Kobi Kredisi Veren Bankalar

banka tasima 18

Öncelikle Kobi kelimesi bir kısaltma olup, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler olarak açılımı yapılmaktadır. Bankacılık sektöründe kobilere özel bir çok farklı imkan sunulmaktadır, krediler de bunlardan bir tanesidir. Türkiye’de ekonomi alanında büyük yere sahip olan kobiler finansman desteğe ihtiyaç duydukları anda bankaların sunmuş olduğu özel kobi kredilerini kullanma imkanı bulurlar. Kobi kredilerini kullanabilmek için, kobi kredisi kullanmak isteyen işletmelerin vergi levhası sahibi olmaları şarttır. Bu her banka için aynı olan bir durumdur. Kobi kredileri, bankacılık hizmetleri arasında en çok talep gören kredi çeşitlerinden biri olduğu için hemen her banka kobi kredisi fırsatını sunar. Bankaların kobi kredileri kobilerin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Kobi kredisi veren bankalar arasında İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank, Akbank, Finansbank, Yapı Kredi, TEB, Ziraat Bankası ve ING Bank bulunur.

İş Bankası

İş Bankası Kobi kredileri, nakdi ve gayrinakdi Kobi kredileri olarak 2 ana başlığa ayrılır. Nakdi Kobi kredileri arasında; Taksit Ödemeli Ticari Krediler, Ticari Ek Hesap, MaxiPOS Kredisi, Altın Kredisi, İşyeri Kredisi, Küçük İşletmeler TL Kredisi, Kendi İşim Kredisi, İşyeri Kira Kredisi, Kira Temlikli Kredi, Ticari Arsa Kredisi, Tarım Kredileri, Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Kredisi, Gün İçi Kasa Kolaylığı Kredisi, Tedarikçi Kredisi, Küçük İşletmeler Yatırım Kredisi, Küçük İşletmeler İhracat Döviz Kredisi, Turizm İşletme ve Yatırım Kredileri, Küçük İşletmeler Faturalı Alışveriş Kredisi, Franchising Kredisi, Esnek Faizli Ticari Kredi, İhracat Döviz Kredisi, Ticari Taşıt ve Filo Kredisi  ve Kadın Girişimci Kredisi bulunmaktadır.

 Gayrinakdi Kobi kredileri arasında; Teminat Mektupları, Akreditif Krediler, Aval Kabul Kredileri, Leasing Garantisi, Referans Mektupları, Prefinansman Garantisi, İhracat Akreditiflerine Teyit Kredisi, Yurtiçi Akreditif İskontosu ve Türk Eximbank Sevk Öncesi Reeskont Kredisi yer almaktadır. İş Bankası Kobi kredi hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için ve ya kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın iş bankası şubesine gidebilirsiniz.

Vakıfbank

Vakıfbank’ta kobilere özel düşük faizle 36 ay vade fırsatı ile kobi kredisi kampanyasını müşterilerine sunar. İşletmeniz için size lazım olan tüm finansman desteği sağlayan kobi kredileri için size en yakın Vakıfbank şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

Garanti Bankası

Garanti bankası da kobilere özel kredi kampanyası sunan bankalardan. Garanti bankasının kobilere özel sunduğu kredilerden faydalanarak işletmenizi büyütebilirsiniz. %1,15’ten başlayan faiz fırsatları ve 3 ay ödemesiz kredi kampanyası kobilere ve esnaflara özel hazırlanmıştır. Bu kredi kampanyasının vadesi 48 aydır. İlk  3 ay ödemesiz dönemli kredinin vadesi minimum 12 ay, maksimum 48 aydır. Eğer isterseniz ödemenizi aylık eşit taksitler halinde minimum 1 ay, maksimum 48 ay vadeli olarak yapabilirsiniz. Ödemesiz dönemli kredi için kredi alt limiti 10.000 TL’dir üst limit yoktur. Aylık eşit taksitli kredi için kredi alt limiti 1.000 TL’dir ve yine üst limit yoktur. Bu kampanya  sadece ticari taksitli kredi için kullandırılacaktır. Bireysel amaçlı kullandırım yapılmayacaktır.

Denizbank

Denizbank kobilere özel yıllık %9,9 faiz oranıyla ve 12 ay vadeli kredi fırsatı sunar. Bu krediyi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsa üyesi olan kobiler kullanabilir. Bu kredinin üst limiti 150.000 TL’dir. Denizbank kobi kredisi Nakdi ve Ticari bir kredidir. Aynı zamanda aylık taksit ödemeli, 250 TL KGF başvuru ücretli, 250 TL Tahsis ücretli, 0.5 KGF komisyonlu bir kredidir. 250 TL KGF başvuru ücreti, başvuru tutarı veya kullandırma tutarından bağımsız olarak, başvuru esnasında alınır. Kredinin onaylanmaması durumunda bu tutar geri ödenmez. Bu durumun tam tersi olarak 250 TL tahsis ücreti kullandırım esnasında alınır.

KGF Kredi Kefalet Komisyonu: Kredi tahsisi esnasında toplam kredi tutarının %85’ine kadar Kredi Garanti Fonu tarafından kefalet verilecektir. Bu kefalet karşılığında Kredi Garanti Fonu’na ödenmek üzere, kredinin kefalet tutarının %0.5’i kadar Kredi Garanti Fonu Komisyonu alınacaktır. Bu krediden bir kobi yalnızca bir defa faydalanabilir.

Akbank

Akbank kobilere özel çeşitli fırsatlar sunar. Akbank’ın diğer bankalardan farklı bir özelliği ise yeni kobilere de kredi fırsatı sunmasıdır. Akbank kobi kredilerine başvurmak isterseniz size en yakın Akbank şubesine gidebilirsiniz.

Finansbank

Finansbank, Kobi kredileri de diğer bir çok banka gibi nakdi ve gayrinakdi Kobi kredileri  olarak ikiye ayrılır. Gayri nakdi kredilerin arasında teminat mektupları, akreditif kredileri, kabul ve aval kredileri, referans mektupları gibi krediler yer alır.  Nakdi krediler ise spot krediler, rotatif krediler, taksitli ticari krediler, yatırım kredileri gibi kredilerden oluşur. Finansbank Kobi kredi hizmetlerinden yararlanmak için Finansbank şubelerinden birine uğrayabilirsiniz.

Yapı Kredi

Yapı Kredi Kobi kredileri nakdi ve gayrinakdi Kobi kredileri olarak ikiye ayrılır. Yapı Kredi Makine Donanım Kredisi, Nakit Destek Kredisi, Yapı Kredi Bankası Franchising Kredisi, Kobi Ar-Ge Kredisi ve Taksi Kredisi kobi kredilerinin çeşitlerindendir. Nakit destek kredileri her türlü işletme nakit ihtiyacını gidermek amaçlı kullanabilir. Geri ödemelerinizi bir, üç ve altı ayda bir eşit taksitler halinde veya 6 aya kadar ödemesiz olarak yapabilirsiniz. Yapı Kredi kobi özel kredilerinin üst limiti yoktur ve vadesi 36 aya kadardır.

Türkiye Ekonomi Bankası

TEB yani Türkiye Ekonomi Bankası kobilerin en büyük destekçilerinden biridir. TEB Kobi kredileri arasında kadın patronlara özel Kobi kredileri, KOSGEB destekli krediler, Exim Bank kredileri ve AFD kredisi gibi özel seçenekler de vardır.

KOSGEB destekli krediler kapsamında KOSGEB, çeşitli dönemlerde KOBİ’lere yönelik destekler sağlamak amacıyla kredi programları düzenlemektedir. TEB’te KOSGEB tarafından sağlanmakta olan KOBİ Destek Kredileri’ne  aracıdır. Bu kredi programlarının içeriği ve şartları konularına göre değişiklik gösterebilmektedir. Elbette ki KOSGEB veri tabanına kayıtlıysanız bu kredi programlarından yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası kobilere en çok destek veren bankalardandır. Ziraat bankası kobi kredileri nakdi ve gayrinakdi krediler olarak iki başlığa ayrılır. Ziraat Bankası nakdi ve gayrinakdi kredileri kullanarak işletmenizi genişletebilirsiniz. Üstelik uygun ödeme fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

 ING Bank

ING Bank’ın kobi kredilerine özel sunduğu kredi de kobiler için oldukça avantajlı bir kredi türüdür. Krediden yalnızca firma sahibi olanlar faydalanabilir. ING Bank’ın kobilere özel sunduğu kredinin miktarı maksimum 48.000 TL’dir. Bu krediye sms ile başvuru yapabilirsiniz. Ancak gelecek olan ön onay mesajı kredinizin onaylandığı anlamına gelmez. Gelen ön onay mesajından sonra gerekli belgeler ile size en yakın olan şubeye giderek işlemlerinizi tamamlamanız gerekecektir. Bu aşamada önemli olan evraklarınızın eksiksiz olması ve TC kimlik numarasının size ait olmasıdır.

SMS ile başvuru yapmak için KOBİ yazıp, bir boşluk bırakıp T.C. Kimlik numaranızı yazarak 2205’e SMS göndermeniz yeterli olacaktır.

Scroll to Top