Tekstilbank (ICBC) Çalışma Saatleri

time change

Bankalar kişilere birçok hizmet sunar. Bu hizmetler kredi kartı, banka hesabı, kredi seçenekleri şeklinde ana hizmetler olarak sıralanabilir. Küçükten büyüğe artık herkesin bankalar ile dolaylı da olsa bir şekilde ilişkisi bulunmaktadır. Örneğin kredi kartına sahip olmak için 18 yaşını doldurmak gerekir iken aileler dilerlerse 16 yaşından büyük çocuklarına ek kart çıkartabilmektedir. Bu gibi örneklerden anlaşılacağı üzere kredi kartı kullanımı ülkemizde fazlası ile yaygındır. Bankalar sadece kredi kartları ile kişilerin hayatlarında yer almamaktadır. Örneğin kişiler yıllarca biriktirdikleri paraları bankalarda saklamak için bir banka hesabı açmayı tercih edebilmektedir. Banka hesapları sadece para saklamak değil alışveriş yapmak için de kullanılan bir hizmettir. Kişiler isterler ise banka hesapları ile alışveriş ödemelerini yapabilmektedir. Bankaların kişilerin hayatında yaygın olarak yer almasını sağlayan bir diğer hizmet ise kredilerdir. Günümüzde insanlar ev, araba gibi yüklü miktarda para gerektiren harcamalar için bankalara kredi başvurularında bulunabilmektedir. Kredi kartı kullanımın fazla olmasının sebeplerinden birisi tam da bu sebeptir. Bütün olarak nakit paraya günümüzde ulaşmak zorlaşmaya başlamış bu sebeple farklı hizmetler ve ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Bahsi geçen bu hizmetler bankaların kişilere sunmuş olduğu hizmetlerden sadece bazılarıdır.

Bu yazıda ülkemizde hizmet veren Tekstilbank, yeni ismi ile ICBC’nin kuruluşu ve hakkındaki bilgiler, bankalar çalışma günler ve saatleri, Tekstilbank (ICBC)’ın çalışma saatleri gibi konulardan bahsedilecektir.

Tekstilbank (ICBC) Ne Kurulmuştur?

Ülkemizde birçok öncü banka faal olarak hayatlarına devam ettirmektedir. Eskiden beri ülkemizde hizmet veren bankalar olmakla birlikte dış ülkelerde kendini kanıtlamış ve Türkiye’de de aynı faaliyetleri göstermek, çalışmak amacıyla alıp Türkiye’ye girme kararı alan bankalar da mevcuttur. Tekstilbank, verilen bu örneğe tam olarak uymaktadır. 1986 yılında İstanbul’da Tekstilbank A.Ş. adıyla kurulmuştur.

Tekstilbank Neden İsim Değiştirmiştir?

Yıllarca ülkemizde bireysel bankacılık, KOBİ bankacılığı gibi alanda hizmet vermiş olan Tekstilbank 2015 yılında hisselerinin %75.5’ini Çinli banka olan ve dünyanın en büyük bankası olarak nitelendirilen Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)’ya devretmiştir. Kalan hisseleri IMKB’da halka açık işlem görmektedir. Bu devrin sonunda aynı yıl içinde banka isim değişikliğine gitme kararı almış ve yıllarca Tekstilbank olan ismini ICBC olarak değiştirmiştir. Bu tarihten itibaren banka ICBC adı ile Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamıştır.

Tekstilbank (ICBC) Çalışma Günleri Nedir?

Ülkemizde bankalar genellikle hafta içi faaliyet göstermektedir. Hafta içi günlerinde bankadan bankaya değişen mevcut çalışma saati içinde gideceğiniz bir banka şubesinde banka ile ilgili bütün işlemlerinizi halledebilirsiniz. İnsanlar genellikle banka ödemeleri için banka şubesine gitmektedir. Ödemelerin bir son tarihi olduğu için müşterilerin hafta içi ve hafta sonu durumuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Bankalar hafta içi çalışmakla beraber hafta sonu da çalışabilmektedir. Sınır kapılarında, hava alanlarında veya şehir merkezlerindeki belirli şubelerinde hafta sonu da çalışma protokolü uygulanabilmektedir. Hafta sonu çalışan bankaları, müşteri olduğunuz bankadan öğrenebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tekstilbank (ICBC),  Türkiye genelinde bankaların uyguladığı protokole uyarak hafta içi faaliyet göstermektedir. Hafta sonu ise faaliyet gösteren Tekstilbank (ICBC) şubesi bulunmamaktadır. Bu sebeple Tekstilbank (ICBC) müşterilerin herhangi mağduriyet yaşamamaları için bankadaki mevcut işlerini hafta içi halletmeleri tavsiye edilmektedir.

Tekstilbank (ICBC) Çalışma Saatleri Nedir?

Ülkemizdeki bankaların çalışma saatleri değişkenlik göstermektedir. Açılış saati, öğle molası, kapanış saati gibi saatlerde bankaların şubelerine göre bir değişkenlik olabilmektedir. Örneğin Garanti Bankası’nın bazı şubeleri öğle arası vermemektedir fakat bankaların geneli öğle arası vermektedir. Bu durumu bankalardan ilgili şubeler için öğrenebilirsiniz.

Tekstilbank (ICBC), öğle molası veren bankalardandır. Sabah açılış 09.00 olmakla beraber 12.30’da öğle molası verilmektedir. 13.30’da tekrar mesai başlamakla birlikte 18.00’da mesai bitmektedir. Bu saatler genel olmakla birlikte şubelerden genel bilgi almakta fayda vardır.

Scroll to Top