SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLAR KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

KREDİ NOTU KAÇ OLMALI

Ülkemizde her birey erginlik yaşına geldiğinde gerekli sigorta girişlerini gerçekleştirerek gerek devlet kapısında gerekse özel veya bireysel anlamlarda sigorta işlemlerini başlatır ve sigorta prim günlerinin yanı sıra düzenli sağlık güvencesine sahip olmayı hedefler. Fakat yürüttüğümüz yaşantıda ekonomik durumlarımız bizi zor durumda bırakabilir. Bunun için günümüzün en büyük alışkanlıklarından biri olan bankalar aracılığı ile desteğe yüksek seviyede talepte bulunulmakta ve bütçe planlamasını belirli seviyede tutmayı amaçlamaktadır. Bu kişilerin belirli resmi gelirleri olduğu için kredi başvurularından olumlu cevap alarak kredi alma işlemini gerçekleştirmeleri mümkündür. Tabi düzenli gelirin yanı sıra kredi notunuzun da yüksek olması gerekmektedir. Peki bunun dışında kalan ve sosyal güvencesi olmayanlar kredi çekebilir mi? İşte bu makalemizde sosyal güvencesi olmayanlar kredi çekebilir mi konusu ile ilgili ayrıntılı bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bankalara yapılan kredi başvurularından olumlu cevap alabilmek için düzenli resmi bir gelirinizin olması gerekmektedir. Eğer sosyal güvencesi olmayanlar kredi çekebilir mi diyorsanız direkt olarak size kredi çıkma olasılığı düşüktür. Çünkü başvurudan olumlu cevap alabilmeniz için en az 3 aylık sigortanızın olması gerekmektedir ve en önemlisi de kredi başvuru dönemi içerisinde sigortanızın devam ediyor olmasıdır. Sigortasız müşterilerini de kazanarak potansiyelini arttırmayı amaçlayan bankalar sosyal güvencesi olmayanlar kredi çekebilir mi sınıfında yer alan vatandaşlar için de değişik paketler ya da kredi talep türleri oluşturmuştur. Bu kredilere birkaç yolla sahip olabilirsiniz. Tapusu sizin üstünüzde bulunan gayrimenkulü ipotek yaptırarak belli bir krediye sahip olma şansınız vardır. Bunun için başvuru yaptığınız bankaya ait eksperler, ipotek gösterdiğiniz gayrimenkulü keşif için gelir, uygunluk derecesi ve fiyat biçme aşamalarından sonra eğer uygunsa ipotek ettirilebilir ve o mülk üzerinden belli bir yüzdede kredi çekilebilir. Bir diğer seçenek ise kefil bularak kredi çekme talebidir. sosyal güvencesi olmayanlar kredi çekebilir mi işleminden olumlu cevapla ayrılabilmeniz için kefil olacak kişinin kredi notu yüksek olmasının yanı sıra, bankada adına ait mevduat hesabı olan sadık müşteriler olması da gerekebilir.

Kefil olacak kişiden istenecek olan bir diğer belge de belirli seviyede düzenli gelire sahip olduğunu gösteren maaş bordrosu veya bir gayrimenkulden düzenli kira belgesinin olduğunu gösteren resmi belgelerdir. Bu aşamalar tam ve eksiksiz olursa bankadan olumlu cevap alma ihtimaliniz vardır. Sonuç olarak sosyal güvencesi olmayan kişilere doğrudan kredi hizmeti verilmemektedir. Fakat bu vatandaşların da bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için üstte sıraladığımız gibi değişik kolaylıklar sağlanmış ve hizmet kapıları tüm bu sınıfta yer alan vatandaşların hizmetine sunulmuştur.

Scroll to Top