’ başlığına tıklanır.
 • İşlem ardından yeni sayfada ‘’ Findeks kredi notu sorgula’’ başlığına giriş sağlanıp, ekran boşluğuna TC kimlik numarası yazılıp, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ardından ekran Findeks kredi puanı görüntülenir.

yapi kredi kredi notu ogrenme

QNB Finansbank Findeks Kredi Notu Öğrenme İçin Şifre

Finansbank’tan Findeks kredi puanı sorgulama şifresi alma işleminde izlenecek adımlar şöyledir:

 • İnternet yardımıyla ‘’ https://finanssifre.qnbfianasbank.com/Default.aspx ‘’ adresine giriş yapılmalıdır.
 • Giriş ile görüntülenen başlıklardan ‘’ Finans Şifre ‘’ başlığına tıklanır.
 • Yeni ekranda ise ‘’ Kredi Kartı’’ sekmesine tıklanır.
 • Bu işlem ardından kredi kartı bilgileri ile şifre alınır. Ekranda yer alan boşluk alanlarına, Kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve kart güvenlik numarası, cep telefonu numarası bilgileri yazılıp, ‘’ gönder’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu adımların ardından Findeks kredi notu öğrenme işlemi için gerekli olan İnternet bankacılığı şifresi kişinin cep telefonuna SMS ile aktarılır.

Finansbank ile Findeks kredi notu sorgumla işlemi için gerekli olan internet bankacılığı şifresini sadece bankanın müşterileri alabilmektedir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme QNB Finansbank

Finansban’la Findeks kredi puanı sorgumla için izlenen adımlar şöyledir:

 • İnternet aracılığıyla ‘’ https://internetsubesi.qnbfinansbank.com/Login/LoginPage.aspx ‘’ adresine giriş yapılır.
 • İşlem ile görüntülenen tablo alanına internet bankacılığı şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ardından görüntülenen ana sayfadan ‘’ Başvurular’’ sekmesine tıklanır.
 • Yeni görüntülenen alanda ise ‘’ Risk Sorgulama İşlemleri’’ sekmesine giriş sağlanır.
 • Yeni ekranda yer alan ‘’ Findeks kredi notu sorgula’’ başlığına tıklanarak görüntülenen alan boşluğuna TC kimlik numarası yazılıp, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Adımlar sonunda gerekli not bilgileri ekranda görüntülenir.

qnb finansbank kredi notu ogrenme

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Findeks kredi puanının kaç olması gerektiği hakkında bilgiler şöyledir:

 • Findeks kredi notu 0 ila 699 rakam değerleri arasında ise kişinin riskli müşteri gurubunda yer aldığı belirtilir. Bu duruma bağlı olarak Findeks kredi notu bu rakamlar arasında olmamalıdır.
 • Findeks kredi puanı, 700 ila 1099 rakamları arasında ise kişi orta riskli müşteri gurubunda yer alır. Bu rakam değerleri ideal not seviyeleri arasında gösterilmez.
 • Findeks kredi notu 1100 ila 1499 rakam değerleri arasındaysa, birey az riskli müşteri gurubunda yer alır. Bu puanlamalar ideal seviyelerde yer almaz.
 • Findeks kredi puanları 1500 ila 1699 rakam değerleri arasında ise kişi, iyi müşteri kategorisinde yer alır. Bu puan değerleri Findeks kredi notu için tanımlanan ideal rakamlardır.
 • Kişinin Findeks kredi notu 1500 ila 1900 rakam değerleri arasında olmalıdır. Bu değerler kişinin kredi ve kredi kartı borçlarını ödediğini, yükümlülüklerini eksiksiz terine getirdiğini belirtir.

İyi puan derecelerine sahip olan kişiler, bankalardan kredi kullanma, kredi kartı alma, araç ve konut satın alma işlemlerinde her hangi bir problem ile karşılaşmazlar.

SMS’le Findeks Kredi Notu Sorgulama

SMS ile Findeks kredi puanı öğrenme işlemleri, Vodafone, Turkcell, Türk Telekom operatörlerinin Findeks kredi notu sorgumla hizmeti sunduğu numaralara, mesaj gönderme yoluyla gerçekleştirilir. Bu operatörlerden faturalı veya kontörlü hatlara sahip olanlar, SMS yöntemi ile Findeks kredi notlarını kolaylıkla öğrenirler. Operatörlerden kredi notlarının nasıl öğrenileceği hakkında bilgiler, alt başlıklar içerisinde detaylıca yer almaktadır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Turkcell

Turkcell’den Findeks kredi puanı öğrenme işleminde izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Telefon üzerinden yeni mesaj metni açılır.
 • Mesaj metni içerisine TC kimlik numarası boşluk doğum yılı bilgisi yazılıp, mesaj ‘’1122’’ numarasına SMS olarak gönderilir.
 • İşlem ardından kısa bir süre sonra, Turkcell tarafından Findeks kredi notu SMS gönderilen cep telefonuna mesaj ile aktarılır.

Bu sorgumla işlemleri için tüm operatörler 7 ila 9 TL arasında değişen sorgumla ücretini kişinin faturasına yansıtırlar.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Vodafone

Vodafone ile findeks kredi puanı öğrenme işleminde izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Vodafone müşterileri telefonlarından yeni mesaj metni açarlar.
 • Mesaj metni içerisine TC kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri aralarında bir boşluk bırakılarak yazılır.
 • Mesaj ‘’1122’’ numarasına SMS ile gönderilir.
 • Kısa bir süre sonra Findeks kredi notu hakkında bilgi, operatörce müşterinin cep telefonuna SMS olarak yollanır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Türk Telekom

Türk Telekon’dan Findeks kredi puanı öğrenme için izlenen aşamalar şöyledir:

 • Türk Telekom müşterileri, telefonları ile yeni mesaj metni açarlar.
 • Mesaj metni oluşturma sırasında, TC kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri aralarında bir boşluk bırakılarak metne eklenir.
 • Mesaj metni ‘’1122’’ numarasına SMS olarak gönderilir.
 • Operatör geri dönüş mesajı ile Findeks kredi notunu aktarır.

Tüm operatörler Findeks kredi notunu SMS ile öğrenme işlemleri için 7 ila 9 TL arasında bir ücreti telefon faturası üzerine yansıtırlar.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi puanı, tüm finansal geçmiş verileri,  kişinin banklar ile olan ilişkileri, kredi ve kredi kartları borçlarını ödeme sıklıkları ile ilgili detayların analiz edilmesi sonucu oluşturulan kişiye özel müşteri puanıdır. Findeks kredi notu kişinin konut alımı, araç alımı, kredi talebinde bulunması gibi işlemlerin tümünde göz önünde bulundurulur. Findeks kredi notu 0 ila 1100 rakamları arasında ise kişi kredi çekme ve kredi kartı edinme işlemlerinde problemler ile karşılaşır. Findeks kredi notu 1500 ila 1900 rakamları arasında ise kişi kolaylıkla konut, araç, ihtiyaç kredisi sınıflarına başvuru yapma ve gelir belgesine sahip olması halinde kredilerden yararlanma imkanına sahiptir.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Yöntemi

Findeks kredi puanı hesap yolu hakkında detaylar şöyledir:

 • Findeks kredi notu, kişinin sahip olduğu krediyi ödeme düzeni oranı,
 • Mevcut kredilerine air sahip olduğu toplam borç tutarı,
 • Yeni kredi başvurularının oranı,
 • Sahip olduğu kredi kartı borçları ödeme düzenleri ve diğer kurumlara karşı yükümlülüklerini gerçekleştirme düzeyi,
 • Kredi kullanma yoğunluğu ve diğer tüm finansal işlem faktörleri incelenerek hesaplanır.

Hesaplama işlemi sırasında göz önünde bulundurulan detayların oranlarının düşük olması, ödeme sıklıklarının düzensiz olması, Findeks kredi notunun düşük hesaplanmasına yol açar. Borçlarını düzenli ödeyen ve tüm finansal işlemlerinde yükümlülüklerini düzenli olarak yerine getiren bireyler yüksek kredi notlarına sahip olurlar.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks kredi puanını artırmak için uygulanalar hakkında bilgiler şöyledir:

 • Kredi kullanma taleplerinde düşük faizli ve düşük aylık ödeme planı taksitli kredileri tercih etme,
 • Kredi ve kredi kartı ürünlerinin ödemelerini zamanında gerçekleştirme yoluna gitme,
 • Kredi kullanım yoğunluğunu azaltma,
 • Yeni kredili ürün açılışlarını durdurup, hali hazırda borcu tamamlamış olan kredilerin borçlarını kapatma,
 • Kredilerin ödemelerini maaş bütçesine göre ayarlamayı tercih etme,
 • Bankalar ve finansal kuruluşlar ile düzenli bankacılık işlemleri yapamaya başlama,
 • Kredi kartı asgari tutarlarını bir gün bile geciktirmeden ödeme,
 • Periyodik olarak kredi kartı toplam borç değerlerini yatırmayı tercih etme,
 • Farklı bankalar üzerinde yer alan kredi ve kredi kartı borçlarını yapılandırılmış tek bir kredi altında birleştirme ve düzenli ödemlerini yapma,
 • Tüm bu işlemleri 1-2 senenin üzerinde süre boyunca düzenli şekilde uygulama,
 • Bu süre zarfında findeks kredi notu yükselmeden yani bir kredi alımı için başvuru gerçekleştirmeme,

Bu uygulama adımlarına uyulması halinde kişinin müşteri portföyü bilgileri iyileşir. Zaman ile ödenen ve kapatılan borçlar, yasal takipten çıkan ödemler yardımıyla Findeks notunun yükseltilmesi sağlanır.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Findeks kredi puanının işlevleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Findeks kredi notu, kişinin risk durumunu analiz etme,
 • Kişinin bir finansal araçtan veya hizmetten yararlanması halinde ödeme yükümlülüğünü ne derecede karşılayacağını saptama,
 • Kişinin finansal taleplerinde ve kredi çekme işlemlerinde kişiyi bir adım öne taşıma veya geri sıralara alma konularında bankalarca karar verilmesi,
 • Sadece kişilerin değil şirketlerinde finansal yükümlüklerini ne kadar yerine getirdiklerini tespit etme işlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.

Findeks kredi notu düşük olan bir bireye veya firmaya, bankacılık sistemleri kapsamında kredi, kredi kartı gibi ürünler kullandırılmaz. Bu işlem bankanın veya finansal kuruluşun, kişinin borçlarını ödeme gücüne sahip olduğuna ikna olmaması nedeniyle yaşanır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Findeks kredi puanının belirlenmesi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Findeks kredi notu belirlenirken 9 farklı banka kuruluşunun ve belirli finansal kuruluşların verilerine başvurulur.
 • KKB’nin kurmuş olduğu Findeks, kredi notlarının belirlenmesinde Türkiye’de bulunan tek yetkili kurumdur. Bu bilgi kapsamında not belirlemeleri Findeks kurulunca yapılır.
 • Kredi notlarını doğru olarak hesaplayacak tek veri kaynaklarının Findeks’te yer alması ve Findeks’in tüm üye banka kuruluşlarının verilerine ulaşması kapsamında detaylı incelemeler yapılarak Findeks kredi notları belirlenir.

Findeks Kredi Notu Oranları

Findeks kredi puanı oranları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Findeks kredi notu oranları Findeks toplam kredi notu rakamının belirlenmesinde kullanılırlar.
 • Bu kapsamda, kişinin kredili ürünlerini ödeme alışkanlıklarının puanının % 35’i,
 • Mevcut finansal hesaplarının bakiyelerinin ve borç bakiyelerinin durum puanlamalarının % 35’i
 • Kredi kullanım yoğunluğu için verilen puanların %10’u,
 • Yeni kredili ürünleri almak için yapılan yeni başvurular için verilen puanın % 11’i,
 • Diğer finansal unsurlar için verile puanın % 9’u oranlarının dikkate alınması kapsamında toplam Findeks kredi notu oranı ve rakamı oluşturulur.

Kimler Findeks Kredi Notu Öğrenebilir?

Findeks kredi notunu sorgulayanlar:

 • Kredili ürünlerden ve finansal işlemlerden yararlanana firma ve şirketler,
 • Findeks kullanıcısı kişi, kurum ve kuruluşlar,
 • Bankaların kredi kartı ve kredi müşterileri,
 • Findeks ile anlaşmalı finansal kurumlar ile çalışan müşteriler,

Bu bireylerin tümü kendi bankalarının veya müşterisi oldukları finansal şirketlerin sundukları sorgumla hizmetleri kapsamında Findeks kredi notu değerlerini öğrenme imkanı bulurlar.

Scroll to Top