Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Bankaların bize kredi verebilmesi  için öncelikle kredi notumuzu bilmemizde fayda var. Çünkü kredi almak istediğimiz tüm bankalar kredi notumuza göre bizlere kredi veriyorlar. Bu nedenle ilk yapmamız gereken notumuzu öğrenip daha sonra başvuru yapmamız bizim için önemlidir. Kredi başvurularında, istediğimiz miktarda krediyi alabilmek için, kredi hesaplama işlemi yaparız.

Hesaplama işlemi yapmadan önce de kredi notunuzu sorgulayarak, kredi almaya uygun olup olmadığınızı görebilirsiniz. Findeks kredi notu öğrenme işlemini artık internet üzerinden veya sms yolu ile basit birkaç işlemle yapabilirsiniz. Kredi kayıt bürosu, kredi notunun adını findeks kredi notu olarak değiştirmiş bulunmaktadır. Kredi kayıt bürosu findeks adı ile kurumsallaşmıştır. Bu sistemde sizin ticari ve finansal sicilinize göre kredi notunuz oluşturulmaktadır. Böylelikle finansal risk bilgileriniz analiz ediliyor. Findeks, kredi kartı borcunuzu ödeme düzenliliğiniz ve kredi ödemelerinizin de düzenli olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir. Bankalar kredi verirken bu gibi ayrıntılara dikkat ederek size ona göre kredi vermektedir. Eğer ki notunuz düşük ise bankaların size kredi vermesi de zorlaşacaktır.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Öncelikle kredi kelimesinin anlamından bahsedecek olursak; kısa ve öz olarak anlatmak gerekirse ekonomi alanında bir borçtur. Örneğin bir bankadan 5 bin alınıp daha sonra yasal faizi ile geri peşin veya taksitle ödemedir. Bu noktada Kredi notu kavramı kullanıcılar açısından büyük önem arz etmektedir. Peki Findeks kredi notu nedir? Findeks Kredi notu, bireylerin bankalardan kullandıkları taksitli kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait kredi kullanım ve ödeme alışkanlıklarına göre hesaplanan bir nottur.

Daha kısa öz anlatmak gerekirse örneğin, Ali A bankasından çektiği 5 bin lirayı taksitli ödeyecekse her ay düzenli olarak ve 36 ay vadeli olarak 250 TL ödemesini yapacak şekilde hesaplayan bir not sistemidir. Ali Eğer bankasına çektiği parasını geri düzenli olarak ödüyorsa örneğin 1000 not verilir. Eğer 1000 notun altında ise bir dahaki kredi çekme olasılığı azalmış olur.

Findeks Kredi Notum Kaç Olmalıdır ve Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Eğer findeks kredi notunuz düşükse ve kredi notu kaç olmalı diye düşünüyorsanız kredi notu yükseltme yöntemleri ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuzun düşük olmasının birkaç nedeni olabilir ve bunlara dikkat ederek kredi notunun yükseltilmesi sağlanabilir. Bu nedenler ise;

 1. Sizin çektiğiniz kredi ve kredi kartlarınızın borç ödeme alışkanlığınızdır.
 2. Çektiğiniz kredi ve kredi kartlarınızın hesap özetinizin asgari tutarınızın zamanında ödeme yaparsanız kredi notunuzu olumlu etkileyen unsurlardandır ve notunuz yükselir.
 3. Fakat kredi ve kredi kartlarınızın hesap özetinizi asgari tutarlarınızı zamanında ödemezseniz kredi notunuzu % 30 olumsuz yönden etkileyen unsurlardır ve kredi notunuz düşer. Ayrıca bu etken başta gelmek üzere nedenlerdir.
 4. Sizin yakın zamanda aldığınız yeni kredidir. Yani henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zaman da aldığınız kredilerdir. Sizin riskli müşteri olmanızı artıran nedendir. Bununla birlikte notunuzu % 20 etkilemiş oluyor.
 5. Sizin ödeyip iyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler göz önüne alınarak hesaba dâhil oluyor bu durum notunuzu %25 olumsuz etkiliyor.
 6. Size bağlı kredi kullanım yoğunluğudur. Yani siz kredi kullanıp da olumlu ödeme tarihçesine sahip iseniz. Notunuz diğer müşterilere göre yüksek olabilir. Bu durum notunuzu % 15 etkilemiş oluyor.
 7. Ve size bağlı nedenler bu durum % 10 notunuzu etkilemekte.

Genel olarak Findeks Kredi Notunuzu yükseltmenin yöntemi borçlarınızı zamanında yatırmaya başlamanızdır. Borçlarınızı zamanında yatırmaya başladığınız zaman kredi notunuz da yükselmeye başlayacaktır.

Yani kısaca kredi notunu oluşturan etmenlere değinecek olursak, Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30, Yeni Kredi Arayışı %20, Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25, Kredi Kullanım Yoğunluğu %15 ve diğer etkenler % 10 oranında kredi notunu oluşturmaktadır. Dokuz bankanın ortaklığıyla Findeks kredi notu sorgulama sistemi kurulmuştur. Bu sistem Kredi Kayıt Bürosu’nun ekonomi ve finans hayata sokmuş olduğu bir sistemdir. Bu uygulama ile birlikte artık bireysel ve şirket bazında kredi notu sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Kredi Notunda Risk Tablosu

Kredi notunuz düşük olup da kredi çekme ihtimaliniz de var. Ancak kredi notunuz yüksek olduğu halde kredi çekemeyebilirsiniz de. Çünkü bankanız sadece notunuza değil yukarıda belirttiğimiz gibi etkenlere de bakıyor.

Esas puanlarınız 0 – 1900 arasında olarak değişebilir. Simdi risk çeşitlerine bakalım

0-799 puan arası en riskli kişilerdir.
800-1299 puan arası orta riskli kişilerdir
1300-1499 puan arası az riskli kişilerdir.
1500- 1699 puan arası iyi riskli kişilerdir.
1700-1900 puan arası 0 risksiz kişilerdir.

Not olarak belirtecek olursak; Kredi başvurularında kredi talebiniz ile kredi vadesinin dengesine dikkat etmelisiniz. 10.000 TL kredi için 12 ay vade ile 2000 TL bordrolu çalışan iseniz, 1700 kredi puanı için krediniz reddedileceği gibi aynı şartlarda 10.000 TL kredi için 24 ay vade ile 1200 kredi puanına sahip kişilerin kredisinin onaylanmaması için hiçbir neden yoktur. Orta riskli kategorisindeki kişiler için kanuni takibi yok ancak belgelenebilir geliri yoksa, almakta olduğunuz ücret asgari ücret altındaysa veya düzensiz ödemesi varsa yüksek ihtimalle bu kişinin kredili ürün talebi onaylamayacaktır.

Kredi notu öğrenme işlemi internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemini yapmak oldukça basittir. Eğer sizde kredi çekmek istiyor iseniz öncelikle kredi notunuzu öğreniniz. Findeks kredi notu öğrenme işleminin nasıl yapıldığını yazının devamında kısaca anlattık. Bu bilgileri takip ederek siz de Findeks Kredi Notu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLAR

Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme

Yazımızın önceki bölümlerinde de bahsettiğimiz üzere insanların bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için kullanmakta oldukları en büyük referanslardan biri de kredi notudur. Kredi notu sayesinde bankacılık alanında hizmet veren bankalar teknolojik ürünlerini sürekli güncellenmekte ve bu ürünleri kullanıcılara sunmaktadır. Ankara’da 1946 yılında kurulmuş olan Garanti Bankası sahip olduğu aktif büyüklüğü ile günümüzde Türkiye’nin en büyük ikinci özel Bankası konumuna yükselmiştir.  Garanti Bankası yurtiçinde ve yurtdışında kurduğu ortaklıkları ile entegre finansal hizmetler de vermektedir. Garanti Bankası “Başka bir arzunuz?” sloganı ile dillere yerleşmiştir.

Kurulduğu günden bu yana ilerlemesini istikrarlı bir şekilde sürdürmekte olan Garanti Bankası kredi notunuzu öğrenmek isterseniz tek yapmanız gereken internet bankacılığına giriş yapmaktır. Garanti Bankası internet bankacılığı işlemleri üzerinden birçok hizmetten kolaylıkla faydalanmanız mümkündür. Garanti İnternet bankacılığına 7 gün 24 saat boyunca İstediğiniz süre zarfında ulaşmanız mümkündür bunun için müşteri numaranız ya da TC kimlik numaranız ile giriş yapmanız yeterlidir Dilerseniz kart numaranızı kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı üzerinden sunulmakta olan Raporlar kısmında yer alan KKB Raporları biriminin kullanması ile birlikte kredi notu ve kredi risk raporu öğrenilebiliyor. Kısaca belirtmek gerekirse Garanti Bankası Kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken internet bankacılığına giriş yapmaktır diyebiliriz.

Garanti Bankası Kredi Notunuzun Kaç Olduğunu Öğrenmek İstiyorsanız Lütfen TIKLAYINIZ!

İŞ Bankası Kredi Notu Öğrenme

İş Bankası Yani uzun haliyle Türkiye İş Bankası A.Ş Türkiye’de Atatürk’ün yönlendirilmeleri ile 1924 yılında kurulmuş bir bankadır. İş Bankası’nın en büyük özelliklerinden biri de Cumhuriyet döneminin ilk ulusal Bankası olma özelliğine sahip olmasıdır. İş Bankası’nın Türkiye dışında Rusya’da iş bank Rusya ve Almanya’da İş Bankası adıyla kurulmuş iki iştiraki de bulunmaktadır.  İş Bankası İlk olarak Celal Bayar’ın liderliği altında Ankara’da 10 adet eleman ile hizmetlerine başlamıştır.  Türkiye’ye ilk ATM’leri 1982 yılında İş Bankası getirmiştir ve bankamatik isminin marka haline gelmesini yine bu banka sağlamıştır. aynı zamanda  internet bankacılığının Türkiye’de ilk kullanımını Bu banka sağlamıştır. yani İş Bankası internet bankacılığı alanında Türkiye’de öncü bir rol üstlenmektedir.

İş Bankası Findeks kredi notu sorgulama yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem İş Bankası’nın internet şubesine giriş yapmaktır. İş Bankası bireysel internet şubesine giriş yapmak için müşteri numaranızı veya TC kimlik numaranızı ya da kart numaranızı ihtiyacımız vardır Bunun dışında belirlemiş olduğunuz şifreyi girmeniz ve giriş butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede internet şubesi giriş yaptıktan sonra devamında yapmanız gereken ilk işlem sol taraftaki menüden kredilerin eşinin seçmelidir daha sonra kredi risk raporu seçeneğini seçerek kredi notunuzu görüntüleyebilirsiniz ancak İş Bankası kredi notu sorgulama işlemi için hesabınızdan 7 TL işlem ücreti kesilmesini isteyecektir. Bu işlem için İş Bankası hesaplarınız size gösterilecek ve tahsilatın hangi hesabınızdan yapılmasını istediğinizi seçmeniz istenecektir. Bu aşamada sizden mail hesabınız istenecektir. Vermiş olduğunuz bilgiler doğru ise ve tutar hesabınızdan tahsil edildiği ise işleminiz için rapor hazırlanacak ve 3-4 dakika içerisinde belirttiğiniz mail adresine gönderilecektir Bu sayede kredili ürünlerinizin son beş yıla ait ödeme dökümleri size ulaşmış olacaktır.

İŞ Bankası Kredi Notunuzun Kaç Olduğunu Öğrenmek İstiyorsanız Lütfen TIKLAYINIZ!

Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks kredi notu sorgulama işlemini yaparak kredi notu öğrenme için öncelikle sisteme üye olmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamaktır. Vermiş olduğumuz linke tıklamanız halinde karşınıza bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfadan öncelikle kredi notu alanına tıklayınız. Daha sonra ise yeni üye adlı butona tıklayınız. Üyelik için sizden TC kimlik numaranız, doğum yılınız, e-posta adresini, çalışma şekliniz ve eğitim durumunuz gibi bilgiler istenecektir.

bilgiler

Bu bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra TC kimlik numaranız ve şifrenizi giriniz. Bu adımların sonunda kredi notu sorgulama ekranına ulaşmış olursunuz.

giriş sekmesi

Findeks Kredi Notu Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

SMS İle Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi notumu nasıl öğrenirim diye düşünenlerin başvurabileceği en kolay yöntemlerden birisi de SMS yolu ile Findeks kredi notu sorgulamasıdır. Ülkemiz de yaygın olarak kullanılmakta olan operatörler Vodofone, Avea(Türk Telekom), Turkcell GSM dir. Yazımızın bu bölümünde operatörlere göre kredi notu sorgulamasının nasıl yapılacağını anlatacağız.

Avea(Türk Telekom) ile Sms sorgulaması Nasıl Yapılır?

TC Kimlik Numaranızı ve doğum tarihinizi aralarında boşluk bırakarak 1122’ye göndererek servisten faydalanabilirsiniz. (Örnek: 12345678901 1980)
Servis ücreti tüm vergiler dahil (KDV ve ÖİV) 9 TL’dir.
Servisten, son 5 yıl içinde kredi kartı, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı kullanan tüm Avea

(Türk Telekom) lılar yararlanabilir.

Hesaplanamayan özel durumlar kredi notu sorgulanırken müşteriye bildirilir.
Bireyler kendi cep telefonları üzerinden sadece kendi kredi notlarını sorgulayabilir; başkalarının kredi notlarını sorgulayamazlar

Turkcell ile Sms sorgulaması

Telefonunuzun Sms uygulamasını açarak TC Kimlik numaranızı ve doğum yılınızı girerek 1122 ye gönderebilirsiniz. Kullanacağınız bu hizmet Turkcell üzerinden ücretlendirilmektedir. Ücret olarak da bu hizmet 9 tl olarak belirlenmiştir.

Vodafone ile SMS Sorgulaması

Vodofone operatörü üzerinden Findeks Kredi Notunuzu Sms sorgulaması ile gerçekleştirmek mümkün değildir fakat bayiye gidip öğrenme şansımız vardır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 16 yorum yapıldı:

 1. Zehra Ütteci dedi ki:

  Kredi notum ne kadar

  1. admin dedi ki:

   Kredi notunuzu size vereceğimiz linkten, üye olduktan sonra öğrenebilirsiniz. https://isube.findeks.com/ers/login.xhtml

 2. İbrahim yılmaz dedi ki:

  Merak ettim

  1. admin dedi ki:

   Kredi notunuzu merak ediyorsanız size vereceğimiz linkten, üye olduktan sonra öğrenebilirsiniz. https://isube.findeks.com/ers/login.xhtml

 3. İhsan dedi ki:

  kredi kartı almak istiyorum 3 bankaya başvuruda bulundum ama bi sonuç alamadım bukonuda bana yardımcı olabilirmisiniz yada notumu nasıl yükseltecem

  1. admin dedi ki:

   Kredi notunuzu yükseltmek için bankalara olan borçlarınızı ödemeli, borçlarınızı ödedikten sonra faturalarınızı dahi düzenli ödemelisiniz.

 4. MUHSİN dedi ki:

  kredi notum kac acaba

  1. admin dedi ki:

   Kredi notunuzu size vereceğimiz linkten, üye olduktan sonra öğrenebilirsiniz. https://isube.findeks.com/ers/login.xhtml

   1. Sevgi özbek dedi ki:

    Kredi notum kaç acaba

    1. admin dedi ki:

     Kredi notunuzu size vereceğimiz linkten, üye olduktan sonra öğrenebilirsiniz. https://isube.findeks.com/ers/login.xhtml

 5. 661uu dedi ki:

  ben uye oldum neden para almadan islem yapilmiyor?

  1. admin dedi ki:

   Maalesef bu Findeks’le ilgili bir durumdur. Müşteri hizmetleriyle görüşerek şikayetinizi iletebilirsiniz.

 6. özcan dedi ki:

  Kredi notum .

  1. admin dedi ki:

   Kredi notunuzu size vereceğimiz linkten, üye olduktan sonra hesaplayabilirsiniz Özcan Bey. https://isube.findeks.com/ers/login.xhtml

 7. gül dedi ki:

  ben üye oldum bunun bana ne yararı veya zararı var ögrenmem mümkün mü merak edıyorumda üye oldum dıye para falan mı ödeyecegim biyerlere lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. admin dedi ki:

   Kredi notunuzu öğrenerek, kredi puanınızla herhangi bir bankadan kredi alıp alamayacağınızı öğrenmiş olursunuz. Üye olduktan sonra kredi notu öğrenmek için belirlenen ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Yorum Yaz