Yapı Kredi Posnet Sanal Pos Hata Kodları

Yapıkredi Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme

Ülkemizde önde gelen özel sermayeli bankalardan biri Yapı Kredi Bankası hem bireysel müşteriler hem de ticari kurumsal müşterileri için yaptığı hizmetler ve kampanyalar sayesinde daima ön plana çıkmaktadır. Bu yazımızda; Yapı Kredi Bankası’nın ticari olan kurumsal müşterilerini ilgilendiren Yapı kredi posnet sanal pos hata kodları konusunda bilgilendireceğiz. Aşağıdaki tabloda sizlere yapı kredi posnet sanal pos hata kodlarını vermeye çalıştık.

KOD MESAJI AÇIKLAMASI
0001 BANKANIZI ARAYIN Kart bu tip işleme izin vermiyor ya da kartın kredisi yetersizdir.Bankayı arayın.
0004 RED- KARTA EL KOY Kart bloke olmuştur.
0005 RED-ONAYLANMADI Kart bilgilerinden bir ya da birkaçı hatalı girilmiş ya da günlük limitler aşılmıştır.
0007 BANKANIZI ARAYIN Kart bloke, çalıntı ya da kayıp statülerinde olabilir.
0012 RED-GEÇERSiZ İŞLEM Bu hatada en sık rastlanan neden, yanlış miktarda taksit sayısıyla taksit yapmaya çalışmamızdır. En fazla kaç tane taksit yapabileceğimizi öğrenmek için 444 0 448’i aramalıyız.Genelde normal işlemler için en çok dokuz taksit yapılmaktadır. Bu hata kodunu almamızın bir diğer nedeniyse kullandığımız kartın müsaade etmediği bir işlem yapmamızdır. Diyelim ki başka bankaya ait bir kredi kartına taksit yapmaya çalıştık, bu durumda bu hatayı alırız.
0014 RED-HATALI KART Numara kredi kartına ait değil veya Kart numarası hatalıdır.
0015 PROVİZYON ALINMAMIŞ Provizyon alınmamıştır,provizyon iptal edilmiş olabilir. Tekrar provizyon alınmalıdır.
0015 TERMİNAL İŞLEM YETKİSİ YOKTUR Terminal yetkisi bu işlem için uygun değildir.
0015 İŞYERİ STATÜSÜ HATALIDIR İşyeri statüsü uygun değildir.
0015

 

 

TAKSİT İÇİN YETERSİZ TUTAR Taksit için girilmiş tutar minimum tutarın da altında ise bu hata verilmektedir.
0030 BANKANIZI ARAYIN Hatanın sebebi kartı veren bankanın YKB provizyon sistemine göndermiş olduğu bozuk verilerdir. Kartı veren bankayı aramalı,bir sanal pos işleminde bu hatanın alındığı belirtilmelidir.
0041 RED-KARTA EL KOY Kayıp kart için 444 0 448’ i arayabilirsiniz.
0043 RED-KARTA EL KOY Sorunun sebebi işlemde kullanılmış olan kredi kartının YKB provizyon sisteminde tutulan çalıntı kredi kartı listesinde yer almasıdır. İşlem kart sahibi bankaya iletilmeden önce reddedilmektedir. Sanal POS işleminde kullanılan kredi kartı, çeşitli nedenlerle YKB tarafından karalisteye vb. bir listeye alınabilmektedir.
0051 RED-YETERSIZ BAKIYE Kartın bakiyesi yetersizdir. Kartı veren bankayı aramalısınız.
0053 BANKANIZI ARAYIN Hesap bulunamamıştır.
0054 RED-ONAYLANMADI Kartın son kullanım tarihi geçmiştir.
0057 RED-ONAYLANMADI Yapılan işlem, kullanılan kart tipi ile yapılamaz. Örneğin: posnet’ten debit kart ile (ATM’lerden para çekmek amacıyla kullanılan banka kartları) işlem yapılamaz. Hata mesajında “X” olarak belirtilen yerde, işlemin yapıldığı kartın tipi belirtilmektedir.
0057 RED-ONAYLANMADI Bu hata, işlemde kullanılan kredi kartının internetten işlem yapma yetkilerinde bir sorun olursa alınmaktadır. Kart sahibinin kredi kartını aldığı bankanın kredi kartları servisiyle görüşüp kredi kartını e-ticarette kullanamadığını belirtmesinde fayda vardır.
0058 RED-ONAYLANMADI Terminalin işlem tipine yetkisi yoktur.
0062 RED-ONAYLANMADI Kısıtlı karttır.
0065 RED-ONAYLANMADI Kredi kartının para çekme limiti aşıldığı zaman verilen hatanın alınması halinde kartı veren banka aranmalıdır, bir sanal pos işleminde bu hatanın alındığı söylenmelidir.
0091 BANKANIZI ARAYIN Kartı veren bankayla iletişimde zaman aşımı olabilir. Tekrar denenmelidir; sorun devam ederse, kartı veren banka aranıp, bir sanal pos işleminde bu hatanın alındığı belirtilmelidir.
0100 HOST RECEIVE PROBLEM Bu hata bazen banka sistemlerinde anlık sorunlar olduğunda alınabilir. Tekrar deneyip, sorun devam ederse posnet.destek@ykb.com adresiyle iletişime geçilmelidir.Test ortamında bu hata alınıyorsa, sorunun nedeni kullanılan test kartının tanımlarının silinmesi olabilmektedir.
0122 DATABASE’DE İSTENİLEN KAYIT YOK İptal işleminde hata vardır. İptal işlemi,provizyon işleminden 1 hafta sonrasına kadar yapılabilmektedir. Finansallaştırma yapılmadan finansallaştırma iptal yapıldığı zaman da bu hata alınabilir.
0123 ORJİNAL İŞLEM BULUNAMADI Finansallaştırma, iptal veya iade edilmeye çalışılan işlem bulunamamıştır. Muhtemelen yanlış YKB referans no ya da sipariş no ile finansallaştırma/iptal yapmaya çalışıyor olabilirsiniz.
0124 HOST SESSION OPEN PROBLEM Bu hata, bankanın ortamlarından kaynaklanmaktadır. Bazen bankanın ortamlarındaki çalışmalar nedeniyle anlık kesintiler yaşanabilir. Bu hata alındığı zaman işlem bir süre sonra yine denenmelidir, sorun devam ederse posnet.destek@ykb.com adresiyle irtibata geçilmesi gereklidir.
0125 ORDERID VAR HOSTLOGKEY YOK DB ERR Yapı Kredi Bankası’nı arayabilirsiniz.
0126 ORDERID VAR KK ŞİFRELEME HATASI Yapı Kredi Bankası’nı arayabilirsiniz.
0127 ORDERID DAHA ONCE KULLANILMISTIR Kullanılan sipariş numarası daha önce kullanılmıştır. Yeni bir sipariş numarasıyla tekrar deneyebilirsiniz.
0129 KREDİ KARTI MERCHANT BLACKLIST TE Bu kredi kartı işyerinin karalistesine alınmıştır. Kartın bu iş yeri tarafından kullanılabilmesi için önce karalisteden çıkarılması gerekmektedir.
0146* HATALI ŞİFRELEME : KULLANICI ISMI & SIFRE ya da NO GENERATED RECORD Kullanıcı adı, şifre veya şifreleme anahtarı yanlış girilmiştir. Posnet yönetici ekranlarının ana menüsünde yer alan “Anahtar Yarat” linki kullanılarak yeni kullanıcı adı, şifre ve anahtar oluşturulup, bu bilgilerle işlemin tekrar denenmesi gerekmektedir.
0147* HATALI KULLANICI ISMI VE SIFRE 146 hatasının açıklamalarına bakabilirsiniz.
0148* CRYPTO HATASI :MID Web sunucunuzun tarihinin, saatinin veya TimeZone bilgisinin yanlış olabilme ihtimali vardır. Bu bilgilerde bir sorun yoksa Teknik Destek birimine başvurmak gerekir.
0148* HATALI MID Üye işyeri numarası bulunamamıştır. Üye işyeri numarası parametresi yanlıştır.
0148* MID,TID,IP HATALI: X.X.X.X Bağlantı yaparken kullanılan mid (üye işyeri numarası) yanlış veya izin verilmemiş bir ip’den bağlantı yapmaya çalışıldığını ifade eder.
0150 PAKET HATALI Yanlış CVC numarası kullanılmıştır.Üretim ortamında CVC kodlarının müşterilerinizin tarafından girilmesi gerekir.
0150 INVALID MID TID IP Yanlış bir ip ya da yanlış bir mid/tid ile işlem yapmaya çalışılıyor. IP Bazlı Hatalar sayfasında yer alan bilgiler sorunu çözmeye yardımcı olabilmektedir.
0200 GEÇERSİZ İŞLEM Geçersiz bir işlem gönderildiği zaman alınmaktadır. Örnek:zaten finansallaştırılmış bir işlemin tekrar finansallaştırmaya çalışılması ya da provizyon durumundaki bir işlemin iade edilmeye çalışılmasıdır.
0205 GECERSİZ TUTAR Bu hata şu koşullarda alınır:

  • Yapılan işlemin tutarı maksimum işlem tutarını aştığında
  • Finansallaştırma işlemi yapılırken gönderilen işlem tutarı, provizyon işlem tutarını “provizyon aşım yüzdesi”nden fazla aştığı durumda
  • Tüm iade işlemlerinde, gönderilen işlem tutarı iade edilecek işlem tutarını aştığı zaman
0211 GRUP KAPAMA YAPILMIŞ Bu hata finansallaşma veya iptal işlemini yaparken alınmaktadır. İptal etmek istenen işlem finansallatırıldığı için artık iptal edilemez. Yapılmış olunan finansallaştırma veya satışı iade etmek amacıyla iade işlemi yapılmalıdır.
0217 GEÇERSİZ İŞLEM STATÜSÜ Çalıntı kart demektir.Kullanıcı ve kart numarası Yapıkrediye bildirilmelidir.
0220 İPTAL İŞLEMİ YAPILMIŞ Zaten iptal edilen bir işlem tekrar iptal edilmeye çalışılırsa alınır.
0223 ONAYLANMADI Finansallaştırma yapılmadığı halde finansallaştırma iptal yapılması istenmektedir.
0232 KREDİ KARTI İŞLEM SINIRI AŞILMIŞTIR Posnet sistemindeki Üye işyeri tarafınca tanımlanan belli periyotta bir kredi kartıyla işlem yapılabilecek olan max.sayı aşıldığı zaman bu hata oluşmaktadır.
0370 ISLEM IPTALI YAPILMIS Zaten iptal işlemi yapılmıştır.
0400 DB ERROR Posnet sunucu teknik bir sorun yaşamaktadır.Tekrar deneyip sorun devam ederse teknik destekle iletişim kurabilirsiniz.
0411 İŞLEM HENÜZ FİNANSALLAŞMAMIŞTIR İade yapılırken alınan bu hata finansallaştırma işlemindeki belirtilen tutarın karttan tahsil edilerek hesaba yansımadığını gösterir.İade işlemi yapılmamalı, finansallaştırma iptal yapılmalıdır.
0444 BANKANIZI ARAYIN YKB’yi arayabilirsiniz.
0450 İADE İŞLEMİ YAPILAMIYOR Bu işlem posnet yönetici ekranlarının dışından iade edilmiş olabilir.İşlemi daha önce üye işyeri servisini arayarak iptal etmiş olabilirsiniz.
0788 FİNANSAL İŞLEM YAPILMIŞ Finansallaştırma yapılmıştır.Provizyon iptal edilmek isteniyorsa önce finansallaştırma iptal edilmelidir.
Scroll to Top