Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi

534534382153

Ziraat bankası geçmişten bu yana ülke kalkınmasında büyük destek sağlayan bir devlet kuruluşudur. Kuruluşu Osmanlı Devletine dayanan ziraat bankasının kuruluşuna bakarsak; Memleket Sandıkları ile başlayan yapılanma 25 yıl gibi uzun bir süre hizmet vermiştir. Bir süre sonra Memleket Sandıklarında yaşanan bozulmalar kuruluşun tekrar yapılanması gereğini ortaya çıkarmıştır. Böylece Menafi sandıkları olarak güncellenmiş bir şekilde hizmetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Ancak bu Menafi Sandıklarında da Memleket Sandıkları gibi bozulmalar yaşanmıştır. Bu bozulmalar Devletin desteğini arkasına almış bir finansal kuruluşun ekonomiyi düzenlemesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Ziraat bankası devlet bankası olarak kurulmuş ve varlığını günümüze kadar devam ettirmiştir.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir?

Kadınlar iş hayatında daima dezavantajlı kesim olarak karşımıza çıkmakta ve birçok zorlukla cinsiyet ayrımcılığıyla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle özel sektörde çalışan kadın personellerin daima bir cam tavan engeliyle kısıtlandığı bilinmektedir. Hal böyle olunca kadınların kendi işlerini kurmak istemeleri kaçınılmaz bir durumdur. Kendi işini kurmak ve istihdam sağlamak isteyen kadın girişimciler özellikle KOSGEB programları ile desteklenmekte geçerli bir iş fikirlerinin bulunmaları halinde hibe ve faizsiz kredi uygulamalarından yararlanabilmektedir. Ziraat Bankası kadın girişimci kredisi de bu alanda sağlanan desteklerden bir tanesidir. Kadın girişimciler günümüz şartları düşünüldüğünde destek programlarının en çok uygulanması gereken gruptur. İş hayatında kadın personellerin arttırılması Ziraat bankası kadın girişimci kredisi uygulamasının temel amacıdır. Ülkemizde patron kavramı daha çok erkeklerle bağdaştırılmış bir kavramdır. Ziraat bankası kadın girişimci kredisi sayesinde kadın patronların ekonomide yer alması sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Destek Kredisinden Yararlanma Şartları Nedir?

Ziraat bankası girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmeleri konusunda finansal yüklerini azaltacak bir proje ile karşımızda. Ziraat bankası kadın girişimci destek kredisinden yararlanmanın ilk şartı kayda değer bir iş fikrine sahip olmaktır. İş fikri bulunan kadın girişimci 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Ön koşul olarak girişimcilik eğitimi alınmış olmalıdır. Girişimcilik eğitimi almak için bir devlet kurumu olan KOSGEB’e başvuru yapılmalıdır. Eğitim sonunda girişimci adayı sınava tabi tutulur. Sınav sonucu başarılı olan girişimci adaylarına eğitime katılmış olduklarına dair bir katılım belgesi verilir.

Scroll to Top