Yasal Takipte Kredi Çekilir Mi?

Yasal Takipte Kredi Çekimi

Günümüzde bankalardan birçok kredi türü alınabilmekte ve ihtiyaçlar giderilebilmektedir. Bu kadar çok kullanılması dolayısıyla beraberinde birçok sıkıntıyı da getirmektedir. Bu sıkıntılardan en büyüğü ve en önemlisi kuşkusuz ödeme sorunlarıdır. Bankalardan kredi alan ve ödemelerinde sıkıntı yaşayan bireyin kredi sicili yani notu etkilenmektedir. Ödemelerin belli bir süre sıkıntılı olması veya hiç olmaması durumunda ise bireyler yasal takibe düşmektedir. Yasal takibe düşen bireylerin bir sonraki kredi alımında büyük sorunlar ile karşılaşacağı şüphesizdir. Bu nedenle kredi alırken çok dikkat etmeli ya da kredi kartı kullanıyorsanız ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Böylece yasal takibe düşmez, kolaylıkla kredi ve/veya kredi kartı başvurusunda bulunup alabilirsiniz. Kredi kartı ve/veya kredi ödemelerinde sıkıntı yaşayarak yasal takibe düşen bireylerin merak ettiği “Yasal Takipte Kredi Çekilir Mi?” sorusunun cevabını yazımızda detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Yasal Takipte Nasıl Kredi Çekilir?

Günümüzde bireyler ihtiyaçları doğrultusunda aldıkları kredi veya kullandıkları kredi kartlarının ödemelerinde yaptıkları hatalar, aksaklıklar ve dikkatsizlikten dolayı büyük sıkıntılar yaşamakta ve büyük bedeller ödemektedirler. Örneğin kredi veya kredi kartı borcunuzun ödenmemesi ya da geç ödenmesi durumunda şahsınıza yasal takip başlatılır. Üstelik borcunuzu ödediğiniz takdirde dahi bankalar ile bir süre çalışamazsınız. Bunun sebebi ise yasal takibin kredi sicilinizi olumsuz etkilemesi ve bankalar ile en ufak bir iş birliği içine girme isteğinizde bile sicilinize bakılmasıdır. Yasal takibe düşmeniz aslında bir bakıma sizlerin hatasıdır. Ya ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına girmişsinizdir ya da beklediğiniz bir yerden para gelmemiş veya işleriniz yolunda gitmemiştir. Ancak yasal takibe düşen bireylerin bir kısmı da unutkanlığıının ya da ihmalkarlığının cezasını çekmektedir. Kullanılmayan kredi kartında kalan ve unutulan çok küçük bir borç bile sizleri yasal takibe sokabilmektedir.

Yasal takibe çeşitli sebeplerden dolayı düşen bireylerin bu durumu düzeltmesi adına bazı alternatifler sunulmaktadır. Bu alternatiflerden birisi ipotek etme yöntemidir. Birey yasal takipte olan borcunu ödemek amacıyla sahip olduğu taşınmaz mal veya aracı bankaya ipotek ederek kredi talebinde bulunabilmektedir. Çektiği kredi ile borcunu kapatıp ödemelerini düzenli bir şekilde ödeyebilir. Böylece hem yasal takip ortadan kalkar hem de yaptığı düzenli ödemeler ile bireyin kredi notu yükselir. Yasal takipte hangi bankalar kredi verir diye sorduğunuz takdirde maalesef sorunuz cevapsız kalacaktır. Çünkü şu bankalar yasal takipli bireylere kredi vermektedir denilmesi yanlış olacaktır. Eğer ipotek göstereceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa herhangi bir bankaya başvurduğunuzda kredi alabilmeniz mümkün olacaktır. Hangi bankalardan yararlanabilirim sorusunun cevabını teminatlarınız ile beraber kredi almak istediğiniz bankalarla görüşerek bilgi alabilirsiniz. Eğer başvurduğunuz bankada tanıdığınız varsa çalışanın müdürlüğe yazdığı dilekçe sonucunda kredi alabilmeniz mümkün olabilmektedir. Ancak bu durumda da ipotek istendiği unutulmamalıdır. Çünkü zaten ödemelerinizi yapmadığınız için başlatılan yasal takipten dolayı banka kendini ipotek ile güvence altına alır.

Kredi notu bireyler için çok önemlidir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa bankalar ile olan ilişkileriniz bir o kadar kolay olacaktır. Bu nedenle yasal takip kredi notunuzu bir hayli etkileyecek büyük bir düşüş yaşatacaktır. Borçlarınızı ödeyip yasal takipten kurtulduktan sonra kredi ve/veya kredi kartı ödemeleriniz de dahil olmak üzere her türlü ödemenizi düzenli bir şekilde ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Böylece ileride ihtiyacınız olduğunda kolay bir şekilde kredi çekerek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Scroll to Top